Úvod > Co chcete dělat? > Socha císaře Josefa II. v Markoušovicích
Památky

Socha císaře Josefa II. v Markoušovicích

Budete-li procházet pod Jestřebími horami po červeně značené Cestě bratří Čapků obcí Markoušovice, určitě u chalupy č. p. 95 nepřehlédnete barevnou sochu císaře Josefa II. Litinová socha císaře byla zhotovena k výročí 100 let od zrušení nevolnictví.
Původně byla litinová socha zhotovena na oslavu 100. výročí zrušení nevolnictví (patent vydán 1. listopadu 1781). Od 2. září 1882 socha stála před školou v dolní části obce. Po čtyřiceti letech v roce 1923 musela být jako symbol habsburského mocnářství odstraněna. Místní ji uložili do přítmí hasičské zbrojnice, kde odpočívala celých 46 let. V roce 1969 při prodeji hasičské zbrojnice do soukromých rukou socha málem skončila ve sběrných surovinách. Nakonec před zkázou byla zachráněna a postavena u chalupy pana J. Laštovičky, který ji v roce 2010 nechal na vlastní náklady zrestaurovat.

Socha císaře Josefa II. stojí u chalupy v horní části obce Markoušovice. Naleznete ji na cyklotrase č. 4090 vedoucí z Úpice na Paseku v Jestřebích horách, nebo na červené turistické značce z Trutnova do Malých Svatoňovic.

Císař Josef II ve svém životě několikrát navštívil Podkrkonoší i kraj pod Jestřebími horami. Traduje se, že v roce 1771 přespal v místním statku zvaném Šulcovna, když se zde seznamoval s následky katastrofální neúrody.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021
Lyžařský areál Radvanice

Lyžařský areál Radvanice

Radvanice, Královéhradecko
Čížkovy kameny

Čížkovy kameny

Trutnov, Krkonoše a Podkrkonoší