Úvod > Aktuality > Dny evropského dědictví 2019 zahájí Litomyšl
Dny evropského dědictví 2019 zahájí Litomyšl
"> "> "> ">

Dny evropského dědictví 2019 zahájí Litomyšl

Vydáno 5. září 2019 Památky
Národní památkový ústav a památky v jeho správě se tak jako každoročně připojují k oslavám Dnů evropského dědictví 2019 (European Heritage Days) od 7. do 15. září 2019. Do letošního ročníku se celkově přihlásilo více než 1000 památek místního i světového významu v téměř 300 městech a obcích. Národní zahájení této tradiční akce, jejímž posláním je propagace historického a kulturního dědictví více než 48 států Evropy, se letos uskuteční v Litomyšli.
LitomyšlNárodní zahájení proběhne v letošním roce v Litomyšli, a to už v pátek 6. září. Letošní téma Dnů evropského dědictví, které určila Rada Evropy, je pro Litomyšl jako na míru ušité: Památky a zábava. Hlavní program bude v Litomyšli pro milovníky památek probíhat v sobotu 7. září 2019. Slavnostní zahájení je naplánováno na první zámecké nádvoří od 10:00 hodin. O hudební doprovod se postarají Sestry Havelkovy, které přivítají návštěvníky v lázních ducha.

Na sobotu jsou naplánované hned dvě komentované prohlídky výstavy In monte Olivety – Litomyšl a knižní kultura jednoty bratské v 16. století. Propojíme tím hmotné dědictví minulosti s tím neméně důležitým, nehmotným. Zájemci si budou moci projít od sklepa až po půdu také Smetanův dům, Augustovu tiskárnu včetně tzv. předdomního sklepa a dostanou se i do všech koutů návrší

Barokní maskaSobotní odpoledne bude patřit Italské slavnosti, která připomene italskou renesanci, v jejímž duchu je vystavěn právě litomyšlský zámek. Uslyšíte italskou hudbu, seznámíte se s tradiční komedií dell' arte, uvidíte závěsnou akrobacii či oživlé renesanční sochy, vyzkoušíte si malování masek, obří scrabble či kuželník. Profesionální soubor Teatro Comico hraje renesanční komedie, barokní komické výstupy a romantickou pantomimu s maskami. Hry podle původních scénářů komedie dell' arte baví diváky už století a pořád neztratili nic ze svého humoru a důvtipu. O hudební stránku se odpoledne postará Emanuele Nesa, Neapolec, který má prý rytmus pod kůží již od dětství.

LitomyšlOd 18 hodin bude pódium na 1. zámeckém nádvoří patřit jedné z nejlepších romských kapel současnosti – vystoupí Mário Bihári a Bachtale Apsa. Od 20.00 hodin se v Litomyšli představí Francesco Boccia se skupinou Made in Italy. Vítěz festivalu v San Remu a finalista Eurovision Song Contest přiletí se svými kolegy zahrát a zazpívat speciálně a jen pro vás! Chybět nebudou ani Aperolové zahrádky a ochutnávka pravé italské kuchyně. Pokud vše dobře dopadne, budete se moci vyfotit na gondole s litomyšlským zámkem. Na oslavu 20. výročí zápisu zámeckého areálu Litomyšl na Seznam UNESCO přijďte v italských barvách a zažijte alespoň na chvíli pravou Itálii!       

Nezapomeňte během dne a večera navštívit také Klášterní zahrady – můžete zde pozorovat Slunce, ale od 19:00 hodin i noční oblohu – vše u příležitosti 105. výročí od narození Zdeňka Kopala a 50. výročí letu na Měsíc. 
Andělé na návrší - interaktivní expozice sakrálního umění v Litomyšli

Andělé na návrší - interaktivní expozice sakrálního umění v Litomyšli

Expozice poskytuje prostřednictvím atraktivních vizuálních prostředků prostor pro setkávání návštěvníka s uměleckými díly křesťanské kultury.

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Stará radnice s orlojem v Litomyšli

Stará radnice s orlojem v Litomyšli

Stará radnice s věží byla na Smetanově náměstí postavena roku 1418. Dnes má barokní fasádu z 18. století, kdy bývala spojená se sousedním domem č. 53. Orloj se nachází na východní straně prvního patra věže. Má čtvercový tvar, v jeho rozích jsou secesní ženské postavy symbolizující roční období.

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.