!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Chata Prašivá v Beskydech slaví letos 100 let
Chata Prašivá v Beskydech slaví letos 100 let
"> "> ">
Gurmánská turistika

Chata Prašivá v Beskydech slaví letos 100 let

  • Vydáno10. dubna 2021
Právě před sto lety, roku 1921, byla postavena nejstarší česká horská chata ve Slezských Beskydech, kterou je chata Prašivá. Podařilo se jí postavit za rekordních šest měsíců! Místo bylo v minulosti a je i v současnosti velmi oblíbené – chata je snadno dostupná a otevírá se od ní krásný výhled do okolí. Hladoví poutníci si zde navíc mohou pochutnat na specialitách výborné domácí kuchyně
chata prašiváPrašivá patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější beskydské vrcholy, přestože její nadmořská výška 706 metrů nad mořem není z nejvyšších. Hora po staletí přitahovala poutníky díky horskému dřevěnému kostelu sv. Antonína Paduánského z roku 1640, u něhož se konaly mše pro věřící ze širokého okolí. Od roku 1891 se k nim přidala shromáždění – tzv. "Tábory lidu". Poutě a tábory lidu přitahovaly obyvatelstvo z dalekého okolí a těšily se mimořádné návštěvnosti. Historické prameny zmiňují až 8 000 poutníků na jedné pouti!

chata prašiváNa přelomu 19. a 20. století, kdy se české a německé spolky předháněly v budování turistických tras a chat, bylo rozhodnuto o stavbě na Prašivé. Plány existovaly od roku 1910, pozemek se Beskydské jednotě slezské podařilo zakoupit roku 1912, avšak stavbu se nepodařilo realizovat, během krátké doby vypukla první světová válka a členové „jednoty“ museli na frontu. V plánech se pokračovalo až po vzniku republiky, a to především díky iniciativě Jana Valečka (vrchní soudní rada v Moravské Ostravě), jehož portrét visí v restauraci. Aktivní sportovec a předseda nové "Pobeskydské jednoty slezské" pomohl prosadit stavbu české chaty na Prašivé. Stavba byla zahájena 11. dubna 1921 a již na podzim 2. října téhož roku předali stavebníci firmy Jaro Čermáka chatu k užívání.

Chata funguje dodnes a vítá příchozí turisty stejně srdečně, jako tomu bylo za první republiky. V době vládních omezení je na chatě otevřeno od čtvrtka do neděle, od 10:00 do 17:00 hodin. Mimo otevírací dobu je k dispozici nonstop samoobslužný automat na nápoje a drobné slané i sladké občerstvení.
Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Chráněná krajinná oblast Beskydy – největší chráněná krajinná oblast v České republice

Chráněná krajinná oblast Beskydy – největší chráněná krajinná oblast v České republice

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Beskydy je svou rozlohou 1 160 km²; největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Rozhlehlé chráněné území zahrnuje oblast Moravskoslezských Beskyd, Vsetínských vrchů a Javorníků.

Chata Prašivá

Chata Prašivá

Horská chata Prašivá ležící v chráněné krajinné oblasti Beskydy je ideálním výchozím místem pro turistiku a další sportovní aktivity.

Kostel sv. Antonína Paduánského na Prašivé

Kostel sv. Antonína Paduánského na Prašivé

Dřevěný kostel sv. Antonína Paduánského na vrcholu Malé Prašivé (707 m n. m.) je typickým příkladem lidového stavitelství beskydského regionu. Poblíž kostela z roku 1640 se nachází turistická chata s vyhlídkovou věží.

Další aktuality

23.11.
2021
Zámek v Kuníně nabídne adventní prohlídky

Zámek v Kuníně nabídne adventní prohlídky

Severní Morava a Slezsko | Památky
16.11.
2021
Podzimní prohlídky lákají do ostravské zoo

Podzimní prohlídky lákají do ostravské zoo

Severní Morava a Slezsko | Příroda
10.11.
2021
České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

Severní Morava a Slezsko | Kultura