!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice
Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice
"> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice

Multifunkční centrum zámek Lednice, které vzniklo z bývalých koníren, se nachází ve směru od Podivína v severní části obce Lednice na mírně vyvýšeném svahu nad zámeckým ramenem řeky Dyje. Nové expozice představují zámek jako památku UNESCO, okolní historické stavby a přírodní význam této oblasti.

V někdejších konírnách zámku v Lednici vzniklo multifunkční centrum, které nabízídne své prostory pro vzdělávací a kulturní aktivity. Tematicky je programová náplň nového centra zaměřena na kulturní krajinu, s využitím modelového příkladu komponované krajiny Lednicko – valtického areálu, zapsaného na Seznam světového dědictví UNESCO.

První ze třech expozic představuje právě opravu tohoto komplexu. Mimo jiné je v této části maketa lednického hřebce. Šlo o plemeno ušlechtilých koní vyšlechtěné na panství Lichtenštejnů pro stáje evropských panovníků. S příchodem komunismu však v Československu lednický hřebec vyhynul.

Další ze stálých výstav se jmenuje Krajinou parků a představuje Lednicko-valtický areál jako lužní oblast upravenou za Lichtenštejnů do podoby rozlehlého anglického parku. Je v něm, kromě mnoha drobných památek, i 60 metrů vysoká vyhlídková věž Minaret, postavená na přelomu 18. a 19. století. V expozici je její maketa i s lešením ukazujícím, jak dělníci kdysi při stavbě věže vozili na její vrchol stokilogramové kvádry.

Třetí část expozice představuje prostřednictvím fotografií Lednicko-valtický areál jako součást Biosférické rezervace Dolní Morava. Patří do ní i nedaleká CHKO Pálava u Mikulova a polesí Soutok, které leží na soutoku řek Moravy a Dyje. Jde o oblast s četnými vzácnými rostlinami a mnoha druhy vodních ptáků.

Objekt sestává ze tří křídel a vzájemně protilehlých výběžků ve formě rizalitů, které uzavírají nádvoří koníren ze severní strany. Konírny patří k nejstarším, v původní podobě nejlépe zachovaným částem komplexu zámku v Lednici, které ve své historii neprodělaly radikální stavební proměnu. Dílčími úpravami byly částečně pozměněny prostory v západním křídle, kde se nacházejí byty a prostory v jižní části 2. nadzemního podlaží východního křídla, které svého času využívala Vysoká škola zemědělská. Lednické jízdárny skýtaly při rekonstrukci skvosty evropského významu – byly zde objeveny jedny z největších barokních jízdárenských podlah, fasádu zase krášlí původní barokní iluzivní malby.
 

Z historie jízdáren

Důležitým předmětem prestiže a symbolem bohatství a moci byly v období baroka koně. Konírny tak byly nezbytnou součástí rezidenčních prostor vládnoucích rodů. Jinak tomu nebylo ani v Lednici, letním sídle knížecího rodu Liechtensteinů, kde byly představy architekta knížete Karla Eusebia z Liechtensteina přeneseny do projektu, který na přelomu let 1687 a 1688  započal Johann Bernard Fischer z Erlachu.

V letech 1690 – 1691 povolal kníže Johann Adam z Liechtensteina italského projektanta Domenica Martinelliho, který dotvořil prostory koníren v duchu dobového vkusu. K realizaci čtvrtého křídla, které by uzavřelo nádvoří koníren ze severní strany nedošlo, teprve koncem 18. století byl prostor uzavřen dvěma náznaky křídel navazujících na západní a východní křídlo objektu.

Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Onyx v Lednici

Restaurace Onyx v Lednici

Lednice, Jižní Morava
Restaurace Grand Moravia v Lednici

Restaurace Grand Moravia v Lednici

Lednice, Jižní Morava
Relax Hotel Štork

Relax Hotel Štork

Lednice, Jižní Morava