!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Adršpašské skály jsou od dubna přístupné pouze po on-line rezervaci
Adršpašské skály jsou od dubna přístupné pouze po on-line rezervaci
"> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Adršpašské skály jsou od dubna přístupné pouze po on-line rezervaci

  • Vydáno1. dubna 2021
Do Adršpašských skal si od 1. dubna 2021 můžete koupit online vstupenky a současně místo k zaparkování. Není to apríl: nový rezervační systém pustí do skal jen omezený počet zájemců. Vstupenky se sice dají koupit i na místě, ale riskujete dlouhé stání ve frontě i beznadějně plná parkoviště. S online vstupenkami zkrátka máte jistotu, že své výletní plány nebudete muset měnit na poslední chvíli.
Adršpašské skályAdršpašské skály v minulosti trápily návaly návštěvníků a častý kolaps dopravy. Docházelo tím i k ničení přírody. Nový rezervační systém má za cíl těmto situacím zabránit. Díky tomu, že si návštěvníci budou moci zakoupit online vstupenku i online parkovné na určitý den a hodinu, očekávají Technické služby Adršpach nejen rozmělnění návštěvnosti do celého dne, ale i zmírnění dopravní zátěže. Od 1. dubna 2021 bude pro návštěvníky, kteří si zakoupí parkovné online, k dispozici jedno ze tří parkovišť na místě. Nákup online vstupenek a parkovného tak pomůže s regulací návštěvnosti i dopravy.
 

Jak na online prodej

Adršpach gotická brankaNávštěvníci si na nových webových stránkách koupí online vstupenku a pokud budou chtít, tak i online parkovací místo. Na webových stránkách bude během nákupu možné zvolit datum a čas návštěvy skal. Každá online vstupenka i parkovné budou obsahovat speciální QR kód, jak pro snadnou kontrolu ve skalním městě, tak i pro otevření vjezdové brány parkoviště pro řidiče.

Platba bude bezpečná přes online platební bránu. S online nákupem vstupenky i parkovného návštěvník zároveň ušetří.

adršpachStávající prodej na místě zůstane zachován. Hrozí ale dlouhé čekání ve frontě. Počet vstupenek na určitou hodinu bude omezen, a může se tak stát, že budou vstupenky na danou hodinu či den už vyprodané. Návštěvníci bez online vstupenek tak budou muset počkat několik hodin nebo přijet do Adršpašských skal až další den. Pro nákup online parkovného bude vyčleněno jedno z parkovišť na místě, a zájemcům je tak doporučeno si v případě volné kapacity parkoviště zakoupit parkovné online.
 

Přijeďte raději vlakem nebo na kole

adršpachNové webové stránky pod doménou adrspasskeskaly.cz, které se spustí na začátku dubna 2021, se zaměří také na osvětu v ochraně přírody. Stránky budou návštěvníky zároveň motivovat, aby při cestě do Adršpašských skal využili alternativních forem dopravy a dorazili na místo vlakem, autobusem nebo na kole.

Díky tomu správa skal (Technické služby Adršpach) očekávají i menší výskyt kolapsů v dopravě.
Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Na severním okraji Adršpašsko-teplických skal na Starozámeckém vrchu (681 m) stojí zbytky skalního hradu Adršpach postaveného zřejmě v polovině 13. století. Po roce byl 1427 obsazen husity, kteří odtud rabovali Slezko. Roku 1447 hrad Slezané koupili a pobořili, takže už nikdy nebyl obnoven.

Zatopená pískovna v Adršpachu

Zatopená pískovna v Adršpachu

Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.

Starozámecký vrch u Adršpachu

Starozámecký vrch u Adršpachu

Na Starozámeckém vrchu (681 m.n.m.), v západním cípu skal, stojí zřícenina hradu Adršpach. Z vyhlídky na skalním ostrohu se otevírá velkolepý výhled na skalní město. Na hradiště vedou dvě cesty – první je turistická cesta od Adršpachu, druhá zvaná Jezdecká je širší a obtáčí Starozámecký vrch zprava.

Naučná stezka Křížový vrch v Adršpachu

Naučná stezka Křížový vrch v Adršpachu

Pod Křížovým vrchem si můžete projít naučnou stezku, která je obohacena interaktivními prvky na informačních panelech. Jedná se o strmý kopec s několika skalními věžemi. Pojmenován je podle křížové cesty, která byla vytvořena v 17. století.

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády na říčce Metuji jsou jednou z turistických atrakcí hojně navštěvovaných Adršpašských skal. Nejvyšším vodopádem je Velký vodopád, který padá do skalních soutěsek z výšky šestnácti metrů. Když znáte kouzelnou formuli a nahlas ji pod vodopádem zakřičíte, proud vody zesílí.

Další aktuality