!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: v současné době uzavřen
Kultura

Salmovský palác – expozice Národní galerie Praha: v současné době uzavřen

Klasicistní trojkřídlá budova palácového typu byla původně postavena jako luxusní bytový dům knížetem Salm-Salmem podle návrhu Františka Pávíčka (Pawitschka). V současnosti patří Salmovský palác Národní galerii v Praze. Od prosince 2019 je objekt uzavřen.
Národní galerie v Praze v roce 2017 expozici Umění 19. století od klasicismu k romantismu v Salmovském paláci uzavřela. Díla se v nejbližších letech stanou součástí nových sbírkových expozice ve Veletržním paláci, které budou představovat česká díla 19., 20. a 21. století v mezinárodním kontextu.

Klasicistní trojkřídlý palác s čestným dvorem postavil začátkem 19. století F. Pawitschek pro pražského arcibiskupa Viléma Florentina knížete Salma na místě menších domů hradních úředníků; od roku 1811 náležel Schwarzenberkům, kteří jej spojili se sousedním Schwarzenberským palácem. Pamětní deska zde připomíná sochaře J. Landu, který v domě žil.

Palác měl mít původně funkci luxusního bytového domu, ale brzy po své dostavbě se jeho vlastníky stali zámožní Schwarzenberkové. Dnes nese tato stavba název po svém prvním majiteli Salmovský palác, ale říká se jí také Malý Schwarzenberský palác díky sousedství a historické vazbě na vedlejší známější stavbu.
 
V minulosti byla v Salmovském paláci umístěna stálá výstava sbírková expozice Umění 19. století od klasicismu k romantismu (která předtím bývala v prostorách kláštera sv. Jiří na Pražském hradě).
Zobrazit více

Provozovatel

Národní galerie v Praze

Hradčanské nám. 2
Salmovský palác
118 00 Praha 1
Tel.:
+420 233 090 570
Email:
info@ngprague.cz
WWW:
www.ngprague.cz
GPS:
50,089403 14,397074
 
Region:
Praha
Oblast:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

1,0 hodina