Úvod > Co chcete dělat? > Stodola krásných krámů ve Vepříkově
Zážitky

Stodola krásných krámů ve Vepříkově

Ve Vepříkově na Havlíčkobrodsku vzniklo muzeum starých věcí – pokladů zapomenutých na půdách. Najdete tu dobře známe věci z dob nedávno minulých, ale i starší předměty z dob našich babiček. Zakladatelkou muzea je paní Jaroslava Stehnová, která staré věci sbírá už 40 let a sama v něm provádí.

Expozice se zaměřuje na venkovská řemesla minulého století, nahlédnout tak můžete do vesnických domácností s kredencemi a obrázky svatých nebo do venkovské školy s dřevěnými lavicemi, které měly drážky na pera a zapuštěný kalamář na inkoust. Uvidíte také ševcovskou, kovářskou a truhlářskou dílnu, řeznictví nebo holičství. Veškeré vybavení je samozřejmě dobové, v kovářské dílně pak nechybí například kleště na trhání zubů.

Mezi kuriozity patří i první československý elektrický gril, který je funkční a maso z něj chutná skvěle. Některé věci pocházení ještě z Rakouska-Uherska a První republiky. Obdivovat můžete rádia, fotoaparáty, žehličky a budíky, dřevěnou pračku na kliku, přístroj na pražení kávy nebo těžké pracovní boty do kovárny s dřevěnou podrážkou, to aby nezábly nohy.

Řemesla a řemeslníky, kteří se ještě před 60-ti lety ve Vepříkově vyskytovali, zachytila paní Stehnová se svým manželem v životní velikosti – vyrobili figuríny místních obyvatel, takže se můžete seznámit s kovářem Václavem Pavlíčkem, řezníkem Kulíkem, švecem Pleskačem, který hrál ve vyhlášené vepříkovské kapele, pumpařem Musilem a ostatními řemeslníky. Do budoucna se plánuje rozšíření expozice o zemědělskou techniku, obecnou školu a staré dokumenty.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 8. 2021