!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Na Šumavě se opět můžete podívat ke zvířecím výběhům Správy NP
Na Šumavě se opět můžete podívat ke zvířecím výběhům Správy NP
"> "> "> "> ">
Příroda

Na Šumavě se opět můžete podívat ke zvířecím výběhům Správy NP

Vydáno 6. května 2021
Zvířecí výběhy u návštěvnických center NP Šumava jsou od 3. května otevřeny návštěvníkům. Samotná návštěvnická centra zůstávají dle vládních nařízení uzavřena, ale za zvířaty do výběhů se přijít podívat můžete. K dispozici vám budou také parkoviště a toalety.
Správa NP Šumava provozuje několik výběhů se zvířaty. Ty se od 3. května opět otevřely zájemcům o pozorování života v nich, a to u návštěvnických center na Kvildě a v Srní. I zde však platí přísná hygienická pravidla - je třeba mít nasazený respirátor a dodržovat 2metrové rozestupy. Budovy návštěvnických center zůstávají nadále zavřené.
 

Vlčí výběh u Srní

vlkNedaleko šumavského městečka Srní se můžete vypravit za vlky. Výběh s vlky se nachází v kopci u osady Horní Hrádky, a zaujímá rozlohu 3 ha. Uprostřed výběhu vede 300 m dlouhá lávka, vyvýšená 3-4 m nad terénem, s pozorovacími přístřešky.

Mimo výběh vede naučný okruh, který návštěvníky seznámí se stopami šelem vyskytujících se na Šumavě a některými místními stromy a rostlinami. Na lávce ve výběhu jsou informace o komunikaci mezi vlky. Doporučujeme si vzít na vyhlídkovou lávku dalekohled. Vlky je možné navštívit celoročně, v květnu od 8:30 do 16:00 hodin.
 

Výběh s jeleny a naučný okruh nedaleko Kvildy

JelenPotkat skupinu divočáků nebo stádo jelenů není ani na Šumavě, kde těchto zvířat žijí stovky, nic snadného. Díky výběhu s jeleny u Kvildy to však již není takový oříšek a setkat se zde s divokou zvěří můžete takřka tváří v tvář. Výběhem o rozloze 9 ha prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

jelenJeleny je možné na Kvildě pozorovat ze tří speciálních věží, které stojí na více než dvoukilometrovém naučném okruhu. Nejnovější věž (postavena v únoru 2020) je vysoká sedm metrů a návštěvníkům je zpřístupněna celoročně. Čekání na plachou zvěř ale vyžaduje značnou trpělivost a hlavně tiché chování.

Okruh naleznete nedaleko hlavní silnice č. 169 vedoucí z Kvildy na Horskou Kvildu, asi kilometr před rozhlednou Jezerní slať (ještě asi 800 m před odbočkou na Vimperk). Okruhem prochází modrá turistická značka z Nové Hutě na Kvildu.
 

Tajný život šumavských rysů

rysKromě jelenů můžete na stezce pozorovat také tajný život rysů. Spatřit rysa byl pro běžného návštěvníka národního parku donedávna naprostý zázrak. S výstavbou speciálního výběhu pro jednu z našich největších šelem se situace pro turisty zlepšila. Půlhektarový areál pro rysy, který se nachází jen několik desítek metrů od jelenů nabízí podobné podmínky jako šumavská divočina. Sledovat dění v něm můžete z vyvýšených pozorovatelen. V rysím areálu žije rys David, kterého jako malé kotě srazilo auto, v srpnu 2016 k němu přibyla i samička Kate z Německa.

Návštěvnické centrum s naučným okruhem se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda, asi kilometr před rozhlednou Jezerní slať. Areál je pro návštěvníky otevřený každý den od 8:30 do 16:30 hodin.
Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám - výběh s vlky

Návštěvnické centrum Srní věnované šelmám - výběh s vlky

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Bezpochyby největším lákadlem je výběh s vlky na rozloze 3 hektary, napříč kterým vede visutá pozorovací stezka.