!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Letošní Josefínské slavnosti v Terezíně nabídnou dobové vojenské ležení a dvě bitevní ukázky
Letošní Josefínské slavnosti v Terezíně nabídnou dobové vojenské ležení a dvě bitevní ukázky
"> "> "> "> "> "> Josefínské slavnosti Terezín ">
Zážitky

Letošní Josefínské slavnosti v Terezíně nabídnou dobové vojenské ležení a dvě bitevní ukázky

  • Vydáno1. října 2021
Dvě česká města spolehlivě poznáte podle jejich půdorysu: Terezín a Josefov. Obě vojenské pevnosti s pravoúhlou sítí ulic, mohutnými bastiony a rozsáhlou sítí podzemních chodeb dal postavit císař Josef II. Portál Kudy z nudy vás zve do Terezína na říjnové Josefínské slavnosti. A na co se můžete v sobotu 2. října 2021 těšit?

Josefínské slavnostiJak se žilo v Terezíně, dokud sloužil jako vojenská pevnost, uvidíte na Josefínských slavnostech. Ty první se pořádaly již v roce 1999. Už o rok později však město v rámci významného výročí založení chtělo návštěvníkům předvést víc než jen malé ukázky historických bojů v různých částech pevnosti.

Oblíbená akce na oslavu založení města Terezína sice bude s ohledem na letošní pandemickou situaci poněkud menší, nicméně hlavní body programu zůstávají zachovány: těšit se můžete na dobový vojenský průvod městem, ukázky vojenského ležení i dvě bitevní ukázky, včetně noční bitvy o pevnost.
 

Boje, vojenské tábory i prohlídky podzemí

Na všechny zájemce o nevšední zážitek a příznivce vojenské historie a historické vojenské techniky čeká v sobotu 2. října 2021 velkolepá podívaná. Ti kdo přijdou, se mohou těšit na historické jednotky, které se představí při přehlídce ve 14:00 a vzájemném střetu připomínající rok 1757: v 15:00 budou nepřátelé "obléhat Prahu" a v 19:00 přijde "záchrana Prahy". Nebude chybět ani dobový vojenský průvod městem a vojenské barokní ležení.

Josefínské slavnosti nabízejí návštěvníkům možnost připomenout si život v 18. století. Na vlastní kůži zažít, jak to před dávnou dobou v Terezínské pevnosti vypadalo. Během slavností se zájemci mohou těšit také na tržiště, stará řemesla, ukázky dělostřelecké palby z podzemních kasemat, katovské řemeslo, sokolnictví, černé husary, přehlídku vojáků a historické vojenské techniky a mnoho dalšího. Hlavním bodem programu budou samozřejmě bojové ukázky.

Zájemci budou mít možnost prohlédnout si jednotlivé objekty i pevnost sami nebo s průvodcem. Prohlídky opevnění a podzemí začínají od 10 do 16 hodin v informačním centru v Retranchementu 5.
 

Kam ještě v Terezíně zajít?

TerezínNavštivte informační centrum a návštěvnické centrum s expozicí, věnovanou historii města. Najdete je v objektu Retranchementu 5 poblíž Smetanových sadů, odtud se také, jak jsme již zmínili, můžete vydat na procházku po hradbách anebo do podzemí.

Při toulkách městem určitě objevíte kostel Vzkříšení Páně na hlavním náměstí. Období německé okupace, kdy se Terezín stal pro Židy z celé Evropy přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů, připomíná několik míst. K návštěvě zve Muzeum ghetta v bývalé terezínské škole, Magdeburská kasárna, židovský hřbitov či Malá pevnost, která v letech 1940–1945 sloužila jako věznice pražského gestapa, vesměs expozice Památníku Terezín.
Muzeum města Terezín

Muzeum města Terezín

Muzeum Terezína chce návštěvníka seznámit s historií města a pevnosti Terezín od jeho výstavby až po období první světové války. V objektu Retranchementu 5 se nachází také nově otevřené návštěvnické centrum, kde má návštěvník možnosti si odpočinout a získat potřebné informace nejen o městě Terezín.

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb v Terezíně

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb v Terezíně

Prohlídky opevnění a podzemních chodeb vás provedou složitou spletí pevnostních valů, kasemat a střílen až do hlubokých minových chodeb pod Terezínem.

Magdeburská kasárna v Terezíně

Magdeburská kasárna v Terezíně

V bývalé Magdeburské kasárně sídlila v dobách terezínského ghetta židovská samospráva a všechna oddělení zajišťující chod tábora. V současnosti jsou zde stálé výstavy, věnované každodennímu životu židovských vězňů.

Muzeum nostalgie Terezín

Muzeum nostalgie Terezín

V terezínském Muzeum nostalgie vám vystavené předměty budou určitě povědomé. Muzeum totiž představuje nostalgické vzpomínky na dobu nedávno minulou – připomíná věci denní potřeby socialistické společnosti od dobových automobilů, přes vybavený být až po školní třídu.

Vojenský dvorek v Terezíně

Vojenský dvorek v Terezíně

Malé hospodářství nacházející se přímo v pevnosti Terezín.

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, je dnes známé především jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí. Za 2. světové války sloužilo jako internační tábor židovského obyvatelstva a stalo se přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.

Automuzeum Terezín – poznejte auta socialismu

Automuzeum Terezín – poznejte auta socialismu

Zajímají vás auta, která brázdila naše silnice v éře socialismu? Padesát takových exponátů z doby od 50. do konce 80. let 20. století si můžete prohlédnout v Terezíně. Nechybí ani dobové motocykly, vozy Tatra a zahraniční auta četně Wartburku, Trabantu, Dacie, Lady či Moskviče.

Pevnost Terezín – Kavalír 2 aneb zažij 18. století a Muzeum La Grace

Pevnost Terezín – Kavalír 2 aneb zažij 18. století a Muzeum La Grace

Nově opravený objekt bývalých pevnostních pekáren vás zavede do muzea 18. století. Uvidíte a vyzkoušíte si zde život vojáků v kasárnách pevnosti, na vojenském dvorečku si můžete pohladit živá zvířátka a dokonce vás s námi zavítáte na moře a oceány s plachetnicí La Grace.

Wieserův dům v Terezíně

Wieserův dům v Terezíně

Takzvaný Wieserův dům v Terezíně patří mezi nejhonosnější budovy v pevnosti. Jakožto palác městského typu (téměř zámeček) jasně vystupuje z okolní vojenské i civilní zástavby svojí výškou, zdobností i dispozicí. Postavil jej Kaspar Wieser, hlavní dodavatel cihel terezínské pevnosti.

Další aktuality

27.11.
2021
Zapomenutné skvosty: udělejte si výlet k Chřibskému akvaduktu

Zapomenutné skvosty: udělejte si výlet k Chřibskému akvaduktu

Severozápadní Čechy | Památky
11.11.
2021
Čtyři malé podzimní výlety za miniaturami

Čtyři malé podzimní výlety za miniaturami

Severozápadní Čechy | Zážitky