!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Milovníci vína pozor! Letos si můžete dopřát burčák už v srpnu
Milovníci vína pozor! Letos si můžete dopřát burčák už v srpnu
"> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Milovníci vína pozor! Letos si můžete dopřát burčák už v srpnu

Vydáno 17. srpna 2020
První kilogramy hroznů jsou sklizeny! Vinařství z nich vyrábí první letošní burčák, který se podle zákona smí prodávat od 1. 8. do 30. 11. Nyní se sklízí nejranější odrůdy, jako jsou Solaris, Irsai Oliver nebo Muškát moravský. Jsou dostatečně aromatické, a tím pádem vhodné právě pro výrobu burčáku, na který se těší každý, kdo se nemůže dočkat vín nového ročníku. Cena zůstává stejná jako vloni, tedy v průměru 70 až 80 korun za litr.
BurčákVinaři na jihu Moravy začali prodávat první letošní burčák. Částečně zkvašený hroznový mošt většinou vyrábí z velmi raných odrůd. Nejdříve se v prodejních stáncích objevuje částečně zkvašený hroznový mošt odrůdy Irsai Oliver. Poté se pokračuje muškátem, ten je v burčákové sezóně nejčastější odrůdou. Poslední burčáky se dělají z Veltlínu. Prvním vinařem, který začal prodávat svůj burčák je každoročně pan Miloslav Machuča z Valtic. Právě pan Machuča se zaměřuje výhradně na výrobu burčáku, který nabízí až do konce října. Stánky má tradičně na třech místech. U Valtic poblíž kempu Apollo mezi Lednicí a Břeclaví a u silnice I/52 blízko novomlýnských nádrží (letos stánek najdete u objížďky, kousek od Dolních Dunajovic).

burčákJedním z prvních vinařství na Znojemsku, které nabízí burčák, je Rodinné vinařství Eliška Čeperová a Pavel Matouš v Olbramovicích. Burčák vyrábí z odrůdy Solaris. První kilogramy hroznů sklízejí také pěstitelé na vinicích v Dolních Dunajovicích na Břeclavsku pro Vinné sklepy Valtice. Tam se sklízí odrůda Irsai Oliver, která je hodně aromatická a vhodná právě na burčák.

„Mléko starců“ neboli burčák patří k našim unikátům. Najdeme ho ještě v omezených oblastech Rakouska a Slovenska, ale nikde se nastal natolik oblíbenou součástí sklonku léta a začátku podzimu jako na Moravě nebo v Čechách.
 

Víno a burčák z otevřených sklepů v Mikulčicích

VínoMikulčice vás zvou v sobotu 22. srpna 2020 na Otevřené sklepy, kde se bude podávat letošní burčák  a dobré víno. Návštěvnící mohou navštívit a ochutnat vína místních malovinařů v lokalitě „Těšické búdy“, „Čertovka“ a ve sklepních uličkách v areálu u myslivecké chaty. K přemísťování mezi sklepy budou, jako každoročně, zajištěny koňské povozy.

Chybět nebudou také krajové speciality, připravené místními gurmány. Během dne bude otevřen také areál vinařského muzea a bude vyhrávat putující Neoveská cimbálová muzika. Od 18:00 hod., bude v areálu u myslivecké chaty beseda u cimbálu s cimbálovou muzikou Zádruha z Dolních Bojanovic.
 

Valtické Podzemí - prázdninové večery s cimbálkou

Valtické Podzemí prázdninové večery s cimbálkouNenechte si ujít tradiční víkendový večer a podzemní zážitkovou turistiku ve Valtickém Podzemí, unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů.

Vína Lednicko-valtického areálu za doprovodu cimbálové muziky k tanci i poslechu ochutnáte 21.8., 22.8., 28.8., 29.8. V pondělí 24. 8. čeká zájemce country večer. Nebudou chybět ani speciality Valtického Podzemí. Zahájení večera proběhne v 19:00 hod.
 

Den otevřených sklepů Čejkovice

TOP Víno SlováckaV Čejkovicích, obci s třetí největší plochou vinic v ČR, se připravuje další ročník Dne otevřených sklepů Čejkovice, které se bude konat 28. - 30. srpna 2020. Přijďte ochutnat výborná moravská vína v příjemném prostředí vinných sklípků. Do akce se zapojí celkem řada vinařů a vinařských firem, jejichž vína můžete ochutnat přímo v jejich sklepních hospodářstvích.

Pěší putování po otevřených vinných sklepech bude zahájeno v sobotu od 10:00 hodin a bude pokračovat až do 19:00 hodin. Večerní beseda u cimbálu se koná  od 20:00 na nádvoří Hotelu Zámek, v areálu firmy Víno Sýkora a ve Sklepě u Templářských rytířů (v ceně vstupného).

Vstupné stojí 1 200 Kč, v ceně je zahrnut poukaz na nákup vín v hodnotě 600 Kč. Lístky se dají koupit na malém nádvoří Hotelu Zámek.
 

Burčákové slavnosti ve Vinařství U Kapličky v Zaječí

Vinařství U KapličkyPoslední srpnový víkend, přesněji v pátek 4. a v sobotu 5. 9. 2020 jsou všichni milovníci burčáku zváni na již tradiční burčákové slavnosti do obce Zaječí. Vinařství U Kapličky vám nabídne košt zdejších vín a letošního burčáku, tradiční zábavu u cimbálové muziky, ochutnávku a prodej uzenin a sýrů od lokálních výrobců. Vstupné stojí 490Kč.

Košt v Novém sklepě zahrnuje více jak 35 vzorků vín a 3 druhů burčáku, ochutnávku a prodej uzenin řeznictví Hakalík a sýrů z farmy Klimeš, chléb se škvarkovou pomazánkou na uvítanou, sklenici s logem vinařství na památku, neomezenou konzumaci vín a burčáku. K tanci a poslechu zahraje cimbálová muzika Cuveé band. Rezervace míst v novém sklepě lze udělat pomocí emailu recepce@vinarstviukaplicky.cz či telefonicky - tel.: 602 766 147 nebo 727 877 519.
 

Putování za burčákem po Modrých Horách

Cyklisté na viniciDobrovolný svazek obcí Modré Hory zve všechny vyznavače pěší turistiky a cykloturistiky na podzimní putování mezi vinohrady a sklípky s chutí burčáku. To se koná v sobotu 5. 9. 2020, start j ez Velkých Pavlovic.

Těšit se můžete na burčák i ochutnávku vín. Putování je vhodné pro cyklisty i pro pěší. Cestou projedete jihomoravské obce Velké Pavlovice, Bořetice, Němčičky, Kobylí a Vrbice. Nenechte si ujít již XIII. ročník této stále oblíbenější modrohorské akce.
 

Znojmo Burčák Tour Kooperativy

Burčák tourVe stejný den 5. 9. 2020 se pojede také cyklozávod Znojmo Burčák Tour Kooperativy. Bohatý doprovodný program pro všechny účastníky zdarma, zábava s kolem i bez. To je Kolo pro život, největší seriál závodů horských kol pro širokou veřejnost.

Lampelberg - jeden z nejvýše položených bodů hlavní trasy Znojmo Burčák Tour Kooperativy s jedinečným výhledem do malebné krajiny vinic na hranici Moravy a Dolních Rakous nabídne bikerům určitě skvělý zážitek. LampelbergMalý hrádek ve viniční oblasti Ječmeniště na česko-rakouských hranicích, který je využíván často jako místo svateb a jiných slavnostních událostí, nebyl vystavěn v době feudalismu, jak by se snad mohlo z dálky zdát, ale až v roce 1860 na nejvyšším pahorku v lokalitě. Právě na tomto místě se před návštěvníky rozevře překrásné panorama jihomoravské krajiny. Nachází se zde kulatá věž, pod níž je místnost pro hotaře (ostrahu vinic před nálety špačků) a bývalá maštal pro koně. Bikeři hrádeček obkrouží, projedou kolem vinohrady a budou mít šanci se na bufetu napít a okoštovat místní vínko.
Vrbovecké vinobraní 2020

31.10.
Vrbovecké vinobraní 2020

Slavnostní vinobraní ve Vrbovci. Poslední říjnovou sobotu slavíme v naší sklepní uličce největší vinařskou událost – ukončení sklizně. Těšit se můžete na průvod vrboveckých radních v dobovém oblečení, lisování posledního hroznu, zvyky Hroznové kozy, burčák, mošt, mladé víno, zpěv a cimbál.

Putování nejen za vínem na Moravských vinařských stezkách

1.6.
30.10.
Putování nejen za vínem na Moravských vinařských stezkách

Při návštěvě Moravských vinařských stezek si určitě nenechejte ujít návštěvu některého ze sklepů, abyste si mohli popovídat s vinařem a odegustovat, co se ve vinohradech urodilo. V některých sklepních uličkách se vinaři střídají „ve službě“, a do otevřeného sklepa tu můžete zavítat kdykoliv.

Posezení u cimbálu ve Vinařské stodole

3.7.
28.11.
Posezení u cimbálu ve Vinařské stodole

Přijďte se s přáteli či rodinou pobavit a posedět u skleničky skvělých valtických vín a drobného občerstvení za zvuků cimbálu a lidových písní.