!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Hrad Litice bude uzavřen celou sezónu
Hrad Litice bude uzavřen celou sezónu
">
Památky

Hrad Litice bude uzavřen celou sezónu

Vydáno 25. května 2015
Hrad Litice byl z důvodu březnové havárie zdiva bývalého severního paláce dočasně uzavřen a prováděly se průzkumné práce. Statické posudky ukázaly větší rozsah poškození, než se původně předpokládalo a hrad byl do odvolání uzavřen z důvodu bezpečnosti návštěvníků. Vzhledem k přislíbené dotaci z Ministerstva kultury České republiky budou stavební práce zahájeny již v létě, a proto bude hrad po celou sezónu 2015 zavřen.
Kromě sanace zdiva severního paláce hradu Litice budou také probíhat archeologické práce u východního paláce a následně bude i tento palác opravován. Oprava východního paláce bude probíhat i v roce 2016, ale tato oprava rozhodně nezasáhne do návštěvnické sezóny.

Uzavření objektu na celou sezónu je nutné z důvodu bezpečnosti potenciálních návštěvníků – zeď severního paláce je velmi narušena klimatickými vlivy a hrozí de facto vyvalení kamenů, což by mohlo způsobit úrazy. Díky přislíbené dotaci z ministerstva kultury ale začne hrad se stavebními pracemi hned v létě a severní paláce bude opraven během několika měsíců.
 
 

Z historie hradu Litice

Litice byly založeny ve 13. století, avšak největšího rozkvětu dosáhly v době, kdy jejich vlastníkem byl
český král Jiří z Poděbrad. Za dalších majitelů, Pernštejnů, pozbyly na významu, začaly chátrat a měnit se ve zříceninu. S opravou památky se začalo již na konci 19. století, v současné době je hrad včetně věže zpřístupněn, nádvoří je příležitostně využíváno ke konání kulturních akcí. V hradním paláci je výstava archeologických nálezů a dobových fotografií a pohlednic. Výlet na hrad je vhodný pro pěší turisty i cyklisty, kteří mohou pro cestu do Litic využít šest kilometrů dlouhou stezku, která vede Přírodním parkem Orlice z Potštejna.
Hrad Litice nad Orlicí - ocitnete se tu ve středověku

Hrad Litice nad Orlicí - ocitnete se tu ve středověku

V půvabné krajině východních Čech, v místech, kde si proklestila dravá voda Divoké Orlice uprostřed rozlehlých lesů cestu v hlubokém zákrutu, se na vrcholku nevysokého pahorku vypíná hrad Litice.