Úvod > Aktuality > Muchova Slovanská epopej: výstava na zámku v Moravském Krumlově se otevře již tento víkend
Muchova Slovanská epopej: výstava na zámku v Moravském Krumlově se otevře již tento víkend
"> "> "> "> ">
Kultura

Muchova Slovanská epopej: výstava na zámku v Moravském Krumlově se otevře již tento víkend

Vydáno 28. července 2021
V uplynulých několika týdnech byla za přísných bezpečnostních opatření do zámku v Moravském Krumlově převezena z depozitáře kompletní Slovanská epopej. Na instalaci pláten ve zrekonstruovaných sálech zámku i nastavení ideálních klimatických podmínek dohlíželi odborníci a restaurátoři z Galerie hl. m. Prahy, která dílo cyklus pláten spravuje. Poprvé sem budou moci návštěvníci přijít o víkendu 31. července a 1. srpna. Od středy 28. července je spuštěn zkušební provoz. Cyklus výjevů z mytologie a historie Slovanů bude v Moravském Krumlově vystaven po dobu pěti let.
slovanská epopej_zavedení slovanské liturgiePraha spolu s Galerií hlavního města stanovila pro zapůjčení a vystavení děl nesmírné historické hodnoty Moravskému Krumlovu přísné podmínky, ať už jde o bezpečnost, úroveň a kvalitu výstavních prostor či osvětlení, stálou teplotu a vlhkost apod. Jihomoravský zámek všechny splnil a návštěvníci se budou moci opět těšit krásou a majestátností Slovanské epopeje, která bude zpřístupněna již na přelomu července a srpma 2021. Dvacet monumentálních pláten Alfonse Muchy z počátku 20. století Praha na pět let zapůjčila jihomoravskému městu, kde bylo dílo vystaveno již v letech 1963 až 2011.

Zkušební provoz výstavy Slovanské epopeje bude zahájen 28. července, lístky pro veřejnost jsou v prodeji od soboty 31. července. Vzhledem k opatřením v souvislosti s Covid-19 je omezeno množství návštěvníků, kteří výstavu mohou navštívit. Z toho důvodu je nejlepší pořídit vstupenku webových stránkách mucha-epopej.cz, kde si člověk zakoupí vstupenku na konkrétní čas. Plné vstupné bude za 250 Kč.
Slovanská epopej na zámku Moravský  Krumlov

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Zámek Moravský Krumlov

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrací v letech 2021-2026.