!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Nocí ke hvězdám: západočeské kláštery zvou na letní Monastýrování
Nocí ke hvězdám: západočeské kláštery zvou na letní Monastýrování
"> "> ">
Památky

Nocí ke hvězdám: západočeské kláštery zvou na letní Monastýrování

  • Vydáno24. července 2020
Zvláštní slovo monastýr označuje pravoslavný klášter a zaznívá i v názvu letní akce, kterou připravují ve dnech 24. a 25. července 2020 bývalé kláštery Kladruby a Plasy ve spolupráci s funkčním premonstrátským klášterem Teplá. Všechna tři místa lákají na prohlídky prostor, které se otvírají jen výjimečně, i na atraktivní noční prohlídky spojené s luštěním tajenky.
Mimořádné, tematicky zaměřené prohlídky čekají zájemce v pátek 24. a sobotu 25. července 2020. V letošním roce máte opět jedinečnou příležitost prohlédnout si kláštery Kladruby, Plasy a nově i klášter premonstrátů Teplá nezvyklým pohledem během speciálních, tematicky zaměřených prohlídek, tzv. "Monastýrování".

Akce probíhá zároveň ve všech třech klášterech (Kladruby, Plasy a Teplá). Obzvlášť pilní cestovatelé dokonce mohou získat jednu prohlídku zdarma. Jak? Stačí správně vyluštit tajenku a je to. Při první návštěvě získáte speciální hrací kartu s razítkem, při návštěvě druhého kláštera přibude druhé razítko a tím máte nárok na volný vstup na jednu prohlídkovou trasu do třetího z klášterů zdarma. Dodejme ještě, že speciální prohlídky je dobré rezervovat předem a že se vám budou hodit jak dobré boty, tak baterky.
 

Vybrané interiéry kladrubského kláštera

Klášter KladrubyV rámci nočních prohlídek si s průvodkyní a výkladem prohlédnete vybrané interiéry kladrubského kláštera (ambitové chodby, zimní refektář, lapidárium soch M. B. Brauna a kostel Nanebevzetí Panny Marie). V klášterním kostele je ve spolupráci s klášterem Plasy a Hroznatovou akademií v klášteře premonstrátů Teplá připravena hra s tajenkou, která vám pomůže vnímat detaily, které vám během běžné denní návštěvy mohou uniknout.

Začátky prohlídek, které startují z nádvoří kladrubského kláštera jsou v 19, 20, 21, 22 a 23 hodin. Vstupné na prohlídku stojí 150 Kč za osobu. Předchozí rezervace vstupenek je možná na tel.: 374 631 773 nebo na mailu kladruby@npu.cz .
 

Nocí ke hvězdám v Plasích

plasyJen o tomto víkendu se můžete podívat do nočních prostor konventu v Plasích, hledat kódy, luštit tajenku a v případě úspěchu získat volný vstup na tu samou akci i v dalších dvou klášterech, kde si hru dohrajete.

Konvent v Plasích bude zpřístupněn od 19 do 24 hodin formou prohlídek bez průvodce – bude tedy jen na vás, kolik času z daného večera zde strávíte. Vstupné na prohlídku stojí 150 Kč za osobu.
 

Monastýrování v klášteře Teplá

Poslední červencový víkend pro vás bude otevřen také klášter Teplá, který pro vás již tradičně připravil neobvyklé večerní prohlídky, při nichž si můžete v nasvícených interiérech vlastním tempem a vlastní cestou prohlédnout vybrané části klášterních staveb.

Po oba večery bude v Hroznatově akademii kláštera v Teplé otevřeno od 19:00 do 24:00. Připojit se můžete kdykoli, rezervace není nutná. Vstupné do objektu stojí 150 Kč.

Návštěvu si můžete zpestřit hledáním tajenky, která je skryta v detailech třech budov. Odznak získaný za správné vyluštění části tajenky na jednom místě slouží, jako volná vstupenka do dalšího z klášterů po obě dvě noci, abyste si tajenku mohli doluštit.
Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Klášter Teplá

Klášter Teplá

Na řece Teplé, v Tepelské vrchovině na západě Čech, leží nedaleko Mariánských Lázní město a klášter Teplá. Prohlédnete si zde historické interiéry s rozsáhlou knihovnu, součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.

Alej vzdechů – turistickou stezkou z Plas do Nebřezin

Alej vzdechů – turistickou stezkou z Plas do Nebřezin

V jihovýchodní části Plas na pravém břehu řeky Střely se nachází stromořadí asi 168 památných lip. Jejich stáří je odhadováno na cca 300 let.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Hlavní prohlídkový okruh zavede návštěvníky do budovy samotného konventu, obytné budovy mnichů, která pochází z dob vrcholného baroka. Historie kláštera je doprovázena informacemi o nezvyklém "vodním" řešení základů budovy a vodním a vzdušném systému samotném.

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.

Další aktuality

28.11.
2021
Svátek světel rozzáří plzeňskou Starou synagogu

Svátek světel rozzáří plzeňskou Starou synagogu

Plzeňsko a Český les | Památky
22.11.
2021
Plzeň Design Week 2021 aneb Jak žít v malém?

Plzeň Design Week 2021 aneb Jak žít v malém?

Plzeňsko a Český les | Zážitky