Úvod > Co chcete dělat? > Vrbenské rybníky – unikátní ptačí ráj u Českých Budějovic
Příroda

Vrbenské rybníky – unikátní ptačí ráj u Českých Budějovic

V dohledu českobudějovických sídlišť Vltava a Máj je přírodovědný unikát. Soustava čtyř rybníků, kde vědci zaznamenali 193 druhů ptáků, z toho více než 80 jich tu hnízdí, přírodní rezervace Vrbenské rybníky.
Vrbenské rybníky jsou ideálním místem pro rodinnou procházku, venčení psích miláčků, či pro celodenní výlet. Na své si zde přijdeme my , obyčejní smrtelníci, kteří sem přijdou pozorovat množství vodních ptáků a zajímavých rostlin, ale i odborníci, zejména ornitologové, entomologové a botanici.

Přírodní rezervaci tvoří rybníky Černiš, Domin, Starý a Nový Vrbenský rybník a okolní mokřiny a lesy. Rezervace zde byla zřízena v roce 1990 a v současnosti jí prochází naučná stezka, tvořená deseti zastaveními.

Největším zážitkem je pozorovat na rybníku Domin jarní hnízdění racků chechtavých. Je jich zde údajně 2 až 3000 párů a přes jejich veselý křik doslova není slyšet vlastního slova.

Kromě racků zde však můžeme vidět i mnoho jiných běžný či vzácnějších ptáků – z první skupiny např. kachny divoké, husy, lysky, poláky, či volavky, ze druhé pak např. zrzohlávku rudozubou, či hohola severního.

Dutiny v kmenech statných dubů, lemujících hráze rybníků, slouží za útočiště mnoha druhů netopýrů a v okolních olšinách žije obrovské množství druhů motýlů.

Rezervaci protíná modrá turistická značka a několik značených cyklostezek. Ideální procházka vede od sídliště Máj mezi rybníky Černiš a Domin, doprava podél Domina k Novému Vrbenskému rybníku a po jeho hrázi k sídlišti Vltava. Na okraji rezervace se pak můžete občerstvit v příjemné restauraci Bergamo.

V roce 2021 zde započala revitalizace, fanoušci ornitologie mohou pozorovat široké spektrum ptáků na nových ostrůvcích a v plánu je realizace pozorovací věže nedaleko pivovaru Kněžínek.
 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Kněžínek v Českých Budějovicích

Pivovar Kněžínek v Českých Budějovicích

České Budějovice, Jižní Čechy
Rekreační a kongresové centrum Nové Dvory

Rekreační a kongresové centrum Nové Dvory

České Budějovice, Jižní Čechy
Sport hotel v Českých Budějovicích

Sport hotel v Českých Budějovicích

České Budějovice, Jižní Čechy