Úvod > Aktuality > Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě
Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě
"> "> "> "> "> "> "> "> Na Letišti Leoše Janácka v Mošnove se budou konat Dny NATO "> "> Dny NATO v Ostrave jsou nejvetší bezpecnostní prehlídkou ve strední Evrope "> Krome letadel se predstaví Armáda Ceské republiky a ceská a polská zásahová jednotka
Zážitky

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

  • Vydáno17. září 2021
O víkendu 18. a 19. září 2021 se na Letišti Leoše Janáčka Ostrava budou konat Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky. Vstup na show je zdarma a návštěvníci se mohou těšit na ukázky nejmodernější techniky a vybavení naší i spojeneckých armád, policie, záchranářů, hasičů i představení jejich umění v atraktivních dynamických ukázkách. Letos návštěvníci uvidí také působivé vystoupení tureckého display týmu F-16 SoloTurk, 43. výsadkový pluk AČR či transportní letoun CASA.

Dny NATODny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR v Ostravě jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Jsou nejnavštěvovanější dvoudenní rodinnou akcí v České republice. Užijte si show ve vzduchu i na zemi, plnou stíhaček a ukázek výcviku speciálních armádních jednotek.

Návštěvníci Dnů NATO se mohou těšit na působivé vystoupení tureckého display týmu F-16 SoloTurk, jenž se do Mošnova vrací po dlouhých devíti letech. SoloTurk je zároveň sedmou potvrzenou ukázkou na nadzvukovém stroji. Pravidelní návštěvníci akce si pamatují také působivé vystoupení akrobatické skupiny Turkish Stars z ročníků 2011 a 2013 nebo právě vystoupení letounu F-16 z display týmu SoloTurk, které bylo naposledy k vidění v roce 2012. A právě SoloTurk a letoun F-16C Block-40 se vrací na Dny NATO a s tím i představení, během kterého je pilot vystaven přetížení až 9G.
 

Dva výsadky na Dnech NATO: AGAT i 43. výsadkový pluk

výsadkářiDny NATO ozvláštní hned dva typologicky odlišné seskoky. Zatímco v předchozích letech se divákům představili při hromadném společném bojovém výsadku z letounů CASA C-295M příslušníci polské speciální jednotky AGAT a elitního českého 43. výsadkového pluku AČR, pro letošní ročník se rozhodly předvést odlišné výsadky.

Čeští výsadkáři předvedou seskok s kulatými padáky z malé výšky, který se vyznačuje především rychlostí, příslušníci polského AGATu naopak použijí padáky typu křídlo, které jim umožní v kombinaci s velkou výškou dosáhnout přesného dopadu. 43. výsadkový pluk Armády ČR je jediným útvarem tohoto typu v naší armádě. Výsadkový prapor se vyznačuje především svojí vysokou mobilitou, díky čemuž je možné jej využít při široké škále operačního nasazení.
 

Vzdušné síly AČR dorazí s novými display piloty i modernizovaným letounem CASA

NATO letounyVzdušné síly AČR se nad mošnovským letištěm představí v celkem čtyřech dynamických ukázkách s využitím dvou typů proudových letadel a tří typů vrtulníků. Nad rámec toho nad letištěm provede slavnostní průlet trojice JAS-39 Gripen a trojice bitevníků L-159 ALCA. V rámci statické prezentace si kromě typů přítomných na dynamické ukázce bude možné prohlédnout navíc i turbovrtulový transportní letoun CASA C-295MW. K vidění tak bude technika ze základen taktického, vrtulníkového i dopravního letectva.

Letouny s pevným křídlem doplní tři typy vrtulníků. Ve společně se ukážou bojové (Mi-24/35) i víceúčelové (Mi-171) stroje z 22. základny vrtulníkového letectva. Ty doplní vrtulník W3-A Sokol z 24. základny dopravního letectva, demonstrující jeden z důležitých úkolů – zabezpečování služby pátrání a záchrany (SAR).
 

Policie ČR zastaví útok na letiště a vyřeší i situaci s rukojmími

nato policiePolicie je po armádě druhým nejvýznamnějším spoluorganizátorem celé akce. Zároveň ale na akci tradičně demonstruje svou připravenost na krizové situace. Letos se tak návštěvníci mohou těšit na dvě velké dynamické ukázky. Zásahová jednotka Krajského ředitelství policie MSK bude společně s kolegy z polského Krakova čelit obtížné situaci, při které se ozbrojení pachatelé zmocní autobusu a drží cestující jako rukojmí. Policisté ze zásahové jednotky jsou ale na tento scénář připraveni, a rukojmí osvobodí s využitím vrtulníku či útočné plošiny.

nato policieTaké ukázka cizinecké policie bude plná akce a napětí. Během ní dojde k narušení prostoru letiště a přistávací dráhy podezřelým vozidlem. Přivolaná hlídka je donucena zakročit a dojde i ke střelbě. Během prohlídky vozu pachatelů je ale nalezen podezřelý předmět a na místo je tak přivolán pyrotechnik. Celkovou kontrolu vozidla poté dokončí psovod se svým čtyřnohým kolegou.

Kromě dynamických ukázek se návštěvníci mohou těšit na expozici speciální pořádkové jednotky krajského ředitelství Moravskoslezského kraje, kde bude možné se seznámit s technikou a vybavením SPJ KŘP MSK. V rámci zajištění bezpečnosti návštěvníků budou policisté stejně jako v předchozích letech připraveni rovněž na situaci, kdy se ztratí dítě nebo dojde k jiné krizové situaci. Centrálním místem činnosti těchto policistů, společně se zástupci dalších subjektů, bude stan umístěný poblíž komentátorské věže.
 

Pokyny spojené s letošním speciálním režimem:

  • Zajistěte si předem vstupenku skrze službu Ticketportal, na místě nebude distribuce vstupenek probíhat
  • Pokud nejste očkováni, je před akcí potřebný test či potvrzení o prodělání nemoci Covid-19. V
  • Abyste urychlili své odbavení u vstupu, validujte si předem svou bezinfekčnost - skrze aplikaci Tečka, nebo stránek Ticketportalu
  • Na akci platí standardní nařízení pro zakrývání dýchacích otvorů ve vnitřních i vnějších prostorách - respirátor bude při rozestupu menším než 1,5 metrů povinný. Děti do 15 let mohou mít chirurgickou roušku, do 6 let pak dýchací cesty mít nemusí.
Výlety do oblak z Mošnova

Výlety do oblak z Mošnova

Ve spolupráci s největší leteckou školou Lets Fly působící na mezinárodním letišti Ostrava v Mošnově jsme pro vás připravili širokou nabídku leteckých prací a zábavy.

Další aktuality

22.10.
2021
V Ostravě začne Mezinárodní festival outdoorových filmů

V Ostravě začne Mezinárodní festival outdoorových filmů

Severní Morava a Slezsko | Životní styl
14.10.
2021
Věnujte své dýně do zoo Ostrava

Věnujte své dýně do zoo Ostrava

Severní Morava a Slezsko | Příroda
9.10.
2021
50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

50 tipů, kam na výlet v okolí Ostravy

Severní Morava a Slezsko | Letní sporty