Úvod > Aktuality > Hrad Vízmburk čeká letos velká proměna
Hrad Vízmburk čeká letos velká proměna
"> "> ">
Památky

Hrad Vízmburk čeká letos velká proměna

Vydáno 5. dubna 2020
Zřícenina hradu Vízmburk u Havlovic na Trutnovsku projde pořádnou proměnou! Během letošního roku ji čeká kompletní rekonstrukce, která bude prováděna navíc stejnými postupy jako před osmi sty lety. Pro turisty by pak hrad měl být otevřen v květnu 2021.
vízmburkV historii hradu půjde o největší opravu této památky. Budou zastřešeny obvodové zdi a objekty, opraveny sklepy a zpřístupněny hradní věže. Plánované práce v areálu hradu jsou součástí česko-polského projektu "Po stopách společné středověké historie". Hrubé práce by měly na Vízmburku trvat po celé léto, hotovo by podle předpokladů mělo být koncem listopadu. Pak dojde na instalace nové expozice a slavnostního otevření hradu by se měli milovníci památek dočkat v květnu 2021.

Hlavním cílem oprav je záchrana památky a jeho trvalé zpřístupnění. Zdít se bude maltou podle středověké receptury a stavbaři využijí také stejný kámen, jako jejich předchůdci před osmi sty lety, z nedalekého lomu Krákorka. Až bude vše hotovo, projdou se turisté na věž, v nově zastřešených místnostech vzniknou expozice a projekt také počítá se zpřístupněním tří navzájem propojených sklepů.
 

Podkrkonošské Pompeje

hrad vízmburkHrad Vízmburk ze 13. století stával uprostřed lesů na nepřístupném ostrohu nad ohbím řeky Úpy. Až do archeologického výzkumu, započatého roku 1972, byl hrad skryt pod příkrovem suti a o jeho poloze svědčil jen hradní pahorek se skromnými zbytky věže, příkopy a valy.

Pozůstatky hradu objevil roku 1972 pod vrstvou hlíny archeolog Antonín Hejna. O tom, jak je Vízmburk ve skutečnosti rozsáhlý nikdo neměl představu. To ukázal až následný archeologický výzkum. V dobovém tisku se objevilo výmluvné přízvisko – podkrkonošské Pompeje, jelikož hrad byl ukrytý pod místy až 8metrovou vrstvou hlíny. Poté byl areál hradu oplocen a lidé sem chodili na vlastní nebezpečí. Roku 2002 vzniklo Sdružení pro Vízmburk, které o zříceninu pečuje a od roku 2014 zpřístupnilo pro veřejnost hradní nádvoří.
Hrad Vízmburk – podkrkonošské Pompeje

Hrad Vízmburk – podkrkonošské Pompeje

Babiččino údolí v Kladském pomezí, to nejsou jen zámek Ratibořice a Staré bělidlo. Pokud se vydáte proti proudu řeky Úpy, narazíte na zříceninu hradu Vízmburk nazývanou také Východočeské Pompeje. V 70. letech 20. století byl znovuobjeven při archeologickém výzkumu.

Lom Krákorka u Úpice

Lom Krákorka u Úpice

Těžba deskovitého světlého pískovce zde začala už ve 13. století. Písemné zmínky zaznamenaly, že v roce 1633 se v Panském lomu, dnešní Krákorce, lámaly stavební dlaždice pro náchodský zámek.