!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Moravský Krumlov
Památky

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrací v letech 2021-2026.

Z historie zámku

Na nejužším místě meandru vytvářeného řekou Rokytnou od jihu kolem Moravského Krumlova stával již v roce 1289 hrad, který náležel rodu pánů z Obřan. Záhy po vymření rodu roku 1312 přešel hrad na pány z Lipé, kteří jej roku 1369 prodali pánům z Kravař. Ti nechali krumlovské panství přebudovat na honosné středověké sídlo, které rozšířili nejen o velkou hranolovitou věž, ale také o vodní příkopy na západní a východní straně.

Počátkem 16. století byl hrad přestavován na renesanční zámek. Autorem návrhů je pravděpodobně architekt Leonardo Garda da Bisono. Během těchto úprav dostal zámek prakticky dnešní podobu. Byla vybudována čtyřboká renesanční stavba s dvorem uprostřed, jíž byl vlastně obestavěn někdejší hrad. Vlastní dvůr zdobí na třech stranách a ve třech podlažích arkády. Ojedinělou zajímavostí je nástup do prvního patra zvláštním schodišťovým arkádovým dvorem. V 90. letech 16. století byla na severní straně postavena jednoposchoďová budova se slunečními hodinami.

Po bitvě na Bílé hoře postoupil císař panství valtické větvi rodu Lichtenštejnů. V 18. století byly na zámku provedeny poslední rozsáhlejší úpravy, za kterými stála kněžna Marie Eleonora Lichtenštejnová. Byl zasypán zámecký příkop a došlo také k založení anglického parku. Z kněžniny iniciativy byla také vybudována při krumlovském farním kostele rodinná hrobka. Po Lichtenštejnech se zámku těsně před 1. světovou válkou ujal rod Kinských, po roce 1945 se stal majetkem státu.
 

Slovanská epopej v Moravském Krumlově

V květnu 2021 se některé obrazy přestěhovaly do známých míst, do zámku v Moravském Krumlově. Jeho sály prošly náročnou rekonstrukcí tak, aby splňovaly všechny moderní podmínky pro uchování pláten a jejich vystavení. V těchto prostorách by Slovanská epopej měla pobýt minimálně pět let. Plátna budou na krumlovském zámku instalována v průběhu května. Návštěvníci je uvidí ve východním křídle, konkrétně v rytířském sále. Mimo to do konce léta 2021 se podaří dokončit na zámku obnovu jižního křídla a věže. I zde vzniknou nové reprezentační prostory.

Zkušební provoz výstavy začal 28. července 2021. S ohledem na opatření proti šíření koronaviru je omezeno množství návštěvníků a je lepší si vstupenku pořídit předem na webu mucha-epopej.cz. Plné vstupné stojí 250 korun.
Zobrazit více

Provozovatel

Zámek Moravský Krumlov

Zámecká 2
672 01 Moravský Krumlov
WWW:
www.mucha-epopej.cz
GPS:
49,049444 16,309197
 
 

Vstupné

Poznámka:vstupné na Slovanskou epopej: 250 Kč.

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 
20.5.
21.5.
Slavnosti chřestu a vína v Ivančicích 2022

Slavnosti chřestu a vína v Ivančicích 2022

Ivančice, Jižní Morava
11.12.
Drnholecký jarmark – zrušeno

Drnholecký jarmark – zrušeno

Drnholec, Jižní Morava
5.3.
Místní výstava vín v Brodu nad Dyjí

Místní výstava vín v Brodu nad Dyjí

Brod nad Dyjí, Jižní Morava
26.2.
27.2.
Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří

Veverská Bítýška, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Rokiten

Hotel Rokiten

Moravský Krumlov, Jižní Morava
Regionální produkty Znojemska

Regionální produkty Znojemska

Moravský Krumlov, Jižní Morava
Penzion U Výra  u Výrovické přehrady

Penzion U Výra u Výrovické přehrady

Výrovice, Jižní Morava