Úvod > Aktuality > 10 tipů na podzimní objevování Technotrasy
10 tipů na podzimní objevování Technotrasy
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

10 tipů na podzimní objevování Technotrasy

  • Vydáno5. října 2020
Technotrasa je virtuální neznačená trasa spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty. Poznejte jejich půvab i svébytný genius loci. S Technotrasou objevíte surovou krásu kraje, jehož přírodní bohatství se místní lidé snažili podmanit si po celá staletí. Udělejte si pěkný podzimní výlet a zažijte Technotrasu na vlastní kůži!

Textilka Hedva Český Brokát

HedvaZa příběhem výroby hedvábí, kravat a brokátu na Rýmařovsku, jenž je protkán nitkami osudů slavných osobností z tohoto odvětví, se vydejte do expozice textilky Hedva Český Brokát. V bývalé tovární hale uvidíte různé tkalcovské stroje, výsledky práce tkalců, včetně brokátových ornátů pro kněží, a také skutečnou perličku – unikátní prodejnu kravat z 20. let minulého století ve stylu art deco. Dalším unikátem je brokátová místnost, jejíž stěny jsou potaženy brokátem. 

Původní hedvábnický podnik založili v Rýmařově v roce 1890 bratři Schielové. Dnes Hedva Český brokát vyrábí i vzácné brokáty pro náročné odběratele, kravatové tkaniny a ubrusoviny.
 

Kosárna Karlovice

Kosárna KarloviceZajímavé muzeum najdete v dřevěném objektu bývalé kosárny v Karlovicích ve Slezsku. Roubený patrový dům pochází pravděpodobně ze 17. století. Nahlédnete zde do života na venkově před stoletím páry a zjistíte, jak se vyrábělo zemědělské náčiní a dráty. Při speciálních prohlídkách se naučíte uplést košík.
 
V historické budově, jež si zachovala krásu a styl zdejší původní architektury, se dozvíte, jak bydlel správce lesů, co obnášela jeho práce a jak se v lesích hospodařilo. Ve stodole si prohlédnete nejrůznější zemědělské a lesnické stroje i nářadí, které se zde kdysi vyráběly.
 

Bunkr Na trati u Bohumína

bunkr na tratiAni Maginotova linie se nemohla pochlubit takovým technickým unikátem, jaký můžete navštívit u Bohumína! Příběhy ze života vojáků, které si v autentickém prostředí pěchotního srubu vyslechnete vás jako mávnutím proutku přenesou do období před 2. světovou válkou. Na pozici statečných obránců hranic se vmžiku ocitnete i díky funkčnímu vybavení.

Vyzkoušet můžete prakticky vše, od záměrného dalekohledu kanónu a stěnového periskopu přes ruční výtah pro dopravu munice až po zemní telegraf či dieselagregát.
 

Nový Jičín – Město klobouků

expozice kloboukůNový Jičín se proslavil jako město klobouků a památek. Nejrůznější pokrývky hlavy všech stylů a tvarů si vyzkoušíte v návštěvnickém středisku, kloboukům jsou rovněž zasvěceny muzejní expozice na novojičínském zámku. V Návštěvnickém centru Nový Jičín naleznete na 300 nejrůznějších pokrývek hlavy. Jeho interaktivní expozice vám odhalí tajemství technologie výroby klobouků a provede vás zdejší tradicí kloboučnictví sahající až do 16. století! Část expozice vám představí rodinu Hückelů, jejichž rodinný závod patřil k chloubě meziválečného československého exportu.

Město kloboukůV té době bylo město považováno za jedno z nejbohatších center severovýchodní Moravy, a dokonce se mu říkalo "město milionářů"! V závěru prohlídky si budete moci jeden mini klobouček na světově unikátním parním stroji vyrobit a pak jej i dozdobit. Můžete se také přihlásit na speciální projížďku městem v historickém autobusu s názvem Den pro klobouk. Cestou uvidíte dům, kde se klobouky začaly vyrábět poprvé. Navštívíte jednu z vil továrníka Hückela i vnější prostory továrny TONAK.
 

Krnovská synagoga a VIP prohlídky

synagoga KrnovUž jste někdy ochutnali Kosher jídlo nebo vyzkoušeli napsat své jméno v hebrejštině? A slyšeli jste zpívat píseň rabína? To vše můžete zažít vy i vaše děti během jedinečné oživené prohlídky synagogy. A na památku si kromě skvělého zážitku odnesete třeba vlastnoručně vyzdobený svitek Tóry. Nejbližší taková prohlídka se koná 1. a 15. listopadu 2020 od 10:00 hodin. Rezervaci si můžete vyřídit online nebo na pobočkách Ostravského informačního servisu či na stránkách Technotrasy.
 
Bývalý židovský templ v hornoslezském Krnově je jedinou v historické podobě dochovanou a turistům přístupnou synagogou v Moravskoslezském kraji. Exteriér synagogy je neorománský. Uvnitř budovy vás upoutají maurské architektonické prvky, podkovovité oblouky vyřezávaného loubí nad ženskými balkony a hnědočerveně laděný kazetový strop.
 

Vodní mlýn Wesselsky – mlýn, kde vládne pan Král

WesselskyV unikátním mlýně s rodinnou tradicí sahající až do 16. století se můžete vydat na netradiční noční prohlídku, naučit se řídit bryčku mlynáře nebo ochutnat výtečnou višňovou čokoládu. Pan mlynář Král, který mlýnem osobně provází, vás seznámí se zajímavostmi mlynářského řemesla. Prozradí vám, proč byli mlynáři základem technické inteligence národa.
 
Na noční prohlídce zažijete, kromě poutavého vyprávění pana mlynáře, atmosféru mlýna osvětleného archaickým elektrickým osvětlením. Odvážní se můžou podívat do lednice k vodnímu kolu. Ti, kdož mají rádi dopravní prostředky všeho druhu si mohou vyzkoušeti řízení koňského povozu, kterým se vozilo do mlýna obilí. K mání jsou taky vynikající domácí produkty, které v Lídlu nekoupíte. Programy „Mlýn, který nespí“ a „Mlýn, kde vládne pan Král“ (řízení bryčky) je třeba objednat předem.
 

Jízdy Osoblažskou úzkokolejkou

Železnice OsoblahaNa Osoblažsku v podhůří Jeseníků se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy.

Motorový vlak Českých drah jezdí každý den každé čtyři hodiny. Parní vlak s výletními vozy, pivním a cyklo vagónem i vozem pro imobilní cestující jezdí v určené dny během roku. Nejbližší jízdou bude, pokud to bude možné, 28. 11. 2020 Mikulášský parní vlak. Na trať vyjede parní vlak s lokomotivou U46.002 a uzavřenými vytápěnými vagónky.
 

Kanál Carla Weisshuhna, Edisonova přítele

weisshuhnův kanálUžijte si speciální animované prohlídky plné zajímavostí o unikátním vodním díle, které si postavil přítel Edisona.Opavský podnikatel Carl Weisshuhn, přítel samotného Edisona, nechal na řece Moravici vystavit mimořádné technické dílo se třemi tunely a dvěma akvadukty, které přivádělo vodu do jeho papíren.

Od skvělých průvodců se v průběhu procházky podél kanálu dozvíte, co to byly vajzunky, Pifka, kdo byl valašský Edison, a ochutnáte, co jedli a pili chlapi v papírnách. Poslední letošní prohlídka proběhne v neděli 18. 10. 2020. Prohlídka není vhodní pro děti do 10 let.
 

Kam na nenáročný výlet s menšími dětmi?

hasičské muzeumProšmejdit kabinu hasičského auta, vytáhnout kamaráda ze studny, zkusit si hasičskou uniformu… To je přece něco! To vše a spoustu dalšího můžete na vlastní kůži zažít v ostravském hasičském muzeu. A co víc! Budete si moci popovídat s bývalými hasiči! Ti vás totiž interaktivní expozicí sami provedou a povyprávějí nejednu napínavou historku nejen ze své vlastní praxe.
 
Milují vaše děti vlaky? Chtěli by se na chvíli stát strojvedoucím a projet mašinou tratě Moravskoslezského i Olomouckého kraje? Pak s nimi vyrazte do Železničního muzea moravskoslezského, kde si toto přání můžete splnit na realistickém trenažéru. Zazvoníte si tu na přejezdový zvon či stavědlový telefonní zvonek, vyzkoušíte si, jak funguje rozchodka, nebo jak se používaly staré telefonní ústředny, a spoustu dalšího. Nahlédnete do prvorepublikové dopravní kanceláře a před muzeem vás ohromí překrásná parní lokomotiva z roku 1883. Samozřejmostí je spousta příběhů a informací z historie železnic v regionu.
Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Krnovská synagoga

Krnovská synagoga

Bývalý židovský templ v hornoslezském Krnově je jedinou v historické podobě dochovanou a turistům přístupnou synagogou v Moravskoslezském kraji. Zažijte a okuste "kosher" jídla a nápoje na "VIP prohlídkách", nebo se projděte "Po stopách Krnovských židů".

Expozice výroby klobouků v Novém Jičíně

Expozice výroby klobouků v Novém Jičíně

V historickém domě, kde v roce 1790 zemřel slavný rakouský vojevůdce Gideon von Laudon, vzniklo Návštěvnické centrum s interaktivní expozicí přibližující tradici kloboučnictví, ale i zkoušírna pokrývek hlavy a multifunkční ateliér s dětským koutkem.

Hedva Rýmařov – expozice textilnictví

Hedva Rýmařov – expozice textilnictví

Externí expozice Městského muzea Rýmařov s názvem Dějiny textilnictví na Rýmařovsku sídlí v areálu firmy Hedva v Rýmařově. Expozice mapuje dějiny textilnictví na Rýmařovsku, vývoj textilní výroby na Rýmařovsku od středověku až po současnost.

Kosárna v Karlovicích ve Slezsku

Kosárna v Karlovicích ve Slezsku

Zajímavé muzeum najdete v dřevěném objektu bývalé kosárny v Karlovicích ve Slezsku. Roubený patrový dům založený pravděpodobně v 17. století, byl do dnešní podoby upraven v letech 1754 a 1922. Dům je úzce spjat se železářskou historií obce.

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí

Weisshuhnův kanál – papírenský náhon u Hradce nad Moravicí

Weisshuhnův kanál sloužil v minulosti jako papírenský splav a dodnes je v provozu. Byl postaven na přelomu 20. století z popudu podnikatele Carla Weisshuhna pro chod továrny a papírnu v Žimrovicích.

Hasičské muzeum města Ostravy

Hasičské muzeum města Ostravy

Historii požární ochrany v Ostravě dokumentuje Hasičské muzeum. Návštěvníci si mohou prohlédnout historická i moderní vozidla, svítilny, sirény, uniformy a figuríny s dýchacími přístroji. K vidění je také stará hasičská stříkačka.

Za poznáním Městské památkové rezervace Nový Jičín

Za poznáním Městské památkové rezervace Nový Jičín

Vydejte se s námi na putování historickým Novým Jičínem – městem klobouků a památek. Leták s názvem "Procházku městem", která vás provede nejzajímavějšími místy MPR a celého města si můžete vyzvednout v Informačním centru.

Železniční muzeum moravskoslezské na nádraží Ostrava-střed

Železniční muzeum moravskoslezské na nádraží Ostrava-střed

Na nádraží Ostrava-střed naleznete expozici Železničního muzea moravskoslezského, ve kterém si prohlédnete historické železničářské stejnokroje nebo artefakty z 19. století jako je skloník, originály starých dokumentů či modely vláčků.

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů.

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Na Osoblažsku v podhůří Jeseníků se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy.

Pěchotní srub MO S-5 Na trati

Pěchotní srub MO S-5 Na trati

Pěchotní srub je jeden z prvních postavených v ČSR, patří do systému stálého pohraničního opevnění stavěného v letech 1935-1938.

Další aktuality

20.9.
2021
Zámek Kunín ozdobí jiřinky, mečíky, hortenzie a hlavně růže

Zámek Kunín ozdobí jiřinky, mečíky, hortenzie a hlavně růže

Severní Morava a Slezsko | Památky
17.9.
2021
Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
15.9.
2021
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Severní Morava a Slezsko | Letní sporty