!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Chodské slavnosti se po roce opět vracejí do Domažlic
Chodské slavnosti se po roce opět vracejí do Domažlic
"> "> ">
Kultura

Chodské slavnosti se po roce opět vracejí do Domažlic

Vydáno 5. srpna 2019
V České republice patří "chodské" k nejstarším a největším národopisným slavnostem, jimž vyjadřují respekt nejen návštěvníci z Česka, ale i z dalekých zemí. V každém roce přivítají pořadatelé na několika scénách na šest stovek účinkujících - sólistů a členů národopisných souborů z naší země i ze zahraničí. Letos v rámci stého výročí vzniku Československa pocházejí účinkující výlučně z České republiky. Letos se Chodské slavnosti konají od 9 do 11. srpna 2019.
Chodské slavnostiChodské slavnosti jsou opět o rok starší, v letošním roce slaví svůj jubilejní 65. ročník. Na pěti scénách se během víkendu představí více než šest stovek účinkujících. Program odstartuje v pátek 9. srpna, kdy po slavnostním zahájení vystoupí na náměstí kapely Vesnsa, České srdce a Čankišou. Začátek je v 18 hodin u dolní brány.

V sobotu 10. srpna program začíná v 10 hodin. Na pódiu u brány na náměstí nebude chybět například hodinový živý přenos Českého rozhlasu Plzeň "S Plzeňáky za folklorem" od 11 hodin, "Postřekovský vokýnko" - pořad Národopisného souboru Postřekov od 14:30 hodin, lidové písně a tance z Rokycanska, Plzeňska a jihozápadních Čech předvedou od 16:00 hodin Folklorní soubor Rokytí Rokycany a Malá lidová muzika Rokytka Rokycany. Na programu budou dále hosté z Valašska - soubor Valašský Vojvoda, který ve svém programu uvede zahraniční hosty z Rumunska a Itálie.

Chodské slavnostiVyvrcholením programu bude ve 21:00 folklorní divadlo Psohlavci v podání Plzeňského lidového souboru Mladina volně inspirované románem Aloise Jiráska nebo od 23:00 Dudácké Štandrle v podání Konrádyho dudácké muziky - letos s názvem "Chodsko má talent". Účinkuje Domažlická dudácká muzika, Konrádyho dudácká muzika, Národopisný soubor Postřekov a Chodský soubor Mrákov.

Letní kino zase v neděli 11. srpna nabídne od 14:30 hodin pořad naplněný veselými písničkami a povídáním s názvem "Putování po Chodsku… aneb Na hyjtu za kamarády do kraje pod Čerchovem".

K pouti samozřejmě patří i poutní mše svatá na Vavřinečku (sobota 10 hodin - celebruje kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský, neděle 10:00 hodin celebruje Mons. Emil Soukup). Kostelík na Vavřinečku bude otevřen po oba dny od 9:00 do 15:00 hod. Kyvadlová doprava na Vavřineček bude zajištěna po oba dny od 9:00 hod. Samozřejmostí jsou pouťové atrakce, staročeský jarmark a řada dalších akcí.
 

Domažlice, centrum Chodska

Domažlice jsou centrem národopisné oblasti Chodsko, v níž je doposud živě udržována tradice lidové dudácké hudby, tanců, zvyků a obyčejů. Jsou jedním z nejstarších folkloristických festivalů v České republice, pořádaný již od roku 1955.

V současné době se festival koná vždy první víkend po 10. srpnu a již tradičně je spojován s domažlickou Vavřineckou poutí. Důležitými událostmi v rámci Chodských slavností jsou i slavné mše svaté na Veselé hoře – Vavřinečku, které jsou slouženy pod širým nebem v sobotu i v neděli od 10:00 hodin.
Chodské slavnosti Vavřinecká pouť 2021

13.8.
15.8.
Chodské slavnosti Vavřinecká pouť 2021

Největší a nejstarší národopisná slavnost v západočeském regionu a druhá nejstarší v Čechách.

Vavřinecké lípy v Domažlicích

Vavřinecké lípy v Domažlicích

Skupina stromů Vavřinecké lípy leží jihozápadně od města Domažlice. Stromy navazují na alej lemující přístupovou cestu z Domažlic na Vavřineček.

Muzeum Chodska na Chodském hradu s bohatými etnografickými sbírkami

Muzeum Chodska na Chodském hradu s bohatými etnografickými sbírkami

V Domažlicích můžete navštívit Muzeum Chodska, které vám přiblíží nejen historii Chodska, ale představí také bohaté etnografické sbírky. Muzeum je nejstarším muzeem na Domažlicku a sídlí na Chodském hradu.

Domažlice - chodské centrum

Domažlice - chodské centrum

Střediskem a kulturním centrem Chodska jsou Domažlice se svými památkami a dominantou města, náměstím Míru, s mírně nakloněnou válcovou šikmou věží gotického farního kostela. Navštívit můžete i další památky, např. Chodský hrad, muzea a galerii.

Vavřineček a kostelík sv. Vavřince v Domažlicích

Vavřineček a kostelík sv. Vavřince v Domažlicích

Dnešní podobu získal kostelík až v roce 1851. Podle historických pramenů byl založen již v 10. století knížetem Boleslavem na památku jeho vítězství nad Maďary na Lešském poli.