!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Fenomén Svatomartinské víno! Kde ochutnáte letošní ročník?
Fenomén Svatomartinské víno! Kde ochutnáte letošní ročník?
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Fenomén Svatomartinské víno! Kde ochutnáte letošní ročník?

  • Vydáno5. listopadu 2021
Tak jako každý rok se i letos rozezní v České republice ladný zvuk sklenic na stopkách naplněných bílou Večerkou, Müllerkou, Moravským muškátem, červeným i růžovým Modrým Portugalem a Svatovavřineckým nebo růžovým Zweigeltrebe, a vy si budete přiťukávat prvním letošním vínem. Letos se budou moci prodávat Svatomartinská vína ročníku 2021 tradičně až od čtvrtka 11. listopadu. Čekají na vás tóny medu, broskví, mandarinek, muškátu, jahod, přezrálých třešní i povidel, které následně polechtají vaše čichové receptory i chuťové pohárky. Svatomartinské víno 2021 je na světě! A kde jej můžete ochutnat?

Kam letos na Martinské průvody?

Svatomartinské víno

Od čtvrtka 11. listopadu až do neděle 14. listopadu se můžete přijet podívat na vinařskou akci Svatomartinský Mikulov. Návštěvníky čeká jarmark, hudební vystoupení a příjezd sv. Martina na bílém koni v doprovodu krojované chasy, svatomartinský košt mladých vín mikulovské vinařské podoblasti a samozřejmě svatomartinské menu v restauracích. TIC Mikulov nabízí v sobotu 13. a v neděli 14. 11. od 10:30 a komentovanou prohlídku krásných zákoutí Mikulova při procházce historií. Nebude chybět ani svatomartinský košt mladých vín vinařů z mikulovské vinařské podoblasti, který proběhne opět na zámku, a to od 12. až 14. listopadu, vždy mezi 11. a 20. hodinou.

svatý martin opavaVe čtvrtek 11. listopadu dorazí svatý Martin na koni a s početným průvodem také do Opavy. Hlavní program oslav se uskuteční v 11 hodin a 11 minut, kdy vše započne slavnostní fanfárou z ochozu věže Hláska. Ve stejnou dobu se na Horním náměstí rozjede prodej Svatomartinských vín a pochutin, které s vínem lahodí. Na odpoledne bude připraven již tradiční svatomartinský průvod, kdy se na cestu vydá svatý Martin na bílém koni se svou družinou. V pátek 12. listopadu se budou moci lidé vydat na Svatomartinskou vinnou stezku, která se bude konat již šestým rokem.

svatý martin kroměžížTradiční termín 11. listopadu bude dodržen na svatomartinské slavnosti v Kroměříži, kam přijede svatý Martin na bílém koni a na Hanáckém náměstí se bude pořádně hodovat! Svatý Martin tu prý bude sám nalévat svatomartinské víno! Celodenní program začne v 11 hodin 11 minut otevřením první lahve "mladého" svatomartinského vína starostou Kroměříže. Na Svatomartinském jarmarku budou od deseti hodin nachystány zabijačkové pochutiny, husí speciality a sladké i slanné občerstvení včetně bezlepkového. Pro děti atrakce včetně kolotoče. K tanci i poslechu cimbálová muzika Jaroslava Marečka a Dubina. Večer proběhne další oblíbená součást hodování – průvod sv. Martina z Hanáckého náměstí na Velké náměstí, který stejně jako v předešlých letech připravili dobrovolníci z farnosti od sv. Mořice za podpory města Kroměříže. Lampiony, které mohou Sv. Martinovi posvítit na cestu si vemte sebou!
 

Kam za svatým Martinem o víkendu?

víno a hrozenOpava a Kroměříž samozřejmě nejsou jediná místa, kam svatý Martin přijede (pro úplnost dodejme, že Jihlava letos martinské slavnosti opět zrušila). O víkendu 13. 11. ho můžete přivítat na Svatomartinském posvícení na zámku Zbiroh, celý víkend od neděle 7. až do neděle 14. listopadu budou už třinácté vítat svatého Martina coby patrona města v Blansku.

I letos přijede na zámek Slavkov – Austerlitz svatý Martin na bílém koni. Svatomartinský gastro jarmark, příjezd svatého Martina na koni, ochutnávka svatomartinských vín a další celodenní program pro všechny. Akce se koná v sobotu 13. listopadu 2021 od 9:00 do 17:00 hod.

husa Lednicko-Valtický areál ožije v sobotu 13. 11. 2021 mladým vínem a husími specialitami. Slavnost na počest svatého Martina se uskuteční v Multifunkčním centru Lednice – sále v zámeckých jízdárnách v Lednici. Žehnání vínu a slavnostní přípitek proběhne v 10:00 hod., k poslechu hraje cimbálová muzika. Na akci bude možno ochutnat svatomartinskou husu a mnoho dalších gastronomických specialit. V sobotu 13. listopadu se bude oslavovat husou a vínem také ve Bzenci, Hustopečích, Pavlově a v Lednicko-valtickém areálu vás čeká tradiční Svatomartinský přípitek 2021!
 

Vinné sklepy, jarmarky a trhy

sobotu 13. listopadu ochutnáte svatomartinská vína v Miloticích na akci nazvané Martinské Šidleny anebo v Svatomartinské slavnosti v Bzenci, kde se bude navíc víno slavnostně světit.

Tradiční událost spojená s ochutnávkami prvních vín aktuálního ročníku se uskuteční v sobotu 13. listopadu na nádvoří zámku a na Jiřího náměstí v Poděbradech. Mladá a svatomartinská vína z vlastní produkce vám zde představí celkem 10 moravských vinařství. Kromě vína se můžete těšit také na jarmark řemeslných produktů a delikates a na doprovodný program.

svatomartinská husa farmářský trhSvatomartinské slavnosti a pečená husa se budou konat 13. listopadu na pražském farmářském trhu Kubáň! Obě akce vypuknou od 10:00 hodin a ve Vršovicích bude součástí festivalu také živá hudba, a sice Cimbálová muzika Vonička a po obědě se z pódia rozezní tóny swingu a jazzu od kapely Jazz Volunteers. Podávat se bude husí kaldoun, s drůbky a játrovým knedlíčkem, husí stehno, červené zelí, karlovarský knedlík a husí játra s cibulkou a jablky, kváskový chléb. Na trhu se představí tři moravská vinařství s letošním ročníkem mladých vín: své poklady přiveze Víno Hruška z Blatničky, Vinařství Vajbar z Rakvic a Vinařství Maňák ze Žádovic.

Farmářské trhy na Náplavce

5.2.
Farmářské trhy na Náplavce

Oblíbené farmářské trhy se na Náplavce konají každou sobotu od 8 do 14 hodin. Z 28 prodejců na prvním trhu na náplavce se trh postupně rozrostl na pravidelných 90 až 100 stánků. Farmářské trhy Náplavka se řadí mezi nejznámější a největší tržiště v ČR.

Svatomartinský Mikulov

11.11.
20.11.
Svatomartinský Mikulov

Svatomartinské menu v mikulovských restauracích, svatomartinský košt vín, víkendový jarmark na Náměstí, který bude doplněn o doprovodný program.

Svěcení vína ročníku 2022 v Mikulově

11.11.
Svěcení vína ročníku 2022 v Mikulově

Tradiční akce, která se koná vždy kolem svátku svatého Martina v pátek od 16.00 hodin. Slavnostní obřad svěcení vína provede probošt kolegiátní kapituly v Mikulově – P. Mgr. Pavel Pacner.