Úvod > Aktuality > Udělejte si netradiční výlet do elektrárny!
Udělejte si netradiční výlet do elektrárny!
"> "> Prehrada Orlík "> Slapská prehrada "> Vodní elektrárna Dlouhé Stráne "> Vodní elektrárna Dalešice
Památky

Udělejte si netradiční výlet do elektrárny!

Vydáno 22. května 2018
Nebaví vás letní výpravy jen na hrady a zámky? Pak příští výlet spojte s návštěvou elektrárny. Například Jaderná elektrárna Dukovany nabízí zajímavou expozici, kde si na své přijdou děti i dospělí, laici či odborníci. Cestovat za poznáním světa elektráren však můžete po celé republice. Při návštěvě elektrárny neuslyšíte nic o dávné historii, panovnících či rytířích. Zato zjistíte, jak funguje výroba energie, a nahlédnete do složitých a fascinujících strojoven. Většina exkurzí v elektrárnách je zdarma a výlet lze spojit s návštěvou jiných zajímavostí, kterých je v okolí vždy dostatek.

Z Dukovan na Dalešickou vodní elektrárnu

U přehrady DalešiceElektrárna Dukovany je první jadernou elektrárnou v Česku a nachází se jihovýchodně od Třebíče. Její moderně vybavené informační centrum má připravené exkurze pro veřejnost, ve kterých zhlédnete video o jaderné energetice a prohlédnete si trojrozměrné modely reaktoru. Získáte dobrou představu o fungování elektrárny praktickou formou, kterou ocení také děti.
 
V blízkosti Dukovan se navíc nachází Vodní elektrárna Dalešice. Ta rovněž nabízí exkurze, na vodě se pak rovnou i pohoupáte – k projížďce lodí Dalešická přehrada přímo vybízí. A jen co by elektronem dohodil, najdete i Dalešický pivovar, kde se natáčely slavné Postřižiny, tedy ideální pohodové místo na zakončení výletu.
 

Piknik u Temelína? Proč ne

Temelín a vlčí mákyVíte, jak se řídí jaderný reaktor? Co je to žlutý koláč, nebo co se dá pozorovat v mlžné komoře? Odpovědi na tyto a další otázky najdete při exkurzi do Jaderné elektrárny Temelín, která leží v jižních Čechách a je největší tuzemskou jadernou elektrárnou. Prohlídka se koná v historických prostorách zámečku Vysoký Hrádek, kde se nachází rozsáhlá expozice a kinosál.
 
Rozhodně atraktivním zážitkem je návštěva mlžné komory, kde sami zjistíte, jak všudypřítomné je ionizující záření. Zkusíte si virtuální procházku elektrárnou na počítačovém simulátoru. Pro relaxaci výborně poslouží blízký park, ve kterém si nejen odpočinete, ale také třeba uděláte piknik s rodinou či přáteli.
 

Orlík a Štěchovice spojte s návštěvou Zvíkova

Přehrada OrlíkRegionální informační centrum v Solenicích slouží jako zázemí exkurzím do vodní elektrárny a hráze Orlík. Odhalíte tajemství vodní výroby elektřiny a sílu vodního živlu nic nebrání vyzkoušet na vlastní kůži při koupání v Orlické přehradě. V letošním roce je možné absolvovat výlet od zámku Orlík k hrázi s následnou prohlídkou elektrárny a hráze. Na lodi se během jízdy promítá film ze stavby přehrady a další historické snímky. V létě budou probíhat navíc dobrodružné noční prohlídky elektrárny.

Nedaleko se nachází také hrad Zvíkov a vodní elektrárna Štěchovice, jejíž plavební komora je jediná svého druhu ve střední Evropě. Elektrárnu ve Štěchovicích je možné navštívit celoročně, vždy po předchozím objednání.
 

Dlouhé Stráně lanovkou či výšlapem

Dlouhé StranyDo Jeseníků vyrazte na exkurzi vodní elektrárny Dlouhé Stráně, která je díky své poloze ideální zastávkou turistických výprav. Kdyby se vám však přece jenom nechtělo pěšky, k horní nádrži vyjedete lanovkou a vychutnáte si tak pohodlně dokonalá panoramata.

V samotné elektrárně si poslechnete odbornou přednášku, zhlédnete film, a pak se můžete vydat do podzemní elektrárny. Nahlédnutí do útrob výrobny elektřiny se hodí nejen dětem k pochopení školní látky, ale i mnohým dospělým, aby si dokázali lépe představit proces výroby elektřiny třeba při počítání spotřeby v domácnosti či úspor.
 

Do Hradce na Hučák

Elektrárna HučákV květnu roku 1908 rozhodla městská rada Hradce Králové o stavbě vodní elektrárny na řece Labi. Jméno získala podle jezu zvaného „Hučavý“, který byl na místě vybudován pro ochranu města před povodněmi. Projekt stavby vodního díla vypracoval ředitel Elektrických podniků pražských Prof. Ing. Karel Novák. Objekt elektrárny v secesním stylu navržený architektem Františkem Sanderem slouží dodnes spolu s přilehlým jezem a mostem za příklad skvělého architektonického zvládnutí technické stavby. Právě zde je v provozu Infocentrum zaměřené na obnovitelné zdroje energie.
 

Výprava za uhelnou energetikou do Ledvic a na nejvyšší rozhlednu v ČR

Elektrárna LedviceInfocentrum elektrárny Ledvice je umístěno v prostorách administrativní budovy Elektrárny Ledvice, která leží na úpatí Krušných hor nedaleko měst Bílina a Teplice v Čechách. Je zaměřené na klasickou uhelnou energetiku a je tak první svého druhu v České republice. Infocentrum je třípodlažní a vyznačuje se výrazným moderním architektonickým a výtvarným řešením. Styl expozice je akční, interaktivní, nabízí zážitkovou formu prezentací a využívá vysoce vyspělé audiovizuální technologie, např. 3D zobrazení, virtuální realitu, on-line měření fotosyntézy živého stromu, detailní popisy technologie nového uhelného elektrárenského bloku, atd.

Nejvyšší rozhledna v ČR je součástí informačního centra elektrárny, které se snaží poutavou formou pomocí multimediální techniky přiblížit návštěvníkům svět energetiky, resp. uhlí. Prosklená vyhlídka s přístupným ochozem se nachází na pravé věži nového zdroje Elektrárny Ledvice ve výšce 144 metrů. Nahoru je nutné nejdříve vyjet výtahem 28 pater a poté ještě vyšlápnout 46 schodů. Prohlídky začínají v místním infocentru vždy po dvou hodinách.
 

Na návštěvu do uhelné elektrárny Tušimice

Elektrárna Tušimice rotorVyužijte možnost návštěvy provozu modernizované uhelné elektrárny Tušimice II a návštěvního a vzdělávacího centra. Elektrárna Tušimice II leží v severozápadních Čechách, 4 km východně od města Kadaň. Jako zásobárna vody slouží pro elektrárnu řeka Ohře. Počátek výroby elektřiny v lokalitě Tušimice se datuje do let 1963-1964, kdy zde byla uvedena do provozu Elektrárna Tušimice I. Její mladší sestra Elektrárna Tušimice II, se čtyřmi 200 MW bloky, byla uvedena do provozu v letech 1974-1975.

Exkurzi do Tušimic doporučujeme spojit s návštěvou Malé vodní elektrárny Želina na řece Ohři, která je pozoruhodnou architektonickou a technicko-historickou památkou.
 

Čeňkova pila a vodní elektrárna Vydra na Šumavě

Čeňkova pilaPři toulkách Šumavou by si žádný ze zájemců o technické památky neměl nechat ujít úžasná díla lidského umu, která dnes nejen patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům, ale stále věrně slouží a dodávají elektřinu – elektrárnu Vydra a elektrárnu Čeňkova Pila. Elektrárna Vydra, která v roce 2012 oslavila svoje sedmdesátiny, by nevznikla, nebýt Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu, který projektoval Ing. Josef Rosenauer. V roce 1997 byla v objektu elektrárny Vydra otevřena expozice Šumavská energie, která každoročně přivítá okolo šesti tisíc návštěvníků.

Součástí exkurze je i návštěva malé vodní elektrárny Čeňkova Pila na soutoku řek Vydry a Křemelné, která byla uvedena do provozu v prosinci roku 1912.
 

Na Lipno nejen k vodě – pojďte se podívat do elektrárny!

LipnoLipenská přehrada slouží nejen jako efektivní zdroj ekologicky čisté energie, ale též jako turistické, rekreační a sportovní středisko. Lipenská elektrárna leží na začátku vltavské kaskády. Rychlostí najetí na plný výkon do tří minut, a dálkovým ovládáním z centrálního dispečinku vodních elektráren ve Štěchovicích umožňuje elektrárna Lipno ovlivňovat výkonovou bilanci elektrizační soustavy celé České republiky.

V elektrárně je vybudováno informační centrum, které je přístupné veřejnosti a to od 15.6. do 15.9. denně, zbytek roku na objednání. Každou celou hodinu se pro skupinu do 48 osob promítají filmy, k dispozici je funkční model elektrárny a zasvěcený odborný výklad, který zajišťují tři zaměstnanci elektrárny.
Za elektřinou z jádra do Jaderné elektrárny Temelín

Za elektřinou z jádra do Jaderné elektrárny Temelín

Víte, jak se řídí jaderný reaktor? V bezprostřední blízkosti Jaderné elektrárny Temelín stojí renesanční zámeček Vysoký Hrádek. V jeho prostorách neuvidíte nic z toho, co se v zámcích obvykle nachází – je zde totiž umístěno informační centrum temelínské elektrárny.

Vodní elektrárna Štěchovice

Vodní elektrárna Štěchovice

Vodní elektrárna Štěchovice I. byla druhým postaveným článek vltavské kaskády (1938-1944). Přehrada je 22,5 m vysoká, 120 m dlouhá a má pět přelivných polí.

Dalešická přehrada – lodní doprava, romantika a množství cyklotras

Dalešická přehrada – lodní doprava, romantika a množství cyklotras

Víte, že u nás máme hrad, který stojí na nepřístupném ostrově uprostřed jezera? Pokud jste trochu dobrodružné povahy, podnikněte výlet na Vysočinu k přehradě Dalešice. Budete-li mít štěstí, podaří se vám na tento hrad dostat suchou nohou...

Exkurze provozu modernizované uhelné elektrárny Tušimice

Exkurze provozu modernizované uhelné elektrárny Tušimice

Elektrárny Tušimice II (ETU II) je tepelná elektrárna u obce Tušimice, zhruba 5 km východně od města Kadaň v okrese Chomutov. V blízkosti se nacházela elektrárna Tušimice I z roku 1964, jež byla uzavřena v roce 1998. Vlastníkem a provozovatelem elektrárny Tušimice II je společnost ČEZ.

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Vedle parní elektrárny z roku 1910 vznikla v roce 1912 vodní průtočná elektrárna. Kromě elektrárny dnes v budově sídlí informační centrum, které pomocí interaktivních exponátů představuje rozmanité principy a možnosti využití energetických zdrojů – vody, větru, slunce nebo biomasy.

Elektrárna Ledvice – výprava za uhelnou energetikou

Elektrárna Ledvice – výprava za uhelnou energetikou

Informační centrum Ledvice je umístěno v prostorách administrativní budovy Elektrárny Ledvice, která leží na úpatí Krušných hor nedaleko měst Bílina a Teplice v Čechách. Expozice je zaměřená na klasickou uhelnou energetiku a je tak první svého druhu v České republice.

Vodní elektrárna Orlík: exkurze do strojovny a hráze

Vodní elektrárna Orlík: exkurze do strojovny a hráze

Zajímalo by vás, jak vypadá provoz vodní elektrárny Orlík? Přijďte se podívat na exkurzi do strojovny a hráze. Exkurze je vhodná pro skupiny (max. do 50 osob) i jednotlivce, vždy však po předchozím objednání!

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně – jeden ze 7 divů Česka

Třetí největší přečerpávací vodní elektrárna na světě a nejrozsáhlejší vodní energetické dílo v České republice. Většina objektů se nachází pod zemí, stavby na povrchu jsou ohleduplně začleněny do okolní přírody a vytvářejí s ní harmonický celek.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Rozhledna Elektrárny Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Nejvyšší rozhledna v ČR je součástí informačního centra elektrárny, které se snaží poutavou formou pomocí multimediální techniky přiblížit návštěvníkům svět energetiky, resp. uhlí.