!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zámecký park Horšovský Týn
Příroda

Zámecký park Horšovský Týn

Svou rozlohou vzácných dřevin patří zámecký park v Horšovském Týnu k nejvýznamnějším parkům v západních Čechách. Romantická zákoutí přírodně krajinářského parku dotváří a oživuje několik staveb.
Osu dolní části parku tvoří Křakovský potok, přehrazený kaskádou rybníčků, zasazených do luk a hájků a oživených skupinami starých lip. Romantická zákoutí přírodně krajinářského parku dotváří a oživuje několik staveb.

Na návrší za zámkem stojí renesanční budova nazývaná Vdovský dům. Název je spojován se třetí maželkou Jana z Lobkovic, Alžbětou z Rogendorfu, která svého manžela přežila o 30 let. V roce 1947 zde bylo otevřeno muzeum Horšovskotýnska. Od roku 1997 je většina exponátů součástí zámecké expozice Purkrabský palác.

Na skalnatém výstupku nad srázem, asi 500 m severně od zámku, stojí válcová vyhlídková věž . Na tomto místě stávala gotická hláska, která je dnes patrná v základech u paty stavby. Válcovitá stavba na skalním ostrohu má do dnešní doby dochovaná spodní dvě patra s pozoruhodnými klenbami a krby. V Horšovském Týně je známá jako hladomorna, i když tomuto účelu nikdy nesloužila.

Vyhlídková věž je spojena starou lipovou alejí s další pozoruhodnou stavbou, která ač v mnohém unikátní, je dnes zcela zapomenuta. Budova je totiž nejstarší českou loretou. Kapli nechal po návratu z cesty do italského Loreta v roce 1584 vystavět Kryštof z Lobkovic. Raně barokní stavba na kruhovém půdorysu s kulovitou klenbou je zakončena osmibokou lucernou. V klenbě i na stěnách jsou nástěnné malby ve dvou vrstvách: spodní (původní) a na ní je vrstva s dekorativní výmalbou z 19. století. Z truhlářských prvků se dochovaly pouze fragmenty rámů oken ve střední části stavby, které pocházejí z úpravy v 19. st.

Před vjezdem do parku naproti kapucínskému klášteru stojí budova míčovny (druhá nejstarší v Čechách, první je na Pražském hradě). Obdélný patrový objekt charakterizují rozměrná okna uzavřená dřevěnými žaluziemi. Patro si udrželo svoji starší úpravu s klasicistní výmalbou. Objekt vznikl patrně ve dvou stavebních fázích, když starší renesanční stavba byla zvýšena o mladší nástavbu patra. Míčovna je zmiňována již v roce 1622 při prodeji horšovskotýnského panství Trauttmansdorffům.

K vrchnostenským stavbám vybudovaným při obvodu parku náleží také mohutná sýpka, která byla založena při silnici do Horšova. Jedná se o jednu z největších barokních sýpek v západních Čechách.
 

Postupná proměna horšovské obory

Areál by měl v blízké budoucnosti disponovat sítí cyklostezek, největší in-line dráhou v regionu i upravenou krajinou. Parkem má vést 3,5 kilometru dlouhá in-line dráha a síť cyklostezek.

Jedna z cyklostezek bude mít kulturní nádech. Propojí zámek v Horšovském Týně s kostelem Všech svatých v Horšově a s památkově chráněnou oborou, odkud bude směřovat k poběžovickému zámku. Navíc je reálné, že povede až přes hranici do nedalekého Bavorska.

Další ze stezek dovede cyklisty k místním rybníkům nebo k loveckému zámečku Annaburg. Zkušení bikeři pak ocení vznik pumptracku, vlnité dráhy, po které se jezdci mohou díky specifickému pohybu těla nahoru a dolů prohánět i bez šlapání. Pro rodiny s dětmi bude v areálu otevřen krajský školní statek, kde budou přichystány prohlídky.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 4. 8. 2020
13.8.
15.8.
Chodské slavnosti Vavřinecká pouť 2021

Chodské slavnosti Vavřinecká pouť 2021

Domažlice, Plzeňsko a Český les
21.6.
Můžem i s mužem

Můžem i s mužem

Domažlice, Plzeňsko a Český les
9.9.
Poutníci – 50 let v country

Poutníci – 50 let v country

Domažlice, Plzeňsko a Český les
14.9.
Veselá trojka

Veselá trojka

Domažlice, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Gurmán Horšovský Týn s minipivovarem

Hotel Gurmán Horšovský Týn s minipivovarem

Horšovský Týn, Plzeňsko a Český les
Zámecká restaurace Horšovský Týn

Zámecká restaurace Horšovský Týn

Horšovský Týn, Plzeňsko a Český les
Hotel Šumava Horšovský Týn

Hotel Šumava Horšovský Týn

Horšovský Týn, Plzeňsko a Český les
Restaurace Amaretto Horšovský Týn

Restaurace Amaretto Horšovský Týn

Horšovský Týn, Plzeňsko a Český les