!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Brány sedlecké Kostnice zůstanou otevřeny i během rekonstrukce
Brány sedlecké Kostnice zustanou otevreny nejméne príštích pet let
"> Brány sedlecké Kostnice zustanou otevreny nejméne príštích pet let "> Stavební mistr František Rint belil kosti chlorovým vápnem "> Sedlecká kostnice je podzemní kaplí Hrbitovního kostela Všech Svatých
Památky

Brány sedlecké Kostnice zůstanou otevřeny i během rekonstrukce

Vydáno 29. listopadu 2018
Kostnice v Kutné Hoře prochází zevrubnou rekonstrukcí, která bude pokračovat až do roku 2024. Nyní začali restaurátoři rozebírat jednu ze čtyř velkých pyramid poskládanou z lidských kostí. Po celou dobu oprav je památka přístupná návštěvníkům. Světoznámá kostnice patří k nejnavštěvovanějším památkovým objektům v České republice.
Kostnice v Kutné HořeNynější restaurátorské práce jsou součástí celkové rekonstrukce, která začala v roce 2014 a má trvat deset let, tedy do roku 2024. Právě teď se pracuje na renovaci jedné ze čtyř velkých pyramid složených z lidských kostí. Po renovaci by měla být unikátní věž opět uvedena do původního stavu a vrácena na své místo.

Po celou dobu oprav je vyhledávaná památka přístupná návštěvníkům. V listopadu a prosinci je zde otevřeno denně od 9 do 16 hodin. Návštěvníci tak nemusí mít strach, že by přijeli do Kutné Hory a Kostnici by neviděli.
 

Bizarní výzdobu tvoří ostatky obětí moru a husitských válek

Kutná Hora KostniceSedlecká kostnice je podzemní kaplí Hřbitovního kostela Všech Svatých, který byl původně součástí cisterciáckého opatství v Sedlci, založeného v roce 1142 panem Miroslavem z Markvartic. Na zdejším hřbitově bylo po morové ráně roku 1318 pochováno na 30 tisíc zesnulých, dalších 10 tisíc mrtvých pojal hřbitov během husitských válek. Po zrušení hřbitova na konci 15. století byly exhumované kosti uloženy vně i uvnitř podzemní kaple, kde je poloslepý sedlecký mnich v roce 1511 seskládal do velkých pyramid.

Když v roce 1784 císař Josef II. rušil kláštery, zanikl i sedlecký klášter a hřbitovní kostelík se dostal do držení rodu Schwarzenberků z Orlíka. Jejich stavební mistr František Rint z České Skalice provedl v roce 1870 mimořádně nápaditě výzdobu podzemní kaple pomocí kostí a lebek ze zmíněných pyramid. Kosti, které použil k výzdobě, dezinfikoval a vybělil chlorovým vápnem. Doplnil výzdobu Schwarzenberským erbem a do výzdoby zakomponoval i své jméno. Proto bývá považován za původního autora tohoto vyjímečného uspořádání lidských ostatků.
Kostnice Kutná Hora - Sedlec

Kostnice Kutná Hora - Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi - ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Další aktuality

23.1.
2021
Trojice tipů na zimní výlet v okolí Prahy

Trojice tipů na zimní výlet v okolí Prahy

Střední Čechy | Letní sporty
15.1.
2021
Vyrazte na běžkách do středních Čech

Vyrazte na běžkách do středních Čech

Střední Čechy | Zimní sporty