Úvod > Aktuality > Když milujete Královéhradecko: magická skalní města, hradecká nábřeží a zámky české Loiry
Když milujete Královéhradecko: magická skalní města, hradecká nábřeží a zámky české Loiry
"> "> "> "> "> ">
Památky

Když milujete Královéhradecko: magická skalní města, hradecká nábřeží a zámky české Loiry

Vydáno 7. července 2019
Láká vás Hradec Králové s bohatou nabídkou akcí, magická skalní města Adršpachu, Teplických skal a Broumovských stěn anebo Orlické hory s nepřeberným množstvím cyklotras pro pohodáře i bikery? Tohle všechno nabízí Královéhradecko, oblíbený cíle letních prázdninových výletů. Která místa stojí za bližší seznámení?

1. Hradec Králové láká na toulky po nábřeží

Léto v Hradci Králové zve k procházkám po městě i k toulkám po nábřežích. Najdete tu místa pro romantická nicnedělání na zklidnění mysli a osvěžení těla, ale užít si můžete i nejrůznější akce. Zvuk saxofonů doprovází Nábřežní jazzovou pouť, na Nábřeží keramiky a skla obhlédnete nabídku hrnčířských dílen, sklářských a keramických ateliérů. Milovníky páry potěší Nábřeží paromilů, kde přehlídku technických památek, hasičských stříkaček, veteránů, lokomotiv a modelů parních strojů zpestřuje flotila parníčků i dětská železnice, koncem prázdnin pak přijde řada na Svátky vína na soutoku Labe a Orlice a v září Nábřeží gurmánů. Nezapomeňte si vychutnat nejkrásnější pohled na město: otvírá se z vrcholku Bílé věže, která pro sezonu 2019 připravila interaktivní pohádkový program a komentované prohlídky s pohádkovou bytostí.
 

2. Adršpach v krásných letních ránech a večerech

Kamenný Strážce skal, Cukrová homole, Gotická branka a Sloní náměstí, Krakonošova ložnice, Čertův most anebo Starosta se Starostovou, to jsou nejznámější útvary skalního města Adršpach. Neodmyslitelně k němu patří také vodopády, zřícenina skalního hradu Adršpach, vyhlídkové plavby na pramicích nebo zatopená pískovna před vstupem do skal. Pokud se chcete vyhnout davům dalších návštěvníků, musíte se do skal vypravit v časných ranních nebo podvečerních hodinách, anebo si vybrat méně navštěvované trasy. Novinkou letošního léta jsou procházky s průvodcem, s nímž zažijete ranní skalní město plné energie a svěžesti i nádherně tichou projížďku na lodi po jezírku v nitru skal.
 

3. Česká Loira a další zámky

Francie má Loiru, Česko řeku Orlici: spojte poznávání života šlechtických rodů se zábavou a putujte po šesti panských sídel, která spojuje česká Loira aneb řeka Orlice. Která to jsou? Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, renesanční zámek Častolovice, renesanční zámek Doudleby nad Orlicí s bohatou sgrafitovou výzdobou, barokní zámek Potštejn, hrad Potštejn a hrad Litice. Návštěvu české Loiry doplňuje turistická hra, spojená s oblíbeným sbíráním razítek do hrací karty; tu společně s mapkou a slosovatelným kupónem získáte na všech šesti historických sídlech nebo v informačních centrech.

Ale jsou tu samozřejmě další šlechtická sídla, jejichž paty česká Loira neomývá, například zámek NáchodPiccolominskou zahradou a medvědáriem, zámek Hrádek u Nechanic postavený ve stylu windsorské gotiky anebo zámek v Novém Městě nad Metují.
 

4. Orlické hory pěšky i na kole

Hustá síť cyklotras a rozmanité terény, ty rovinaté pro rodiny s dětmi a horské a dálkové trasy pro náročnější: to jsou hlavní důvody, proč se Orlické hory a Podorlicko řadí mezi nejatraktivnější cyklistické destinace. Kopce navíc nemusíte zdolávat sami, do výchozích míst vás pohodlně přepraví cyklobusy, které po horách jezdí až do konce září. Nově můžete využít víkendovou linku z Orliček přes Letohrad, Žamberk a Šerlich do Deštného v Orlických horách. Na kole pohodlně projedete po Jiráskově cestě, která vede téměř přes celý hlavní hřeben Orlických hor, a podíváte se na nejvyšší vrchol Velkou Deštnou, ke Kunštátské kapli, k Zemské bráně anebo k dělostřelecké tvrzi Hanička
 

5. Rozhlédněte se!

Zastavte se na místech s krásnými výhledy na Královéhradecko a vychutnejte si chvíle „právě tady a teď“, které se už nikdy nebudou opakovat. Výhledy plné tiché krásy, klidu a pohody, které doslova pohladí po duši, si vychutnáte třeba z věží kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově (ano, to jen ten slavný kostel s prosklenou střechou) nebo z věže kostela sv. Jana Křtitele v Orlickém Záhoří. Vystoupat můžete i na rozhlednu na Anenském vrchu anebo po unikátním kamenném schodišti poutního místa Homole téměř až k nebesům.
 

6. S Boženou Němcovou do Babiččina údolí

Návratem do dětství se snadno může stát výlet do Babiččina údolí, do míst popsaných v knížce Babička spisovatelky Boženy Němcové. Patří mezi nejznámější výletní místa Královéhradecka; po prohlídce zámku Ratibořice se vydejte k Panskému hostinciPohádkovým kuželníkem, k sousoší babičky s dětmi a Rudrovu mlýnu. Ještě o kousek dál leží Staré Bělidlo, vybavené dobovým lidovým nábytkem a zařízením ze sbírek Muzea Boženy Němcové v České Skalici, a Viktorčin splav. Údolím vás provede naučná stezka, vedoucí z Ratibořic až ke zřícenině hradu Rýzmburk.

Spisovatelku a její dílo připomíná také Domek Boženy NěmcovéČerveném Kostelci. Letos tu poprvé můžete s dětmi navštívit Pohádkové sklepení, inspirované pohádkami Čertův švagr a O Smolíčkovi.
 

7. Pevnost Josefov

Skutečným unikátem Královéhradecka je barokní pevnost Josefov, ojedinělá památka fortifikační architektury na soutoku řek Metuje, Úpy a Labe. Jejím vzdáleným dvojčetem je Terezín, ale jinak nic podobného v Česku nenajdete. Prohlédněte si tajuplné podzemí osvětlené svícemi a projděte se pevnostním městem s pravoúhlou sítí ulic a klasicistním vojenským kostelem na centrálním Masarykově náměstí. Za vidění stojí i model pevnosti na Bastionu IV., Lapidárium s originály soch Matyáše Bernarda Brauna anebo park se sochou císaře Josefa II., v dobách jehož vlády Josefov vyrostl.
 

8. Broumovský klášter a tajemství Turínského plátna

Nechte se okouzlit divokou krásou krajiny Kladského pomezí a Broumovska a také samotným Broumovem s překrásným klášterem. Otevřeno je celý rok, v letních měsících program zpestřují noční hrané prohlídky, interaktivní prohlídky skriptoria a další překvapení. K pokladům kláštera patří kopie Turínského plátna, objevená v 90. letech minulého století v klášterním kostele sv. Vojtěcha nad kaplí sv. Kříže za zlaceným štukovým věncem, anebo mumie měšťanů, kněží, varhaníků a dalších významných osobností z Vamberka.
 

9. Kostely kolem Broumova lákají na letní festival

Letní lahůdkou je hudební festival Za poklady Broumovska, který každoročně láká na deset výjimečných podvečerních koncertů českých i zahraničních umělců v unikátní atmosféře barokních kostelů. Kostely takzvané broumovské skupiny byly na území klášterního panství postaveny podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce v první polovině 18. století. Přijeďte si prohlédnout třeba kostel sv. Markéty v Šonově, kostel sv. Barbory v Otovicích nebo kostel sv. Máří Magdalény v Božanově.
 

10. Krajinou bez lidí

Genius loci skalních měst, fascinující historie a nádherná krajina lákají na Královéhradecko tisíce výletníků. Hledáte klidnější místa, kde se vyhnete davům? Zkuste přelidněný Adršpach nahradit méně vyhledávanými Teplickými skalami anebo se vypravte ke kapli na HvězděBroumovských stěnách a ke kamenným slavenským hřibům. Vyšplhejte na rozhlednu na Ruprechtickém Špičáku v Javořích horách anebo prozkoumejte pásmo Jestřebích hor se slují Čapkova proslulého loupežníka Lotranda. Další méně známá skalní města čekají ve skalním labyrintu na Ostaši s Kočičím hrádkem a určitě vás nezklame ani Zemská brána a výlet podél Divoké OrlicePašeráckou lávkou a jeskyní loupežníka Ledříčka.
 
Bílá věž v Hradci Králové

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž je po dlouhé rekonstrukci nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Původně renesanční zvonice, dokončená v roce 1589. Součástí věže je druhý největší zvon v Čechách.

Historická budova Adalbertinum v Hradci Králové

Historická budova Adalbertinum v Hradci Králové

Kulturní dům Adalbertinum byl postaven na konci 19. století. Ačkoliv se využití budovy za více jak 100 let několikrát změnilo, sál a restaurace svému původnímu účelu slouží pořád.

Kryté schodiště Bono publico v Hradci Králové

Kryté schodiště Bono publico v Hradci Králové

Schodiště Bono publico, svým názvem odkazující na „veřejné dobro“, propojuje Velké náměstí na vyvýšeném historickém centru Hradce Králové s níže položenou třídou Komenského.

Alej Kaštanka v Hradci Králové

Alej Kaštanka v Hradci Králové

Dvouřadá alej kaštanů na Pražském Předměstí v Hradci Králové vyhrála šestý ročník soutěže Alej roku 2016. V současné době se bohužel plánuje její pokácení.

Biskupský palác na Velkém náměstí v Hradci Králové

Biskupský palác na Velkém náměstí v Hradci Králové

Reprezentativní barokní dvoupatrová budova se čtvercovým nádvořím uprostřed Velkého náměstí slouží jako biskupská rezidence. V kapli byl roku 1786 vysvěcen na kněze Josef Dobrovský. V budově se nacházejí portréty hradeckých biskupů.

Botanická zahrada léčivých rostlin Hradec Králové

Botanická zahrada léčivých rostlin Hradec Králové

Botanická zahrada byla založena se vznikem farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy jako výukový pavilon v roce 1969. Expozice je rozdělena do dvou veřejně přístupných částí. Nádherné pohledy nabízí sbírkový skleník, kde jsou pěstovány rostliny ze subtropických a tropických oblastí.

Expozice Královské město nad soutokem

Expozice Královské město nad soutokem

Hradec Králové je místem s dlouhou historií, která nepostrádá dramatická období a zvraty. V nové expozici Muzea východních Čech v Hradci Králové jsou představeny nejstarší dějiny královského města od pravěku až do poloviny 18. století.

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Galaktická a Planetární stezka v Hradci Králové

Pokud se chcete vydat na procházku do přírody a ještě se něco užitečného dozvědět, rozhodně nevynechejte putování po Galaktické nebo Planetární stezce, které vás vedle krásné přírody Nového Hradce Králové a městských lesů povedou i po naší sluneční soustavě a mléčné dráze.

Gočárovy schody

28.9.
Gočárovy schody

V den státního svátku 28. září se v historickém centrum města Hradec Králové uskuteční závod Gočárovy schody ze seriálu Nova Cup. Po vzoru světových akcí představuje závod exhibici ve sjezdu ze schodů a zároveň nabídne bohatý doprovodný program divákům a hradeckým obyvatelům.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové

Hvězdárna a planetárium kromě tradičních projekcí hvězdné oblohy nabízí ukázky objektů večerní oblohy. Pro děti je připraven program s astronomickou pohádkou. Projít se můžete i po naučné Planetární stezce.

Kaple sv. Klimenta – nejstarší církevní stavba Hradce Králové

Kaple sv. Klimenta – nejstarší církevní stavba Hradce Králové

Původně stál u Velkého náměstí kamenný a zřejmě nejstarší kostel v Hradci, který sloužil do stavby kostela sv. Ducha. Ve 14. stol. vyhořel a byl znovu vystavěn, v 16. stol. se využíval jako sklad soli, později obilí i zbraní. V 18. stol zde byla vystavěna současná kaple dle plánu Santiniho-Aichela.

Kostel sv. Ambrože v Hradci Králové

Kostel sv. Ambrože v Hradci Králové

Josef Gočár vytvořil projekt Sboru kněze Ambrože jako součást dílčí regulace školské čtvrti na Tylově nábřeží a Ulrichova náměstí, a to v trojúhelníkovém bloku mezi ulicemi Nerudovou a V Lipkách.

Koupaliště Flošna v Hradci Králové

Koupaliště Flošna v Hradci Králové

Obyvatelé i návštěvníci Hradce Králové se mohou v horkých dnech osvěžit v novém plaveckém areálu pod širým nebem. Hradec Králové získal jedinečný sportovní a relaxační areál v bezprostřední blízkosti centra.

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Rock for People 2022

16.6.
18.6.
Rock for People 2022

Oznamujeme, že festival Rock for People 2022 proběhne ve dnech 16. – 18. června 2022 v královéhradeckém Festivalparku a ohlašujeme první přehled potvrzených kapel.

Šrámkův statek v Pileticích

Šrámkův statek v Pileticích

Šrámkův statek v Pileticích je památkově chráněným souborem původní lidové architektury se vzácnými dřevěnými objekty. Jedná se o areál původní lidové architektury, jehož součástí je ve zdejším prostředí ojedinělé dvoupatrové roubené obytné stavení s pozoruhodnou pavlačí z roku 1802.

Tichá Orlice – nejkrásnější řeka východních Čech

Tichá Orlice – nejkrásnější řeka východních Čech

K nejkrásnějším řekám východních Čech patří řeka Tichá Orlice. Je jednou ze dvou zdrojnic řeky Orlice. Řeka si poklidně meandruje ve vysokých hlinito-písčitých březích lemována stromy. U vodáků se těší velké popularitě hlavně celoročně sjízdný dolní úsek u Ústí nad Orlicí.

Včelařská farma Doležalův med

Včelařská farma Doležalův med

Návštěva včelařský farmy je určena pro všechny, který by se rádi dozvěděli více o životě včel, poznali zákulisí vytáčení medu. Exkurze spojené s prohlídkou a přednáškou o včelách probíhají od dubna do září.

Vodnická stezka v hradeckých lesích

Vodnická stezka v hradeckých lesích

Nová vodnická stezka provází návštěvníky podél soustavy tří rybníků – Biřička, Cikán a Datlík. Asi tři kilometry dlouhoá trasa nabízí devět zastavení, kde si spolu s dětmi pod dohledem vodníka a dalších pohádkových bytostí můžete přečíst pohádku, kterou napsala spisovatelka Marta Pohnerová.

Zámek Hrádek u Nechanic – za golfem na zámek

Zámek Hrádek u Nechanic – za golfem na zámek

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Železniční muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky v Hradci Králové

Železniční muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky v Hradci Králové

Telegrafní a telefonní přístroje, prostředky pro návěštění, ovládání výměn a zabezpečování jízdních cest, kolejové brzdy a dopravní předpisy – to je stručný výčet exponátů, které si můžete v Hradci doslova „osahat“.

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel sv. Mikuláše v Hradci Králové

Dřevěný kostel stával původně v obci Habura na Slovensku. V roce 1740 tam však postavili kostel kamenný a dřevěný odprodali Malé Polaně. Ale i Malá Polana si časem postavila svůj kostel, a dřevěný kostelík koupilo město Hradec Králové. Dnes je umístěn v Jiráskových sadech na soutoku Labe a Orlice.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.