Úvod > Co chcete dělat? > Zříceniny hradu Zvířetice u Bakova nad Jizerou
Zříceniny hradu Zvířetice u Bakova nad Jizerou
"> "> "> "> "> "> "> Zvíretice - autor: Ladislav Renner "> "> ">
+ Přidat foto

Zříceniny hradu Zvířetice u Bakova nad Jizerou

Památky
Nedaleko Bakova nad Jizerou nad řekou Jizerou se tyčí zřícenina hradu Zvířetice. Její okolí je vhodné k pěším i cyklo výletům. V současné době zřícenina opět ožívá v rámci projektu Vision 21.

Na pravém břehu řeky Jizery nedaleko dnešního nádraží v Bakově nad Jizerou se vypínají malebné zříceniny hradu Zvířetic. Hrad je možné spatřit i z dálnice. Hrad byl cílem mnoha poutníků a výletníků romantického 19. století, včetně barda Karla Hynka Máchy, který dokonce stav hradu ze 30. let zachoval na své kresbě.

Z hradní věže je nádherný výhled na vrch Baba a na opačné straně až na hrad Bezděz

Z historie hradu: nejstarší část původního hradu vznikla v období 1318, kdy je v souvislosti s ním uváděn Zdislav, pocházející z mocného rodu Markvarticů. Jeho synové se již psali "ze Zvířetic". Členové rodu pak vlastnili Zvířetice až do roku 1504. Někteří z nich prošli úspěšnou kariérou v církevních řádech. Podporovali mistra Jana Husa, stavěli se negativně k existenci husitských polních vojsk, v pozdějších dobách členové rodu stáli na straně krále Jiřího z Poděbrad proti jeho domácím i zahraničním nepřátelům. V roce 1528 přešel hrad do vlastnictví rodu Vartemberků, kteří přistavěli nové obytné budovy a spolu s dalšími přestavbami proměnili hrad na renesanční zámek.

Existenci hradu ohrozil požár roku 1693, jehož následky byly sice ještě odstraněny, ale po druhém požáru roku 1720 přestal být zámek obýván. Z bývalého hradu a pozdějšího zámku tak do dnešní doby vydržely jen zdi paláců, část věže a zbytky hradeb.

Celý popis

Zřícenina hradu Zvířetice

Naposledy změněno: 3. 8. 2020
21.3.
31.10.
Tajemství zvířetického trezoru

Tajemství zvířetického trezoru

Bakov nad Jizerou, Český ráj
29.8.
Divadelní den na Zvířeticích 2020

Divadelní den na Zvířeticích 2020

Bakov nad Jizerou, Český ráj
5.9.
300 let Zvířetic

300 let Zvířetic

Bakov nad Jizerou, Český ráj
12.9.
Kolo pro život - Mladá Boleslav Tour

Kolo pro život - Mladá Boleslav Tour

Mladá Boleslav, Český ráj