Úvod > Aktuality > Na Lipně zatím jezdí jen přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty
Na Lipně zatím jezdí jen přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty
"> "> ">
Zážitky

Na Lipně zatím jezdí jen přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty

  • Vydáno12. dubna 2021
Sezóna přívozů na Lipně začne letos o něco později. Ze všech třech přívozů přes Lipenské jezero funguje aktuálně jen jediný prám, a to ten na trase Horní Planá – Bližší Lhota. Ostatní přívozy by měly být dostupné začátkem května 2021.
přívoz LipnoBývalo pravidlem, že od dubna bylo možné využít přívozy přes lipenskou nádrž. Letos je vše trochu jinak, převozníci nastoupí na své trasy až začátkem května. Aktuálně je v provozu nejvytíženější a nejznámější lipenský přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty.
 
Z Horní Plané do Bližší Lhoty jezdí přívoz každou půlhodinku, přesně v půl, a to od 6:30 do 17:30 hodin (podobu vládních opatření, jinak do 20:30). Lístek na loď si můžete zakoupit v automatu na břehu, lze zde zaplatit i platební kartou. Od přívozu můžete dále pokračovat například do Přední a Zadní Zvonkové, Svatého Tomáše, na Vítkův Hrádek či Frýdavy. Pěší turista zaplatí za převoz 15 Kč, cyklista 30 Kč (osoba a kolo dohromady). Automobil je za 50 Kč a motorka za 40 Kč.
 
přívoz kyselovPřívoz z Frymburku do Frýdavy je momentálně v rekonstrukci, opravy potrvají do konce dubna. První cestující se přívozem svezou od 1. května 2021. Z Frýdavy je možné podniknout výlety například do obce Svatý Tomáš a na rozhlednu Vítkuv hrádek, do Nové Pece anebo až do Rakouska. Přívoz pojede každou hodinu, v celou. Převáží osoby, cyklisty, motorky i automobily do 20 tun.
 
Přívoz z Dolní Vltavice do Kyselova bude v provozu až od května. Loď jezdí vždy od 9 hodin minimálně do 17 hodin (v červenci a srpnu do 20 hodin). Na straně od Kyselova se pak dá pokračovat do Rakouska ke zdejší části Schwarzenberského kanálu či na stranu k Bližší Lhotě nebo do Frýdavy.
Horní Planá

Horní Planá

Ačkoli Horní Planá má více stálých obyvatel než Lipno nad Vltavou a je tak největším městem na břehu Lipenské přehrady, leží v její klidnější části. Obrazně řečeno, tady končí zábavní průmysl a začíná skutečná a nefalšovaná Šumava s hustými lesy, plavebními kanály a fascinující přírodou.

Frymburk

Frymburk

Malebné jihočeské městečko Frymburk leží v podhůří Šumavy na břehu vodní nádrže Lipno. Díky krásné přírodě a rozsáhlé síti turistických tras a cyklostezek, čistému jezeru a spoustě penzionů, hotelů, restaurací a wellness služeb sem lidé jezdí celý rok.

Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou

Původní dřevařská obec se od poloviny 20. století, kdy byla dokončena vodní nádrž Lipno, proměňuje v rekreační středisko. Kromě řady penzionů, hotelů a kempů tu objevíte například aquapark, bobovou dráhu a bikepark, v zimě pak lyžařský areál a bruslařskou dráhu. Novinkou je stezka v korunách stromů.

Jezerní cyklo-inline stezka na Lipně

Jezerní cyklo-inline stezka na Lipně

Jezerní cyklo-inline stezka s perfektním povrchem ideálním pro inline bruslení a cykloturistiku vede z Lipna nad Vltavou až do Frymburka. Trasa dlouhá 11,5 km kopíruje levý břeh Lipna a nabízí nádherné výhledy na jezero, ale hlavně pestré houpačky, zatáčky, krátká stoupání a bezpečné malé sjezdy.

Přívoz Frymburk – přístaviště do Frýdavy ve Frymburku

Přívoz Frymburk – přístaviště do Frýdavy ve Frymburku

Pokud si chcete zkrátit cestu na pravý břeh Lipna o skoro 19 km, můžete využít lodního převozu z Frymburku na Frýdavu.

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Obec Zadní a Přední Zvonková leží na pravém břehu Lipenské vodní nádrže asi 8 km jižně od Horní Plané. Zvonková vznikla v 17. století na staré obchodní stezce mezi Čechami a Horními Rakousy. Již v 1. polovině 14. století tudy vedla jedna z pobočných větví Zlaté stezky z Pasova do Čech.

Přívoz přes Lipno – Dolní Vltavice – Kyselov

Přívoz přes Lipno – Dolní Vltavice – Kyselov

Poznejte krásnou, neporušenou krajinu šumavských hor a okolí nejhezčí přehradní nádrže – Lipna. Při pěších i cyklistických výletech v okolí přehrady vám bude nápomocen přívoz z Dolní Vlatvice do Kyselova.

Přívoz přes Lipno Horní Planá – Bližší Lhota

Přívoz přes Lipno Horní Planá – Bližší Lhota

Chystáte se na Lipno a chcete si užít jízdu po obou březích "českého moře"? Tak to není žádný problém – na druhou stranu vás a vaše auto, kolo nebo motocykl přepraví přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.