Úvod > Aktuality > Vánoce v hornickém domku připomene Hornické muzeum v Příbrami
Vánoce v hornickém domku připomene Hornické muzeum v Příbrami
"> "> "> ">

Vánoce v hornickém domku připomene Hornické muzeum v Příbrami

Vydáno 11. prosince 2019 Památky
Víte, že zatímco vy si můžete užívat Vánoce plnými doušky, horníci museli kdysi pracovat i na Štědrý den? Jak jejich den vypadal a co je čekalo, když se vrátili domů, se dozvíte v Hornickém muzeu v Příbrami. Areál nabízí ke shlédnutí více než 40 stálých expozic situovaných v historických, památkově chráněných objektech Ševčinského, Vojtěšského, Anenského a Drkolnovského dolu a v hornické chalupě na Březových Horách. Na předvánoční období muzeum připravilo řadu zajímavých programů.
A nejenom to – ve vánočně vyzdobeném hornickém domku v Havířské ulici v Příbrami vás čeká také předvádění vánočních zvyků, například pečení a zdobení perníčků, výroba vánočních ozdob, lití olova a další. Přijeďte se podívat, jak se kdysi slavily Vánoce!

Hornické muzeumPříbrami je hodně rozsáhlé a má tři prohlídkové okruhy – Ševčinský důl, důl Anna a důl Vojtěch. V rámci prohlídky Ševčinského dolu se můžete vypravit do původní hornické chalupy ze 17. století. Uvidíte tu, jak žily běžné havířské rodiny na přelomu 19. a 20. století, k vidění jsou i lidové hračky a loutky, malovaný nábytek a historické pracovní nástroje.
 

Na Vánoce do hornické domácnosti…

vánoce v hornickém domkuPrávě tady se odehrávají Vánoce v hornickém domku, adventní program Hornického muzea, a to od 9. do 20. prosince 2019. Otevřeno ve všední dny od 9 do 15 hodin, o víkendu od 10 do 17 hodin, vstupné stojí 20 Kč. Malí i velcí si tu vyzkouší pečení reliéfních perníčků, zdobení svatých obrázků, výrobu korálkových ozdob, lití olova a v neposlední řadě malování betlémových figurek – chlebáčků. Atmosféru zpříjemní i vyhrávání na dudy, kytaru, flétnu či housle. Vstupné 20 Kč.

Dozvíte se také, co se v hornické domácnosti vařívalo a peklo, a k tomu se bude vyhrávat na dudy, kytaru, flétnu či housle. Všední dny jsou určené pro školy, víkend 14. a 15. 12. pro širokou veřejnost. Hornické muzeum na Březových Horách v Příbrami samozřejmě můžete navštívit po celý rok; od listopadu až do konce března jsou všechny expozice otevřené od úterý do pátku od 9:00 do 16:00 hodin, poslední prohlídky začínají v 15:00 hodin.
Skanzen Vysoký Chlumec - muzeum vesnických staveb středního Povltaví

Skanzen Vysoký Chlumec - muzeum vesnických staveb středního Povltaví

V údolí potoka pod dominantou zámku ve Vysokém Chlumci u Sedlčan se nachází Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kde si prohlédnete zemědělské usedlosti doplněné nářadím a stroji i sakrální stavby.