Úvod > Aktuality > Králem vín České republiky je Ctirad Králík – Sedlecká vína
Králem vín České republiky je Ctirad Králík – Sedlecká vína
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Králem vín České republiky je Ctirad Králík – Sedlecká vína

Vydáno 28. července 2021
Speciální komise vybrala v rámci soutěže Král vín 2021 z 15 nejlepších vín championa, a to Ryzlink vlašský 2019 výběr z hroznů ze ZD Sedlec – Sedlecká vína. Shodou okolností se jedná o víno z nejvyšším bodovým oceněním celé soutěže. Držitelem ceny za nejlepší kolekci je Vican – Rodinné vinařství Mikulov.
vínoLoňský i letošní rok přinesly různé až nejrůznější změny ve světě vinařském, ale Král vín České republiky je stále tady a stále silnější. V letošní rekordní účasti se představilo 1370 vín od 182 vinařů z Čech i Moravy.

Odborná porota udělila 11 vítězů kategorií, 49 velkých zlatých medailí, 201 zlatých medailí a 200 stříbrných. Zlaté medaile končí na 87 bodech, stříbrné na 86. Celkem 610 vzorků získalo nad 82 bodů a nemají žádnou medaili… Rozhodně tedy neznamená, že tato vína bez medaile nestojí za ochutnání či nakoupení. Naopak, všechna tato vína přísně hodnotící komise doporučuje pozornosti všem milovníkům vína.

Král vínSoutěž o nejlepší kolekci je vždy velmi napínavá – výsledek vzniká průměrem šesti nejlépe hodnocených vín každého vinařství. Takto vypadá nejužší špička domácích vinařství:

Vican – rodinné vinařství Mikulov
Vinařství Volařík
Vinné sklepy Skalák – Leona Šebestová
Entrée Vinařství
ZD Sedlec – Sedlecká vína
 

Nejlepší kolekci tvoří vína vinařství Vican Mikulov:

  • Vican MikulovChardonnay 2018 výběr z hroznů
  • Ryzlink vlašský 2017 výběr z cibéb
  • Tramín červený Kvevri 2018 moravské zemské víno
  • Ryzlink vlašský 2019 výběr z hroznů
  • Ryzlink rýnský Edice Karel Roden 2019 výběr z hroznů
  • Ryzlink vlašský 2020 pozdní sběr
 

Vítězi kategorií se stala tato vína:

Rodinné vinařství Jedlička & Novák v Bořeticích

Rodinné vinařství Jedlička & Novák v Bořeticích

V polohách přivrácených ke slunci, na svazích Hustopečské pahorkatiny pozvolna přecházejících do úrodných rovin Dolnomoravského úvalu, jsou vysazeny vinice Rodinného vinařství Jedlička & Novák.

Sedlecká vína – vína s kapkou poezie

Sedlecká vína – vína s kapkou poezie

Vína ze ZD Sedlec u Mikulova se rodí v nádherném regionu v okolí Mikulova největšího moravského rybníku Nesyt. O jejich kvalitě svědčí i to, že se podávají na významných státních událostech.

Vinařství Vajbar Rakvice

Vinařství Vajbar Rakvice

Bronislav Vajbar je klasickým případem vinaře, kterého k vínu přivedli předci. Rodinná tradice pěstování hroznů a výroby vína sahá daleko do historie rodiny. Důkazem toho je i dochovaný rodokmen, ve kterém je zmínka o vinařství už z konce 19. století.

Vinné sklepy Skalák

Vinné sklepy Skalák

Vinné sklepy Skalák se nachází ve Skalce u Kyjova, v severní části Slovácké vinařské podoblasti. Vinařství, restaurace i penzion sídlí v rekonstruovaném areálu bývalých sklepů místního zemědělského družstva.

Vinařství Volařík

Vinařství Volařík

Exkurze a ochutnávka vín přímo ve vinařství v Mikulově.

Nové vinařství Drnholec

Nové vinařství Drnholec

V Novém Vinařství se všechno dělá inovativně, lépe a jinak. Patří od roku 2005 k nejprogresivnějším vinařstvím v České republice, a to především díky modernímu přístupu k pěstování hroznů a výrobě vína. Obhospodařuje 102 ha vinic a vyrábí pouze jakostní vína z vyzrálých až přezrálých hroznů.

Vinařství Vican v Mikulově

Vinařství Vican v Mikulově

Spojení minulosti a budoucnosti, úcta k tomu, co nám zanechali předci, a zároveň moderní přístup. To charakterizuje Vican rodinné vinařství.