!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Socha Jana Žižky z Trocnova u Sudoměře
Kultura

Socha Jana Žižky z Trocnova u Sudoměře

Památník Jana Žižky u Sudoměře je monumentální socha vojevůdce Jana Žižky, připomínající jeho vítězství v bitvě u Sudoměře. Nachází se mezi rybníky Markovcem a Škaredým, nedaleko Strakonic. Památník z roku 1925 je sestavený z kamenných kvádrů a vysoký 16 m.
Památník mezi rybníky Markovcem, Škaredým a Prostředním, nedaleko obce Sudoměř a v blízkosti známé přírodní rezervace Řežabinec, byl dokončen roku 1925. Jedná se o monumentální 16 metrů vysokou stavbu z kamenných kvádrů. Autorem je akademický sochař Emanuel Kodet. Kolem památníku vedou dvě turistické značené trasy – zelená a modrá a je dostupný také po cyklotrase č. 1072. Nedaleko památníku je parkoviště pro automobily, nejbližší vlakovou zastávkou je stanice Sudoměř u Písku.

Přibližně 200 metrů od památníků Jana Žižky z Trocnova se nachází dřevěné sochy husitských bojovníků. Tyto čtyři sochy navrhl a vytvořil Ivan Šmilauer z pětimetrového dubu, který byl vyvrácen bouřkou v červenci roku 2011. Každý bojovník má své jméno – Břeněk, Jan, Mikuláš a Viktorín. Tyto sochy jsou uctěním odvahy a hrdinství husitských bojovníků a symbolizují čtyři stovky bojovníků.

Památník připomíná slavné vítězství v bitvě u Sudoměře roku 1420, kde Žižka se svou asi 400 člennou skupinou porazil výraznou přesilu železných pánů – vojsko strakonických johanitů a katolických šlechticů, kterých bylo na 2000.
Zobrazit více
13.5.
15.5.
Pískoviště 2022 v Písku

Pískoviště 2022 v Písku

Písek, Jižní Čechy
27.1.
Pocta Mozartovi

Pocta Mozartovi

Písek, Jižní Čechy
3.9.
4.9.
Švejkův víkend v Písku

Švejkův víkend v Písku

Písek, Jižní Čechy
7.5.
Barvám Neutečeš Strakonice

Barvám Neutečeš Strakonice

Strakonice, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Zámek Štěkeň – Domov Panny Marie

Zámek Štěkeň – Domov Panny Marie

Štěkeň, Jižní Čechy
Penzion Benešovský mlýn Protivín

Penzion Benešovský mlýn Protivín

Heřmaň, Jižní Čechy
Zájezdní hostinec U Jiskrů

Zájezdní hostinec U Jiskrů

Přešťovice, Jižní Čechy