!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál
"> "> ">
Kultura

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Vydáno 28. září 2020
Pátý ročník Lednicko - Valtického hudebního festivalu bude stejně jako předchozí rok začínat a končit v krásných prostorách zámků Lednice a Valtice. Osm festivalových koncertů letos proběhne v období od 3. do 17. října 2020 a propojí vytříbenou estetiku hudby klasické s tradiční lidovou kulturou rozdílných národů a kultur. Hudba se vrátí nejen do oblíbených míst – na zámek Valtice, zámek Lednice, zámek Mikulov a další, ale ani letos se v tomto směru nebojí festival experimentovat a objevovat pro posluchače nové prostory z dílny lichtenštejnských architektů (zámek Wilfersdorf, Rybniční zámeček) a břeclavskou synagogu.
zámek ValticeV kouzelné atmosféře památkových staveb Lednicko-valtického areálu si diváci mohou během Lednicko-valtického hudebního festivalu vychutnat skladby Antonína Dvořáka, Vítězslava Nováka, Leoše Janáčka, Bedřicha Smetany, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena i temperamentní skladby španělských autorů či židovské klezmer hudby.

Jubilejní 5. ročník LVHF zakončí v historických prostorách jízdárny zámku Valtice dnes již ikonická skupina Čechomor.
 

Na co se během festivalu tešit?

HousleNa zahajovacím koncertu 5. festivalového ročníku vystoupí mezinárodně uznávaný soubor Janoska Ensemble ze Slovenska, jehož energická, až téměř ekvilibristická vystoupení jsou čirým gejzírem virtuozity a nespoutané živelnosti. Koncert se uskuteční v jízdárnách Státního zámku Lednice.

Témata jako láska, rodina, věčné putování a hledání svého osudu se zrcadlí v emotivních textech židovských písní, které zazní v rámci druhého koncertu LVHF 4. října v břeclavské synagoze v podání Ostrava Klezmer Band. Ten smělým způsobem kombinuje taneční (freylekhs) a vokální židovskou hudbu střední a východní Evropy (klezmer) s prvky jazzové a latinskoamerické hudby. Sólistkou večera bude sopranistka Johana Černohorská. Ke koncertu se váže doprovodný program, ve kterém promluví historička Alena Káňová o významu břeclavské větve rodiny Kuffnerů.

zámek LedniceČeská hudba se pyšní třemi smyčcovými kvartety, které dobyly svět: Z mého života, Listy důvěrnými a Americkým kvartetem Antonína Dvořáka. Dva z nich – Smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“ Bedřicha Smetany a Smyčcový kvartet č. 2 „Listy důvěrné“ Leoše Janáčka – zazní v pátek 9. října na koncertě jednoho z nejpozoruhodnějších komorních ansámblů světa, držitele šesti prestižních Cen Gramophone, Pavla Haas Quarteta. Naprosto výjimečný večer v Rytířském sále zámku Lednice.
 

Janáček i Čechomor

MikulovČtvrtý koncert festivalu nabídne dva výjimečné soubory rozdílných hudebních světů – Janáčkův komorní orchestr a Ensemble Flair, jehož nástrojové obsazení vychází z moravské lidové tradice. Sólistou pak bude legendární český houslista Václav Hudeček. Výjimečný večer na zámku Mikulov si s námi můžete vychutnat v sobotu 10. října. 150. výročí narození významného českého pedagoga, skladatele a milovníka lidové kultury Vítězslava Nováka připomene koncert 11. října v nově zrekonstruovaném Rybničním zámečku nedaleko Lednice Lobkowicz Trio.

čechomorV zámeckém divadle Valtice vystoupí 16. října v českém debutu španělská kytaristka Andrea Gonzalez Caballero. Vítězka mezinárodních kytarových soutěží v Římě a ve Valencii představí posluchačům temperamentní skladby španělských autorů. Jubilejní 5. ročník LVHF zakončí v neděli 17. října v historických prostorách jízdárny zámku Valtice dnes již ikonická skupina Čechomor, která se mezi klasickou hudbou a moravským folklórem pohybuje několik desetiletí. Za doprovodu Moravské filharmonie Olomouc a pod taktovkou předního českého dirigenta, skladatele a aranžéra Jana Kučery zazní písně z legendárního alba „Proměny“.
Zámek Lednice - zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice - zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Národní centrum divadla a tance Valtice v bývalé jízdárně valtického zámku

Národní centrum divadla a tance Valtice v bývalé jízdárně valtického zámku

Díky rozsáhlé rekonstrukci zchátralého divadla, zimní jízdárny a zahradního domku v areálu valtického zámku vzniklo Národní centrum divadla a tance, které bude poskytovat zázemí divadelním a tanečním souborům, ale také badatelům, které zajímají dějiny těchto umění.

Dianin chrám - lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic

Dianin chrám - lovecký zámeček Rendez-vous u Valtic

Rendez-vous patří k dvaceti tzv. saletům Lednicko-valtického areálu. Jsou to drobné stavby, které tuto krajinu, přetvořenou rodem Lichtenštejnů v obrovský anglický park, zkrášlují. Lednicko-valtický areál je od roku 1997 na seznamu památek UNESCO.

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice - za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Lednicko-valtický areál - památky a příroda

Lednicko-valtický areál - památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Čechomor & MFO

28.5.
Čechomor & MFO

Poetické rozloučení s 5. ročníkem Lednicko-valtického hudebního festivalu. Legendární album "Proměny" a skupina Čechomor s Moravskou filharmonií Olomouc a dirigentem Janem Kučerou.