!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Historickým městem roku se stal Štramberk
Historickým městem roku se stal Štramberk
"> "> "> "> ">
Památky

Historickým městem roku se stal Štramberk

Vydáno 20. června 2020
Letošním vítězem soutěže Historické město roku 2019 se stal Štramberk, horské městečko, rozložené na úpatí několika kopců. Díky půvabným uličkám i dřevěným roubeným domům z 18. a 19. století se Štramberku říká Valašský betlém. Soutěž o Historické město roku pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj. Cena se udílí za nejlepší realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón vyhlašovaného ministerstvem kultury.
štramberkO titul ve čtyřiadvacátém ročníku soutěže usilovalo 37 měst, z nich porota vybrala 14 krajských finalistů. Štramberk, na jehož území Městské památkové rezervace se nachází 116 kulturních památek, v tomto klání zvítězil. Předpokladem k získání ceny je určitě dlouhodobá koncepční péče na opravě památek a vůbec péče o město a historické jádro jako celek.

Městu Štramberku nedaleko beskydských hor, vévodí zřícenina hradu Strallenberg s válcovou věží zvanou Trúba, která od roku 1903 slouží jako rozhledna. Město vás uchvátí klikatými úzkými uličkami lemovanými množstvím dochovaných roubených chalup z 18. a 19. století. Náměstí vévodí 22 barokních měšťanských domů. Barvitost města je doplněna řadou plastik, původních studní s rumpály, bočních pavlačí domů a vzácnými sedlovými střechami.

štramberk ušiPokud máte rádi regionální gastronomické speciality a vyhledáváte pochoutky, které jinde zkrátka neochutnáte, můžete se těšit na Štramberské uši, zvláštní pečivo z medového kořeněného těstatvarem svinutých uší. Pochoutky s chráněnou recepturou se ve Štramberku pečou už dlouhá staletí, a to na památku legendárního vítězství štramberských křesťanů nad tatarským vojskem.
Muzeum Šipka ve Štramberku - expozice archeologie a geologie

Muzeum Šipka ve Štramberku - expozice archeologie a geologie

Muzeum o pravěku a archeologii ve Štramberku dostalo název po známé jeskyni Šipka, ve které koncem 19. století našli čelist neandrtálského dítěte. A nejenom to – celé přízemí totiž jako jeskyně vypadá, včetně zvuků a světel.

Štramberská Trúba - hrad Strallenberg ve Štramberku

Štramberská Trúba - hrad Strallenberg ve Štramberku

Dominantou města Štramberk je zřícenina hradu Strallenberg (Štramberk) s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce. Po rozsáhlé rekonstrukci je Trúba nyní opět přístupná.

Do Štramberku i na Lašskou naučnou stezku

Do Štramberku i na Lašskou naučnou stezku

Horské městečko v centru Štramberské vrchoviny na svazích Zámeckého kopce, Kotouče, Bílé hory, Libotínských vrchů a Červeného kamene v předhůří Beskyd, pro svou malebnost zvané „Moravský Betlém“.

Expozice Cesta do paměti Štramberské Trúby

Expozice Cesta do paměti Štramberské Trúby

Cesta do paměti Štramberské Trúby je stálá výstava, která vám bude průběžně poodhalovat zajímavá místa, osobnosti, události a jejich příběhy a okamžiky, které se v minulosti odehrály ve městě pod Trúbou.

Štramberské uši

Štramberské uši

V malebném městečku Štramberk, které se rozkládá v předhůří Beskyd a které je známé typickou věží nazývanou Štramberská trúba, se peče jedna z nejzajímavějších krajových specialit – Štramberské uši. Cukrářský výrobek z perníkového těsta ve tvaru kornoutu, se peče na památku dávné válečné události.

Vrch Kotouč - významné archeologické naleziště

Vrch Kotouč - významné archeologické naleziště

Kotouč u Štramberka bylo významné archeologické naleziště na Moravě, nyní zničené těžbou kamene. Místo bylo též významnou biologickou lokalitou

Filiální kostel sv. Kateřiny s ohradní zdí ve Štramberku

Filiální kostel sv. Kateřiny s ohradní zdí ve Štramberku

Kostel sv. Kateřiny stojí na vyvýšeném břehu říčky Sedlnice při cestě ze Štramberka do Nového Jičína. Samotný kostel je vrcholně gotická stavba z přelomu 14. až 15. století s pravoúhlým kněžištěm a obdélnou lodí.

Lašská naučná stezka Štramberkem

Lašská naučná stezka Štramberkem

Lašská naučná stezka vede obcemi Kopřivnice a Štramberk. Informační tabule představují návštěvníkům nejzajímavější místa v jejich nejbližším okolí. Štramberská část stezky je dlouhá 6 km.

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Štramberku

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Štramberku

Barokní farní kostel sv. Jana Nepomuckého dominanta náměstí je národní kulturní památkou. Pyšní se výzdobou malíře Jano Köhlera.

Medová stezka Štramberkem

Medová stezka Štramberkem

Zpříjemněte si putování na Trúbu poznáním Medové stezky. Ve čtyřech krátkých zastaveních, které se nachází v blízkosti repliky klátového úlu, se dozvíte něco o historii chovu včel nejen na území Moravy, ale i přímo ve Štramberku.