!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zřícenina hradu Kozlov – Chlum v Českém ráji
Památky

Zřícenina hradu Kozlov – Chlum v Českém ráji

Bývalý skalní hrak Kozlov – Chlum se nachází na vrcholu kopce Kozlov (381 m) na Hruboskalsku, poblíž obec Kacanovy. Jedná se o klasický skalní hrad zasazený a přizpůsobený terénu skalních stěn. Z hrádku se dodnes dochovaly pouze vytesané světničky ve skále a zbytky obranných příkopů.
Hrad Kozlov (někdy zvaný též Chlum) stál na poměrně nepřístupné skále nedaleko vrcholu Kozlov a dole pod ním se rozkládalo předhradí, které s hradem spojovaly schody tesané do průrvy ve skále. Skála byla využita jako spodní patro hradu a naleznete zde vytesané světnice, sklepy a studnu nad kterými byly vystavěny dřevěné budovy hradu. Rozsah dřevěných staveb je možný vysledovat pouze dle otvorů pro trámy, které jsou vytesány ve skále a lze dnes jen těžko určit jejich výšku či účel. Na východě naleznete bránu tesanou do skály a několik skalních komůrek se studnou.

První písemné zmínky o hradu pocházejí ze starých listin kolem roku 1330. Hrad byl v držení rodu Valdštejnů, poslední zmínka o něm se datuje do roku 1362, kdy se jako majitel hradu uvádí Hynek z Lomnice, takktéž příslušník rodu Valdštejnů. Více zpráv se o hradu nedochovalo a dá se předpokládat, že hrad zpustl v době kdy bylo panství připojeno k nedalekému hradu Valdštejn.

Ku hradu vede žlutá značka z obce Všeň anebo z opačného směru od Kacanov.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování Simr ve Skokovech v Českém ráji

Ubytování Simr ve Skokovech v Českém ráji

Mnichovo Hradiště, Český ráj
Pukū

Pukū

Turnov, Český ráj