!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Skleníky Květné zahrady v Kroměříži opět rozkvetly kaméliemi, výstava ale bude až příští rok
Skleníky Květné zahrady v Kroměříži opět rozkvetly kaméliemi, výstava ale bude až příští rok
"> "> "> "> Vstup na výstavu kamélií i do Kvetné zahrady je po celou dobu konání zdarma ">
Památky

Skleníky Květné zahrady v Kroměříži opět rozkvetly kaméliemi, výstava ale bude až příští rok

Vydáno 3. února 2021
Ve sklenících v Květné zahradě, která figuruje na seznamu památek UNESCO, opět po roce vykvetly vzácné kamélie. V Kroměříži zkušení zahradníci pěstují na čtyři desítky exemplářů, které jsou staré více než sto let. Každý rok touto dobou bývají exotické rostlinky zpřístupněny zájemcům na květinové výstavě, letos se však kvůli pandemické situaci skleníky neotevřou. Doufejme, že příští rok bude již možné oblíbenou výstavu uspořádat.
Kamélie se v Květné zahradě začaly pěstovat od druhé poloviny 19. století a ve 20. století už patřily k největším lákadlům kroměřížské rostlinné sbírky. Jejich kolekce zahrnovala tehdy několik desítek vzrostlých exemplářů v několika odrůdách. Jsou zde zastoupeny stovky červeně, růžově i bíle kvetoucích kamélií. Rostlina se ve své domovině, v Číně, Japonsku a Koreji, jako okrasná pěstovala už před naším letopočtem. Kromě kamélií začínají ve skleníku rozkvétat i azalky, orchideje, kalina modroplodá či kladivník nádherný.

Letos se výstava kamélií kvůli epidemii koronaviru konat nebude, do skleníků budou moci návštěvníci nahlédnout až příští rok. Všem milovníkům květin doporučujeme sledovat Facebook Květné zahrady, kde by se v průběhu února měly objevit fotografie a videa kamélií i dalších rostlin, které budou vykvétat. Nebudou chybět ani příspěvky o historii skleníků a pěstovaných rostlinách, mezi nimiž kamélie nemohou chybět.
 

Stálezelené kamélie - ozdoba šlechtických sídel

Kamélie japonská – je okrasná rostlina pěstovaná v Asii už stovky let. V Evropě začala být známá od osmnáctého století. V 19. století bylo sbírání kamélií zálibou nejen šlechty, ale i jiný majetných vrstev. Pro kamélie se stavěly speciální skleníky a kvetoucí rostliny se používaly k výzdobě zimních zahrad. Květy kamélií byly ozdobou plesových šatů na evropských dvorech, ale pro samuraje znamená tento květ symbol smrti a znovuzrození.

Kamélie jsou stálezelené keře nebo stromy a existuje několik stovek různobarevných odrůd. U nás pravidelně rozkvétají v zimě. Přestože paneláková éra kaméliím příliš nepřála, nevyhovuje jim příliš suchý a přetopený interiér, jsou kamélie v posledních letech velmi vyhledávanými květinami.
Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.