Úvod > Aktuality > Chýnovská jeskyně byla turistům zpřístupněna před 150 lety
Chýnovská jeskyně byla turistům zpřístupněna před 150 lety
">
Příroda

Chýnovská jeskyně byla turistům zpřístupněna před 150 lety

Vydáno 17. července 2018
První zpřístupněná jeskyně na území Česka, objevená při práci v lomu v roce 1863, slaví letos 150 let od svého otevření turistům. Podzemní krásu střídajících se barevných amfibolitů a vápenců, které na stěnách jeskyně hrají všemi barvami mohli turisté poprvé spatřit roku 1868.
Chýnovská jeskyněChýnovská jeskyně, nejrozsáhlejší krasový útvar jižních Čech, byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Dodnes jsou zachována původní kamenná schodiště a prohlídka jeskyně je malou romantickou exkurzí do historie.

Chýnovská jeskyně byla postupně vytvářena rozšiřováním puklin vodní erozí, přičemž na charakteru chodeb se zároveň podílela proudící a výmolná činnost vod. Nevyniká krápníkovou výzdobou, ale barevností stěn a stropů, kde bílé, žluté a hnědé polohy mramorů střídají tmavé vrstvy amfibolitů. Tyto dvě horniny se podílely na vzniku pozoruhodných kruhových útvarů na stěnách, tzv. ok. Strmé chodby jeskyně upadají až do hloubky 41 metrů na hladinu podzemního toku.

Chýnovská jeskyněCelková délka jeskynního systému, který není ještě zcela prozkoumán, je více než 1 200 metrů. Délka turistické trasy měří 220 m a turisté zde musí překonat 42 m převýšení. Prohlídka trvá 40 minut a teplota vzduchu se pohybuje okolo 5 až 9°C. Vstupné na prohlídky je pro dospělé 100 Kč a děti se seniory 80 Kč. Jeskyně je otevřená v červenci a srpnu denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

V prostorách mimo návštěvní okruh probíhá speleologický a speleopotápěčský průzkum, při kterém byly v 80. a 90. letech objeveny rozsáhlé, trvale zatopené prostory s jedinečnými drúzami křemene.
 

Do jeskyně za zážitky

Chýnovská jeskyněChýnovská jeskyně pořádá během léta několik akcí. První z nich jsou Gongy v jeskyni. Koncert s planetárními gongy Mars a Venuše zazní do ticha jeskyně v pátek 3. srpna 2018. Společně tak můžete oslavit keltský svátek Lughnasad. Netradiční koncert se koná v 19:00 hodin a vstupné stojí 150 Kč.

Ve čtvrtek 30. srpna 2018 čeká v 19:00 a 20:30 hudbymilovné turisty koncert houslisty Jaroslava Svěceného.

A v pátek 14. září se od 19:00 uskuteční v jeskyni Mezinárodní noc netopýrů. Těšit se můžete na zajímavou přednášku RNDr. Vladimíra Hanzala, ukázku živých netopýrů i soutěže pro děti.
Chýnovská jeskyně – unikát s mimořádně pestrým zbarvením stěn

Chýnovská jeskyně – unikát s mimořádně pestrým zbarvením stěn

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu. Roku 1868 se po úpravách stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Největší ozdobou této jeskyně nejsou krápníky, ale barevné stěny a stropy rozmanitých tvarů.