Úvod > Aktuality > V Pardubicích začínají vánoční trhy
V Pardubicích začínají vánoční trhy
"> "> Pardubice ožijí adventním trhem "> Mikulášské adventní trhy Pardubice ">

V Pardubicích začínají vánoční trhy

Vydáno 30. listopadu 2019 Zážitky
Poslední listopadový den 30. 11. 2019 se rozzáří Pernštýnské náměstí a Pardubice po roce znovu navážou na tradici oblíbených vánočních trhů. Nádherná atmosféra na starobylém náměstí bude mít i tento rok svou dominantu v podobě svátečně nazdobeného vánočního stromu, který bude rozsvícen o „železné neděli”, tedy 1. prosince 2019 v 17 hodin za účasti zástupců statutárního města Pardubic. Mezi stánky lidových řemeslníků najdete nabídku staročeských jídel i nápojů či inspiraci na dárky pod vánoční stromeček. Zimomřivé návštěvníky zahřeje horká medovina. Dřevěné postavičky městečka Betléma budou doplněny o živá zvířátka.
Vánoce PardubiceI letos o adventu se konají na Pernštýnském náměstí v Pardubicích tradiční Vánoční trhy, které se budou konat od 30. listopadu do 23. prosince 2019. Návštěvníci budou moci vybírat ze širokého sortimentu vánočního zboží stánkových prodejců, připraveno bude občerstvení, atrakce pro děti, Ježíškova pošta, živý betlém se zvířátky a mnoho dalšího.

Letošní trhy v Pardubicích budou otevřeny každý den od 11 do 18 hodin, v pátek a v sobotu ještě o dvě hodiny déle. Stánky na náměstí budou opět ladit v jednotném tónu a klasický stánkový prodej i letos pořadatelé obohatí o zajímavý kulturní program, jehož jednotlivé akce najdou návštěvníci na facebookové stránce Pardubické vánoční trhy. Novinkou v programu je Ježíškova dílna, v níž budou děti vyrábět různé vánoční výrobky, těšit se můžete také na řadu tanečních a hudebních vystoupení a pohádky pro děti.
 

Hudební program a rozsvícení vánočního stromu

mikulášské trhy PardubiceTrhy nabídnou každý den vedle bohaté nabídky rozličného zboží a občerstvení přímo na stáncích spoustu kulturních vystoupení, konkrétně rozsvícení vánočního stromu bude doprovázet vystoupení populární hudební skupiny O5 a Radeček, zazní také Žesťové harmonie z repertoáru místní umělecké školy. Na místě vizuálně připomínajícím perníkovou chaloupku budou probíhat zajímavé řemeslné workshopy pro dětské návštěvníky.

mikulášské trhy pardubice kravičkaAdventní trhy v Pardubicích budou zahájeny v sobotu 30. listopadu, prvním vrcholem však bude hned následující den rozsvícení vánočního stromu, který již stojí ozdobený na náměstí. Byl to poslední smrk v areálu, který nebyl napaden kůrovcem, odborníci však ujistili, že by jej tento osud určitě čekal v nadcházejícím roce. Stáří smrku je odhadované na 40 let, jeho výška je přibližně 13 metrů. Adventní čas tradičně zakončí Štědrovečerní zpívání Rybovy mše vánoční na schodech radnice, a to 24. prosince ve 23 hodin.
Staročeské medové perníky v Pardubicích

Staročeské medové perníky v Pardubicích

Rodinná cukrárna a perníkárna u Janošů v Pardubicích! Ochutnejte medové perníčky s kávou, čajem, mlékem nebo perníkovou medovinou a vyzkoušejte si sami zdobení perníku. Nejmladší z nejstaršího perníkářského rodu v Pardubicích Pavel Janoš vám povypráví o historii výroby perníku v Čechách i ve světě.

Zelená brána v Pardubicích

Zelená brána v Pardubicích

Zelená brána představuje dominantu městské památkové rezervace v Pardubicích. Svou charakteristickou věž s bohatě tvarovanou střechou získala po požáru v r. 1538. Střecha byla pokryta měděným plechem a zelená barva měděnky dala původně Pražské bráně (podle směru cesty na Prahu) nový název.

Zámek Pardubice - perla města perníku

Zámek Pardubice - perla města perníku

V zámku je umístěno Východočeské muzeum se stálou expozicí zbraní, pohlednic a rozsáhlou sbírkou českého skla. Za prohlídku určitě stojí raně renesanční sály s unikátními nástěnnými malbami. Dodnes se dochovalo původní opevnění s dělovými rondely.