Úvod > Aktuality > Letos uplyne přesně 100 let od otevření Jiráskovy horské stezky
Letos uplyne přesně 100 let od otevření Jiráskovy horské stezky
"> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Letos uplyne přesně 100 let od otevření Jiráskovy horské stezky

Vydáno 28. ledna 2021
Jiráskova horská cesta vede po celém hřebenu Orlických hor i okrajových partií. Pokud byste se vydali na túru po celé její délce, urazíte 170 km z Broumova, až do Litomyšle. V roce 1921 trasu otevřel sám Alois Jirásek, a to z balkonu chaty Panorama v Deštném v Orlických horách.
Orlické hory Jiráskova stezkaJiráskova horská cesta prochází po hřebeni Orlických hor od východu k západu a dnes jí v terénu vyznačuje červená značka. V době svého otevření vedla z Nového Města nad Metují do Jablonného nad Orlicí, ovšem postupem času ji turisté z úcty ke spisovateli prodloužili od Broumova až do Litomyšle na téměř 170 kilometrů.
 
Klub českých turistů vyznačil základ této délkové trasy už roku 1893, to však vedla jen z Rychnova nad Kněžnou do Deštného a na Vrchmezí. Známá křižovatka cest tehdy vypadala jinak – byla zde rozhledna i horská chata. Jejím vlastníkem byl Heinrich Rübartsch, který ji zde postavil v roce 1882.

rübartsch baudeDodnes se zachovalo mnoho fotografií této oblíbené Rübartschovy boudy. Heinrich uměl využít i toho, že Vrchmezí bylo přesně na hranici – tehdy Rakouska-Uherska s Pruskem. Před chatou stál velký stůl, za nímž turisté seděli na jedné straně v Čechách a na druhé v Prusku. Chata vyhořela v květnu roku 1945 a už nebyla obnovena. Až v roce 2020 byla postavena na vrcholu Vrchmezí nová rozhledna, ovšem na dnes polské straně hory.
 
Největší úsilí věnovali vyznačení Jiráskovy stezky profesoři Josef Sallač, Čeněk Chyský a Karel Březina se svými studenty z rychnovského gymnázia. Roku 1921 se na hotové dílo přijel podívat sedmdesátiletý Alois Jirásek, jemuž stezku věnovali s velkou slávou. Jirásek se ubytoval v Deštném, v místní části Dříš, v chatě Panorama. Dodnes je zde pamětní deska připomínající tuto událost.
 

Bud jako hub po dešti

Masarykova chata na ŠerlichuS rozkvětem turistikyOrlických horách, začaly na hřebenech začátkem století, v blízkosti nově značených horských stezek, vyrůstat nové „boudy“. Jednou z nich je dodnes stojící chata Čihalka v Olešnici. Ta byla postavena roku 1869 u stezky vedoucí z Olešnice do lázní Dušniky v tehdejším Prusku.
 
Velkým snem českých vlastenců bylo mít v horách vlastní pěknou chatu. Z veřejné sbírky byla roku 1925 postavena Masarykova chata na Šerlichu podle projektu architekta Bohuslava Fuchse. Roku 1935 byla na Šerlichu zřízena i meteorologická stanice a před chatou byla odhalena busta prezidenta T. G. Masaryka od Leoše Kubíčka. V průběhu let se však musela několikrát přejmenovat – za Hitlera na Sudeten Baude a za komunistů na Chatu na Šerlichu.
 
Suchý vrchNěmci ovšem za Čechy nehodlali zaostávat, a tak vznikla roku 1928 díky Německému spolku Hindenburg Baude pod Vrchmezím, která měla být velkokapacitním protějškem Masarykovy chaty. Češi ji z legrace přezdívali „trucbaude“. Po válce potkal německou chatu stejný osud jako již zmíněnou Rübartschovu chatu – za nevyjasněných okolností shořela a již nebyla obnovena.
 
Další boudy z počátku století najdete například na Suchém vrchu, kde dodnes stojí Kramářova chata, chata Na Čiháku u Zemské brány nebo Orlická chata u Rampušáka, dále Kašparova chata na Adamu, Prázova bouda v Šedivinách anebo Šerlišský mlýn.
Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Cesta Aloise Jiráska zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Jiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu.

Turistická chata Panorama v Dříši

Turistická chata Panorama v Dříši

Turistická chata Panorama se nachází v tichém prostředí Deštné v Orlických horách poblíž známého poutního místa – kaple sv. Anny s křížovou cestou a výhledem na hřeben Velké Deštné.

Šerlišský mlýn v Orlických horách

Šerlišský mlýn v Orlických horách

Šerlišský mlýn je horská chata a výletní místo (860 m) v zalesněném údolí Bělé, severozápadně od Deštného. Nachází se na křižovatce turistických cest, které směřují k Bukačce, na Vrchmezí a na Šerlich.

Masarykova chata na Šerlichu – za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Masarykova chata na Šerlichu – za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Svojí polohou, dostupností i nadmořskou výškou je Šerlich ideálním výchozím místem k nejzajímavějším místům Orlických hor – na Velkou Deštnou, do národní přírodní rezervace Bukačka, k Šerlišskému mlýnu, dále na Sedloňovský černý kříž, nebo na Vrchmezí.

Orlické hory na běžkách – běžecké tratě v okolí Říček

Orlické hory na běžkách – běžecké tratě v okolí Říček

Technika Ski centra Říčky pravidelně v průběhu zimní sezóny upravuje běžecké tratě v okolí v délce až 42 km. Běžecké stopy jsou vhodné jak pro klasický styl, tak i pro bruslení (skate).

Orlické hory na běžkách – běžkařské tratě v okolí Deštného v Orlických horách

Orlické hory na běžkách – běžkařské tratě v okolí Deštného v Orlických horách

Orlické běžkařské tratě poblíž Deštného v Orlických horách nabízí maximální komfort. Jsou pravidelně udržované, nenáročné terénem a na hřebenu poskytují lyžařům skvělý výhled. Tratě mají úhrnem víc než 50 km a můžete si vybrat z několika tras a okruhů.

Vrchol Vrchmezí v Orlických horách

Vrchol Vrchmezí v Orlických horách

Vrchmezí je výrazný vrchol (1084 m) v severní části hlavního hřebenu Orlických hor, asi 4 km jihovýchodně od Olešnice v Orlických horách. Po Velké a Malé Deštné je Vrchmezí třetí nejvyšší horou pohoří.

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná je plochým hřbetem cca 3 km východně od Deštného v Orlických horách a zároveň je nejvyšší horou Orlických hor (1115 m n.m.), které se dříve říkalo Sedmihradská hora. V roce 2019 zde byla otevřena nová rozhledna s fantastickým výhledem.

Kramářova chata na Suchém vrchu – legenda Orlických hor

Kramářova chata na Suchém vrchu – legenda Orlických hor

Turistická chata na Suchém vrchu, která byla postavena podle plánů architekta Jaroslava Stejskala, je známá od 20. let minulého století. Své honosné jméno má podle prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře. Obnova chaty byla dokončena v červenci 2012 a nyní opět slouží turistům a návštěvníkům.

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Orlické hory na běžkách – po hřebeni Orlických hor

Orlické hory na běžkách – po hřebeni Orlických hor

Táhlé hřebeny Orlických hor bez výraznějších zlomů jsou přímo stvořené pro běžkaře. Zvláště Jiráskova horská cesta je velice oblíbenou lyžařskou magistrálou. Ideálním výchozím místem běžkařů na celý hlavní hřeben Orlických hor s upravovanými běžeckými stopami jsou Říčky.

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Hřebenovka na území Královéhradeckého kraje prochází centrální částí Krkonoš, několikrát se dostane i přes polskou část, aby se přes Adršpašské a Bromouvské stěny dostala až do Orlických hor.

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory jsou svým profilem přímo ideální pro milovníky běžek. Ti zde naleznou více než 200 kilometrů tras s různou náročností. Vyrazit mohou na mírné kopce s příjemným profilem, ale i na trasy vedoucí po hřebenech hor.

Vrch Šerlich v Orlických horách

Vrch Šerlich v Orlických horách

Vrch Šerlich (1027 m) leží v hlavním hřebenu Orlických hor. Je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů Orlických hor. Původně zde stávala horská osada Schierlichhäuser, která vznikla koncem 17. století.

Kašparova chata na Adamu

Kašparova chata na Adamu

Chata leží na jihovýchodním okraji Orlických hor nad obcemi Mladkov a České Petrovice. Nadmořská výška je 752 m.n.m. Chata poskytuje ubytování celoročně.

Chata Na Čiháku v Orlických horách

Chata Na Čiháku v Orlických horách

Původně zde stávala hospoda Ve mlýně, kterou v roce 1930 koupil Klub českých turistů. V letech 1931 – 1932 byl objekt opraven a byla přistavěna dvoupatrová depandance. Po roce 1945 byla přejmenována na chatu Na Čiháku.