!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda
Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

Vydáno 22. března 2021
V průběhu března nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když se zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.
čápDle prastaré pranostiky „Na svatého Řehoře čápi letí přes moře“, by čápi měli být v těchto dnech na cestě z Afriky. Někteří opeřenci se však vrátili zpět do České republiky již začátekm března. Další ptáci se vracejí přes naše území dál na sever, podle aktuálního pozorování České ornitologické společnosti je u nás obsazeno zatím 85 hnízd (22% ze všech hnízdišť v republice).

Nejdříve ze všech přiletěli čápi do Plzeňského a Jihočeského kraje, mnoho hnízd je již obsazeno také v Karlovarském kraje. Jedná se o čápy táhnoucí západní cestou, kteří v posledních letech tráví zimu v jihozápadní Evropě a na svá hnízdiště to tak mají blíže.
 

Čápi z Chebu už jsou doma, Kryštof letí ze Senegalu

čápi23. února přiletěla do Chebu samička čápa bílého, která se usadila na místě, kde několik let pravidelně hnízdila ptačí "hvězda Chebu", čáp Mojmír. Ten se z Afriky dosud nevrátil. Za pár dnů přiletěl na hnízdo i nový samec. Je možné, že se do Chebu vrátil některý z mladých odchovanců chebského páru, který byl někde, zřejmě v Německu, okroužkován. Čápi, kteří zůstávají na starém kontinentě a do Afriky neletí, se pak domů vracejí dřív.

Na Plzeňsku je známý čáp Kryštof. Jedná si již o zkušeného veterána, který byl letos v Africe počtvrté. Loni měl nehodu a skončil v Záchranné stanici živočichů v Plzni. Po dlouhé rekonvalescenci byl pták vypuštěn u Chocenic na Blovicku. A na podzim se vydal až do afrického Senegalu, k městu Touba v regionu Diourbel. Přes zimu si užíval tepla a pohostinnosti zdejšího zimoviště s ostatními čápy. Nyní je na cestě zpět do České republiky.

čápiNaopak smutek vládne v Mirošovicích, kde byl domovským čápem Míra. V Africe je sice přes zimu fajn, ale na ptáky zde číhá řada nebezpečí. Míra loni doletěl až pod Kilimanžáro, ale jeho vysílačka se po dva týdny hlásila ze stejného místa. Zpět domů už se pták bohužel nevrátil. Stejně tak se ze své africké cesty nevrátil ani druhý čáp Eda, vylíhnutý z vejce v Nalžovských Horách. Jeho vysílačka se přestala z minuty na minutu hlásit při návratu ze Súdánu. Je pravděpodobné, že nebohý čáp byl uloven. Třetí Jihočech, čáp Arnošt na to vyzrál - do Afriky neletěl a přezimoval v ptačím parku za hranicemi v sousedním Německu u Pasova. Tam ostatně rádi zalétají mladí čápi nejen z jižních Čech, ale i z Plzeňska. Další oblíbenou destinací ptáků z Plzeňského kraje jsou skládky komunálního odpadu ve Španělsku, jak vypozorovali ornitologové během deseti let.
 

Radostné čapí setkání

čápČápi přilétají z teplých krajin do Česka kvůli rozmnožování. Obyčejně se jako první objeví na komíně sameček. Je zvykem, že samička dorazí domů o něco později. Samec většinou hned začne hnízdo přerovnávat a uklízet. Když „domů“ dorazí i samička, oba se nadšeně vítají tak, že zakloní hlavy a klapou zobákem.
 
Pár se uhnízdí a začátkem dubna naklade samice vejce. Z nich se zhruba po měsíci vylíhnou čápata. Oba rodiče se pak mají co ohánět, aby mláďata uživili. Krmí je natrávenou potravou z žab, hrabošů a ryb. Na konci srpna pak všichni odlétají do teplých krajin. Čápi si bývají věrní, ale jako téměř všude i zde mohou během jarních námluv propukat dramatické manželské konflikty, které někdy končí krvavým zraněním a výměnou partnera. Poprvé hnízdí čápi kolem 5. roku věku a zaznamenána byla hnízdění i 20 let starých ptáků.
 

Viděli jste ve svém okolí čápy? Podělte se o svá pozorování

čápPrávě březnové dny jsou pro ornitology klíčové pro zaznamenání co nejpřesnějších údajů o příletu čápů. Sledujte hnízda ve svém okolí a svá pozorování pak můžete zapsat na web birdlife.cz. Čím více hnízd se podaří zkontrolovat, tím přesnější údaje o příletu čápů ornitologové získají.

Ornitologové doufají, že i v letošním roce lidé zařadí pozorování čápů do svých výletů a pomohou tak monitorovat průběh hnízdění. Momentálně je sice možné sledovat pouze hnízda v nejbližším okolí, ale i taková pozorování mají velký smysl. Obzvláště nyní, kdy se dobrovolníci, kteří obvykle mapují větší počet hnízd, k mnoha hnízdům nedostanou. Podívejte se do mapy na www.birdlife.cz/capi/, jestli není hnízdo čápů i ve vašem okolí a zaznamenejte, jestli už čáp přiletěl. I když čápa neuvidíte, najděte hnízdo na mapě a uveďte „čáp nepozorován“. Jen tak budou vědci vědět, že hnízdo bylo kontrolováno a čáp na něm ještě nebyl.
Exkurze do záchranné stanice pro zraněné živočichy ve Voticích

Exkurze do záchranné stanice pro zraněné živočichy ve Voticích

Nahlédněte do činnosti organizace zaměřené na ochranu volně žijících živočichů a jejich biotopů a ekologickou výchovu veřejnosti. Posláním stanice je péče o zraněné volně žijící živočichy, jejich léčení a opětovný návrat do volné přírody.

Záchranná stanice volně žijících živočichů Buchlovice

Záchranná stanice volně žijících živočichů Buchlovice

V zámeckém parku v Buchlovicích vlevo od brány najdete zámecké zahradnictví - pokud jím projdete, objevíte záchrannou stanici, která pečuje o zraněné volně žijící živočichy a opuštěná mláďata.

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích na Brněnsku

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Jinačovicích na Brněnsku

Cílem a posláním záchranné stanice v Jinačovicích je provozovat kvalitní zařízení, které pomůže co největšímu počtu živočichů a zvýší zájem veřejnosti o vliv lidí na volně žijící živočichy a o tyto živočichy samotné.

Pohled do čapího hnízda z vyhlídkové věže v Jablonném v Podještědí

Pohled do čapího hnízda z vyhlídkové věže v Jablonném v Podještědí

Ze čtyřboké věže bývalého farního kostela Nanebevzetí Panny Marie je úžasný pohled do okolí a také do nitra čapího hnízda, nejstaršího ve střední Evropě. Při výstupu na věž můžete také zhlédnout pozůstatky z původního hodinového stroje.

Záchranná stanice pro handicapované živočichy Vrchlabí

Záchranná stanice pro handicapované živočichy Vrchlabí

Od června 1997 je ve Vrchlabí otevřen útulek pro poraněná či jinak handicapovaná divoká zvířata. Jeho provozovatelem je Správa KRNAP ve Vrchlabí. Úkolem tohoto zařízení je poskytnout poraněným jedincům komplexní ošetření. Uzdravená zvířata jsou vypouštěna zpět do volné přírody.

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni

Záchranná stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni

V expozici záchranné stanice pro volně žijící živočichy v Třeboni jsou umisťována jen ta zachráněná zvířata, která se již z důvodu nějakého trvalého hendikepu nemohou navrátit zpátky do přírody.

Záchranná stanice živočichů Makov

Záchranná stanice živočichů Makov

Záchranná stanice živočichů Makov byla založena v roce 1993 Českým svazem ochránců přírody.Je umístěna v areálu hájenky Makov.

Centrum Ochrany fauny ČR Hrachov u Sedlčan

Centrum Ochrany fauny ČR Hrachov u Sedlčan

Centrum Ochrany fauny ČR v Hrachově u Sedlčan si vás zve na návštěvu. V rámci exkurze v záchranné stanici navštívíte expozici volně žijících živočichů či sladkovodních ryb, aktuální výstavu nebo aktivity pro děti.

Další aktuality

14.5.
2021
Nejnavštěvovanější místa Plzeňského kraje: zoo a dinopark

Nejnavštěvovanější místa Plzeňského kraje: zoo a dinopark

Plzeňsko a Český les | Zážitky
11.5.
2021
10 tipů na návštěvu farem v Plzeňském kraji

10 tipů na návštěvu farem v Plzeňském kraji

Plzeňsko a Český les | Životní styl
9.5.
2021
Bába, Veles, Mokoš nebo Radegast: kde potkáte staré slovanské bohy?

Bába, Veles, Mokoš nebo Radegast: kde potkáte staré slovanské bohy?

Plzeňsko a Český les | Letní sporty