Úvod > Aktuality > Hola, škola volá: dvanáct míst, kde se posadíte zpátky do lavic
Hola, škola volá: dvanáct míst, kde se posadíte zpátky do lavic
"> "> "> "> ">
Zážitky

Hola, škola volá: dvanáct míst, kde se posadíte zpátky do lavic

Vydáno 25. srpna 2019
Máte doma prvňáčky anebo chystáte do školy starší děti? Udělejte sobě i jim radost a posaďte se do školních lavic společně s nimi. Poradíme vám, kde najdete staré školní třídy a ukážeme, že do školy se společně můžete vypravit třeba přes zoologickou zahradu anebo starým motoráčkem.
Cesta do školy nemusí být nuda: vyzkoušejte si to na rodinném výletu do některého ze skanzenů. Leckde se totiž podařilo zachránit nejenom dobové vybavení, ale i prastaré školní budovy. Do jedné takové školy vás doveze výletní vlak, do druhé zase můžete jít přes zoologickou zahradu.
 

Čtyři školy ve skanzenech

Starou třídu, dokonce i se žáky, najdete ve skanzenu v Přerově nad Labem. Venkovská škola v objektu bývalé panské bednárny byla rekonstruována podle obrázku z roku 1868, katedra, lavice a školní pomůcky pochází z různých míst Nymburska a z Poděbrad.

O dvacet let mladší je škola ve Valašské dědině v areálu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Jednotřídní obecná škola s kabinetem stávala od roku 1888 ve Velkých Karlovicích − Miloňově. Žáky tady nemají, zato možná potkáte pana učitele a užijete si vyzkoušení před tabulí i s dobovou pochvalou nebo trestem.

Chomutově vede cesta do školy přes zoologickou zahradu: starou školu ze začátku 20. století totiž najdete ve skanzenu Stará vesPodkrušnohorském zooparku. Mají tu například vycpanou sovu, vystavenou jako symbol vědění a moudrosti, staré mapy, dřevěné penály, destičky na psaní i počítadlo. Další školu najdete ve skanzenu Zubrnice: budova pochází z roku 1863 a tehdy nahradila o sto let starší dřevěnou školu. Učebna v přízemí ale vypadá přesně tak, jak ji znali žáci z okolních vesnic v době po druhé světové válce. Na rozdíl od nich ale nemusíte do školy šlapat pěšky: svezte se zubrnickým motoráčkem, který do skanzenu jezdí z Ústí nad Labem a Velkého Března.
 

Školní třídy na zámku v Přerově

Památník Jana Amose Komenského a také několik školních tříd z různých dob od 17. století až do poloviny 20. století si prohlédnete v Muzeu Komenského na zámkuPřerově. Originální nábytek, učebnice a školní pomůcky doplňují v poslední třídě neobvyklé exponáty: portréty dvou státníků, československého prezidenta Klementa Gottwalda a představitele Sovětského svazu Josifa Vissarionoviče Stalina, oslavná hesla k přátelství se Sovětským svazem nebo citát Vladimíra Iljiče Lenina „Učit se, učit se, učit se!“
 

Roubená škola Dřevěnka v Polici nad Metují

Cestou do Adršpašských nebo Teplických skal se zastavte v barokní roubené školePolici nad Metují. Budova se šindelovou mansardovou střechou pochází z roku 1785 a poslední vyučování tu proběhlo v roce 1857. Tak daleko do minulosti se ale ve třídách nevrátíte; jedna vás posune přibližně o sto až sto dvacet let zpět, druhá připomíná dobu první republiky. Nahlédněte také na zahrádku za školou, kde jsou k vidění původní latríny.
 

Dvouhlavé tele z Polné

Plánujete výlet na Vysočinu? Zastavte se v Polné, ve Staré škole v Poděbradově ulici. Expozice Městského muzea dokumentuje historii školství od poloviny 18. století do konce 19. století; prohlédnete si byt učitele, kabinet přírodnin, černou kuchyni a samozřejmě třídu – takovou, jak vypadala v roce 1866 s dobovými učebnicemi i různými výukovými pomůckami včetně originálního modelu těžební věže. Ani kabinet přírodnin není žádná nuda: kromě fyzikálních přístrojů a mineralogické sbírky uvidíte spousty vycpaných zvířat, nejznámějším exponátem pak je dvouhlavé tele.
 

Barunčina škola v České Skalici a Babiččino údolí

České Skalici si prohlédnete školní třídu z 19. století, navíc přímo v roubené budově, kam v letech 1826–1833 chodila budoucí spisovatelka Božena Němcová a později i její sourozenci. Vybavení Barunčiny školy je inspirované povídkou Pan učitel, o kousek dál pak objevíte Babiččino údolí, Staré Bělidlo a další místa, která znáte z knížky Babička. Od zámku Ratibořice se vydejte na krátkou procházku k Panskému hostinciPohádkovým kuželníkem, k sousoší babičky s dětmi a Rudrovu mlýnu.
 

Klášter Broumov: proměňte se ve středověké písaře

Vyzkoušeli jste si při Noci kostelů nebo jiné akci psaní brkem a jiné dovednosti starých písařů? Zopakovat si je můžete v Broumovském klášteře, kde připravili zábavné prohlídky středověkého skriptoria pro malé i velké návštěvníky. V klášterní písárně si vyzkoušíte nejen psaní husím brkem, ale také výrobu ručního papíru, broušení pergamenu, tisk nebo vazbu knih. Poznáte, jak vznikaly středověké herbáře a ve středověké barvírně dokonce odhalíte tajemství výroby barev různých odstínů a hustoty – bez chemie, jen z toho, co benediktinským mnichům darovala klášterní zahrada a okolní příroda. Prohlídky se konají po celý rok, termíny najdete v kalendáři akcí na webu kláštera. Hodit se vám budou zástěry!
 

Pět dalších školních tipů

Památník J. A. Komenského ve Fulneku

Památník J. A. Komenského ve Fulneku

Ve Fulneku najdete expozici věnovanou jednotlivým etapám života učitele národů Jana Amose Komenského. Expozice je umístěna v areálu bývalého bratrského sboru s modlitebnou, bratrskou školou a zahradou z konce 15. století. Expozice je v rekonstrukci (otevření nové expozice v září 2021).

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

V současné době je v muzeu celkem 33 objektů, z toho 7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly. V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezónních národopisných výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století.

Interaktivní muzeum chytré zábavy Pod čepicí

Interaktivní muzeum chytré zábavy Pod čepicí

Přímo v centru města Hronov vzniklo interaktivní muzeum chytré zábavy Pod čepicí.

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Nejstarší české literární muzeum s pozůstalostí po nejznámější české spisovatelce, nabízí návštěvníkům stálé expozice věnované Boženě Němcové a historii města. Expozice prošla v roce 2020 velkou proměnou.

Kláštery Český Krumlov

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Jak se povedla ta poslední zjistíte při prohlídkách určených jak pro obdivovatele historie, tak rodiny s dětmi vyhledávající interaktivní zábavu .

Městské muzeum a galerie Svratka – navštivte období 1. republiky

Městské muzeum a galerie Svratka – navštivte období 1. republiky

Navštivte expozici Městského muzea ve Svratce! Podíváte se do doby 1. republiky a projdete se ulicí malého města 30. let. Můžete nahlédnout do krámků řemeslníků, koloniálu, posedět ve světnici kovodělníka nebo školní lavici té doby.

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

Muzeum v přírodě Zubrnice – nejmladší skanzen v Čechách

V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.

Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě

Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě

Muzeum podrobně dokumentuje život a dílo tohoto slavného místního rodáka i historii a tradice Uherskobrodska.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Expozice Knihovny Václava Havla

Expozice Knihovny Václava Havla

Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce. Cílem expozice je představit celistvost života a osobnosti Václava Havla. Většina exponátů pochází od Václava Havla, některé dokumenty jsou zapůjčeny Památníkem národního písemnictví, Divadelním ústavem a Divadlem Na Zábradlí.

Expozice Stará polenská škola v Polné

Expozice Stará polenská škola v Polné

Expozice Stará polenská škola představuje historii a vývoj v oblasti školství od poloviny 18. století do konce 19. století. Přibližně z této doby uvidíte školní třídu, byt učitele, kabinet přírodnin a černou kuchyni.

Expozice města Moravský Beroun

Expozice města Moravský Beroun

Stálá výstava mapuje dějiny Moravského Berouna a každodenní život jeho obyvatel až do poloviny 18.století. Některé exponáty dodali sami místní obyvatelé, kteří rodinnými cennostmi obohatili základ městské sbírky.

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského

Expozice národního pedagogického muzea je zaměřena na historii vzdělanosti českého národa od středověku až po současnost. Obdivovat zde můžete unikátní školní pomůcky, učebnice, staré tisky a mapy. Součástí expozice je i školní kabinet, písařský koutek a interaktivní program J. A. Komenský.

Expozice dějin města Uherské Hradiště v Jezuitské koleji

Expozice dějin města Uherské Hradiště v Jezuitské koleji

Stálá expozice dějin města v Jezuitské koleji seznamuje s nejvýznamnějšími událostmi a dějinnými okamžiky z více než 750leté historie města. V souladu s prostorem, který je pro expozici určen, je obsahově rozdělena do tří základních tematických celků.

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.