Úvod > Co chcete dělat? > Španělská synagoga
Španělská synagoga
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Španělská synagoga

Památky
Na místě nejstarší pražské židovské modlitebny zvané Stará škola byla v roce 1868 zbudována Španělská synagoga v maurském slohu podle projektu Vojtěcha Ignáce Ullmanna a Josefa Niklase.

Rekonstrukce 2019

Ještě do 31. 5. 2019 mají návštěvníci Židovského muzea v Praze možnost prohlédnout si Španělskou synagogu se stálou expozicí o dějinách Židů v Čechách a na Moravě v 19. – 20. století. Památka následně projde částečnou opravou a restaurováním a zpřístupněna veřejnosti bude opět v posledním čtvrtletí příštího roku. Návštěvníkům pak nabídne novou stálou expozici včetně interaktivních prvků i moderní návštěvnické zázemí.

Nejmladší z pražských synagog Židovského města je řazena mezi nejkrásnější pro svůj okázalý zdobený interiér, ve kterém převažují orientální popřípadě přírodní štukové motivy. Architekti se zde nechali inspirovat převážně islámskou architekturou, ve které převažují bohatě zdobené a zlacené prvky, ze kterých až oči přecházejí. Nádherné řezbářské práce jsou vidět na dveřích i zábradlí. Barevné vitráže i vnitřní výzdoba podle návrhů architektů A Bauma a B. Münzbergera byly dokončeny v roce 1893. V letech 1836 - 45 ještě ve Staré škole působil jako varhaník František Škroup, skladatel české národní hymny.

A jak vlastně přišla synagoga ke svému jménu? V šestnáctém století došlo k vyhnání Židů ze Španělska Isabelou Kastilskou, a po odchodu ze své původní domoviny se malá část z nich usadila v Praze. Jako svůj svatostánek získali právě tuto již zmíněnou školu, která se od osídlení Španěly začala nazývat Španělská synagoga. Po nějaké době přestala škola díky rozrůstající se židovské komunitě vyhovovat, přikročilo se tedy k nové stavbě.

V synagoze se také nachází druhá část expozice Dějiny Židů v Čechách a na Moravě - od emancipace do současnosti, která navazuje na expozici v Maiselově synagoze. Expozice je instalována po obvodu hlavního sálu v přízemí Španělské synagogy a v prostoru galerie v patře.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí