Úvod > Aktuality > Na zámku Ratibořice se letos o prázdninách setkáte s komtesou Hortensií
Na zámku Ratibořice se letos o prázdninách setkáte s komtesou Hortensií
"> "> "> ">
Zážitky

Na zámku Ratibořice se letos o prázdninách setkáte s komtesou Hortensií

  • Vydáno19. června 2021
Významné výročí si letos připomínáme na zámku v Ratibořicích – 240 let od narození „paní kněžny z Babičky“, tedy kněžny Kateřiny Vilemíny Zaháňské (8.2.1781 – 29.11.1839). Správa zámku připomene toto výročí jak na běžných prohlídkách, tak budou vyhlášeny prohlídky speciální se zaměřením na tuto výraznou osobnost. Památkové objekty: zámek, mlýn a Staré bělidlo jsou pro veřejnost otevřeny dle návštěvní doby od měsíce června a s platnými opatřeními. Akce pro veřejnost jsou zrušeny do konce měsíce června 2021. V červenci zde bude děti a jejich rodiče provázet půvabná komtesa Hortensie.
zámek ratibořiceTaké v letošním roce připravil zámek Ratibořice pro dětské návštěvníky a jejich rodiče nevšední zážitky z prohlídky I. patra zámku. Během procházky zámeckými interiéry vás bude doprovázet půvabná schovanka paní kněžny, komtesa Hortensie. Hortensie bude dětem vyprávět o životě na venkovském sídle. Dozvíte se něco o etiketě, módě, účesech a oblékání. Dále o povinnostech dam i malých slečen, nebo o trávení volného času. Procházka zámeckými interiéry s komtesou Hortensií vám zabere asi 30 minut.   
komtesa Hortensie
Během prohlídky s komtesou Hortensií se děti nebudou nudit jako na běžné prohlídce, mohou se zeptat na cokoliv, co je bude zajímat a na konci prohlídky se mohou s komtesou Hortensií také vyfotografovat. Prohlídky s komtesou se konají od 1. do 31. července, s výjimkou pondělí, v časech od 10.00, 11.00, 12.00, 14.00, 15.00 a 16.00 hodin. Vstupenky je třeba rezervovat předem (nejpozději den před plánovanou návštěvou) na telefonním čísle 491 452 123 (pouze v pracovních dnech v čase od 7.00 do 14.00 hod.) či emailu ratiborice@npu.cz.

Hold jí bude vzdávat i tradiční akce Podzim v Ratibořicích či Hradozámecká noc, která je celkově přesunuta z konce prázdnin na jejich polovinu – 31. červenec. V Ratibořicích také dochází k poměrně rozsáhlé revitalizaci a nové výsadbě na svahu pod terasou zámku.
Cyklobusy Kladským pomezím 2021

29.5.
30.9.
Cyklobusy Kladským pomezím 2021

Kladské pomezí je rájem cyklistů. Nespočet cyklistických tras vás provede úžasnými místy tohoto regionu. Objevujte nádherné lokality ze sedla a využijte při tom i cyklobusy Kladského pomezí, které vás přesunou i na vzdálenější místa k prozkoumání.

Rok osvícenské šlechty v Ratibořicích

1.1.
31.12.
Rok osvícenské šlechty v Ratibořicích

Osvícenství – myšlenkový proud, srovnatelný v dějinách evropské civilizace pouze s humanismem, přinesl v polovině 18. století do habsburské monarchie myšlenky svobody, kritického myšlení a touhu měnit po staletí nehybnou společnost k lepšímu.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Česká Skalice

Česká Skalice

Na jedné straně východočeské moře aneb vodní nádrž Rozkoš, na druhé straně zámek Ratibořice a pohádková krajina Babiččina údolí. Mezi nimi leží Česká Skalice, město, kde prožila dětství a mládí spisovatelka Božena Němcová a kam umístila děj svého nejznámějšího díla Babička.