Úvod > Co chcete dělat? > Žeberská lípa - nejstarší strom centrálního Krušnohoří

Žeberská lípa - nejstarší strom centrálního Krušnohoří

Příroda
Přírodní klenot roste nedaleko Vysoké Pece na Chomutovsku, kousek od zámku Jezeří. Přídomek žeberská získala dle zříceniny Starý Žeberk. Strom je nejstarším na Mostecku, jeho věk se odhaduje až na 900 let. Z dávných věků přežívá dodnes jako obrůstající torzo, krásné romantické a opředené pověstí.
Nedaleko dnešního zámku Jezeří mezi Horním Jiřetínem a Jirkovem, pod majestátním kopcem Jedlová, stávaly ve středověku dva hrady stejného názvuŽeberk, označované Starý a Nový. Z obou do dnešních dnů nezůstalo mnoho, ale stezky tudy vedoucí patří k nejkrásnějším a nejromantičtějším v celé oblasti. V polovině žluté turistické stezky z obce Vysoká Pec k zámku Jezeří, nedaleko křižovatky cest v blízkosti myslivny, se nachází bizardní velebná lípa, jejíž stáří se odhaduje na 800 - 900 let. K jejím kořenům tak mohl teoreticky usednout Přemysl Otakar II., Karel IV., Marie Terezie i Gustav Husák.

Je to stále ještě mohutný rozložitý strom, se seříznutou vrchní částí koruny a velmi objemným kmenem, jehož větve se vzájemně dotýkají a na některých místech i srostly. Dutina Žeberské lípy je porostlá mladými výhonky, kůra rozpukává a kmen je znetvořený bobulemi. Strom je na několika místech podepřený a má zakrytou dutinu, aby do ní nezatékalo. Nad zemí měří dokola více než sedm metrů, v hlavní koruně pak čtyři metry. Uvnitř v dutině údajně hnízdí sovy.

Jako k mnoha památným stromům i k Žeberské lípě se váže zajímavá pověst: Ještě v dobách, kdy byl Starý Žeberk významným strážním hradem, se stal hradním velitelem statečný důstojník, který od mládí bojoval v panovníkově vojsku. Byl však tvrdý, prchlivý a zhrublý ze stálých bitek. Při jedné vyjížďce do kraje uviděl hradní pán u potoka půvabné vesnické děvče, které si ihned odvlekl na Žeberk. Měl už dost vojenského způsobu života, chtěl mít ženu a děti a žít jako jiní. Dívka se mu podvolila, ostatně co jiného jí zbývalo, ale svého pána se bála. On však, jak už to tak bývá, chtěl ženu, která by ho měla ráda. A protože tomu tak nebylo, shodil jí ve zlosti ze žeberských hradeb. Dívka dopadla do keřů, ošklivě se zranila, ale zůstala na živu. Našel ji mladý vdovec Vojtěch, lesní hospodář z nedaleké samoty. Odnesl zraněnou do svého domu, ošetřil ji, ale věděl, že ji u sebe nechat nesmí. Hradní pán dal totiž prohledávat lesy a jeho jezdci pátrali i po staveních. Dívka však nebyla k nalezení. Vojtěch pro ni našel spolehlivý úkryt v dutině velké lípy. Dívka se jen pomalu uzdravovala, rány se jí sice hojily, ale strachu se zbavit nemohla. Vojtěch si ledacos domyslel a litoval neznámou, která musela na Žeberku hodně vytrpět. Jak se dalo čekat, mladí lidé se do sebe zamilovali. Když léto vystřídal podzim a úroda byla sklizená, jednoho dne Vojtěch z kraje pod Žeberkem zmizel. I dutina lípy osiřela, protože dívka se uzdravila a odešla s Vojtěchem. Prý někam, kde je nikdo neznal a kde jim nic nepřipomínalo smutné události.
Celý popis
Naposledy změněno: 4. 10. 2019
Retro Computer a Jedová chýše

Retro Computer a Jedová chýše

Žatec, Severozápadní Čechy
Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Turistické informační centrum vodního díla Fláje

Český Jiřetín, Severozápadní Čechy
Bobová dráha Klíny

Bobová dráha Klíny

Klíny, Severozápadní Čechy
Adventure minigolf Osek

Adventure minigolf Osek

Osek, Severozápadní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Sudety

Hotel Sudety

Chomutov, Severozápadní Čechy
AutoCamp Osek

AutoCamp Osek

Osek, Severozápadní Čechy
Hotel Mertin Chomutov

Hotel Mertin Chomutov

Chomutov, Severozápadní Čechy