Úvod > Aktuality > Zajímavé tipy na výstavy betlémů v Praze
Zajímavé tipy na výstavy betlémů v Praze
"> "> ">

Zajímavé tipy na výstavy betlémů v Praze

Vydáno 8. prosince 2019 Kultura
Máte rádi betlémy? Někde uvidíte betlémy moderní a zbrusu nové, jinde tři sta let staré a velmi křehké kousky z papíru a dřeva. Na výstavu jesliček všech druhů a velikostí zve portál Kudy z nudy.

Za neopakovatelnou atmosféru betlémů z Třeště  do Jindřišské věže

do 2. února 2020 můžete v Jindřišské věži zhlédnout 12. ročník výstavy třešťských ručně vyřezávaných – betlémů. Denně je otevřeno od 10 do 19 hodin a vstupenka na výstavu vám navíc umožní prohlídku celé věže. Betlémářství v Třešti na Vysočině má dlouhou tradici sahající až do počátku 19. století. Nejdříve tam místní vyráběli betlémy papírové, až je po roce 1860 postupně nahrazovaly ty dřevěné. Některé třešťské betlémy obsahují i 500 figurek a dosahují délky až sedm metrů.
 

Tradičně netradiční betlémy v Muzeu Karlova mostu

Originální výstavu betlémů uvidíte v Muzeu Karlova mostu. Opět uvidíte slaměný betlém výtvarníka Andrzeje Wrzecionka s postavami v nadživotní velikosti, kromě toho ale budou vystaveny další betlémy, hotové i rozpracované, dřevěné, keramické, tištěné i ručně malované. Výstava potrvá do neděle 2. února 2020. Můžete také využít zvýhodněnou rodinnou vstupenku, která kromě výstavy a stálé expozice zahrnuje zimní plavbu pražskými Benátkami.
 

Na betlémy k Panně Marii Sněžné

Do třetice se pohledem na pohádkové betlémy v Praze potěšíte na výstavě v areálu kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí. Vedle jesliček ryze současných z rozmanitých materiálů uvidíte i dobové kousky, chybět nebude ani obchod se suvenýry. Velikostí vyniká zejména 4,5 metrů dlouhý mechanický betlém Jiřího Votruby nebo betlém postavený podle vzoru slavných betlémů z Třešti s figurami řezbáře J. Boudného, jeden z největších v Praze. Výstava končí v pátek 3. ledna 2020.
Pražské Jezulátko - za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Pražské Jezulátko - za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Světoznámá soška Pražského Ježíška v kostele, zasvěceném Panně Marii Vítězné a svatému Antonínovi Paduánskému, je každoročně cílem statisíců věřících z Čech i z celého světa. Kostel je zároveň kulturní a uměleckou památkou světového významu.

Betlémská kaple - první kazatelský chrám v Evropě

Betlémská kaple - první kazatelský chrám v Evropě

Slavná kaple, ve které kázal Mistr Jan Hus a která byla roku 1786 zbořena, aby mohla být podle původních plánů v roce 1954 opět postavena. Betlémská kaple je národní kulturní památkou a prvním kazatelským chrámem v Evropě.

Kostel Panny Marie Andělské - první kapucínská stavba v Čechách

Kostel Panny Marie Andělské - první kapucínská stavba v Čechách

V dolní části Loretánského náměstí na Hradčanech stojí prostá jednolodní sakrální budova, kostel Panny Marie Andělské, nedílná součást areálu kapucínského kláštera. Je to nejstarší stavební celek řádu kapucínů v Čechách.