Úvod > Aktuality > Nacistické podzemní továrny: čtyři vzpomínky na 80 let od vzniku Protektorátu Čechy a Morava
Nacistické podzemní továrny: čtyři vzpomínky na 80 let od vzniku Protektorátu Čechy a Morava
"> "> "> "> "> ">
Památky

Nacistické podzemní továrny: čtyři vzpomínky na 80 let od vzniku Protektorátu Čechy a Morava

Vydáno 10. března 2019
Tajné labyrinty temných chodeb, skryté koncentrační tábory a zázračné zbraně: to všechno provází legendy o nacistických továrnách, které vznikly za druhé světové války na území Protektorátu Čechy a Morava. Vydejte se s portálem Kudy z nudy pátrat po tajemstvích třetí říše!
Letos je to právě osmdesát let od černého data našich dějin: 15. března 1939 nacističtí vojáci obsadili všechna větší česká i moravská města a následující den vyhlásil říšský kancléř Adolf Hitler Protektorát Čechy a Morava. Nešťastnou kapitolu naší historie a roky, kdy Československo zmizelo z mapy Evropy, připomíná několik expozic a také pár nesmírně atraktivních míst, kde nacisté zřídili podzemní továrny. Pojďte se seznámit s Richardem, Rabštejnem, Dianou, Dinarem a dalšími místy.
 

Továrna Richard u Litoměřic

Podívali jste se někdy do štol podzemní továrny Richard v bývalých vápencových lomech pod Radobýlem a Bídnicí na okraji Litoměřic? Vyráběly se tu především tankové motory a možná se experimentovalo s palivem pro rakety V1 a V2, supertajné zbraně třetí říše. Ještě před pár lety se do štol Richardu dalo dostat, samozřejmě nelegálně a na vlastní nebezpečí, ale tahle možnost loni padla. Památníku Terezín, který bývalou továrnu Richard spravuje, došla trpělivost a přístup definitivně uzavřel.

Utajenou podzemní zbrojovku, vůbec největší na našem území, si prohlédnete už jen na fotografiích, a to v podzemí pod litoměřickou radnicí. Expozice Důl Richard v proměnách času v několik desítek metrů dlouhé podzemní chodbě nabízí panely, dobové snímky, kopie původních cedulí, nářadí a další předměty. Prohlídky jsou možné ve všedních dnech po domluvě na informačním centru, od května do září denně.

Neváhejte, autentické podzemí továrny Richard si už zřejmě nikdy na vlastní oči neprohlédnete, štoly 25 až 30 kilometrů dlouhého labyrintu totiž rychle chátrají a hroutí se. Část chodeb je dodnes neprobádaná, další část se proměnila v nejstarší úložiště jaderného odpadu na našem území a tomu odpovídají i bezpečnostní opatření.
 

Podzemní továrna Rabštejn

Zatímco Richard je pro zvědavé oči navždy minulostí, do podzemní továrny Rabštejn, kde firma WFG Bremen vyráběla části letadel Junkers, Messerschmitt a vrtulníky FA 223, se můžete vypravit téměř kdykoliv. Otevřeno je celý rok, prohlídku si ale musíte domluvit den předem a za příplatek se dokonce podíváte do dalších částí labyrintu.

Podzemní prostory v pískovcových skalách Českého Švýcarska v okolí České Kamenice a Janské vyhloubili vězni z koncentračního tábora Flossenbürg. Z původně plánovaných prostor o rozloze až 82 000 metrů krychlových stihli vyrubat necelou pětinu, naplno se tu pracovalo až do 7. května 1945. Po osvobození chodby sloužily jako skladiště.
 

Podzemní továrna Dinar v jeskyni Výpustek

Známé jeskyně Moravského krasu doplnila teprve v roce 2007 jeskyně Výpustek v údolí Křtinského potoka mezi Křtinami a Adamovem. Vystřídalo se tu několik armád, za první republiky i za války, kdy v jeskyni Němci zřídili podzemní fabriku s krycím jménem Dinar. Podobně jako v sousední Býčí skále a jiných jeskyních v okolí se i ve Výpustku vyráběly části leteckých motorů.

Němci jeskyni opustili začátkem dubna 1945 poté, co podzemní továrnu zničily výbušniny a oheň. Jeskyně poté zůstala opuštěná, zdevastovaná a volně přístupná, než tu roku 1961 československá armáda vybudovala obří protiatomový kryt. Ten zahladil veškeré stopy po dřívějších aktivitách, z tajné továrny se dochovaly jen historické filmové záběry. Do jeskyně Výpustek se můžete podobně jako do blízkých Punkevních jeskyní vypravit celoročně včetně zimních měsíců. Do konce března prohlídky začínají denně kromě pondělí v 10, 12 a 14 hodin, od začátku dubna se připojí prohlídky ve všední dny v 16 hodin, o víkendech pak bude otevřeno od 9 do 16 hodin.
 

Podzemní továrna Diana u Tišnova

Bombardování Vídeňského Nového Města přinutilo v roce 1943 továrnu Wiener Neustadter Flugzeugwerke k hledání jiného útočiště. Tím se staly tři tunely na tehdy rozestavěné železniční tratiHavlíčkova Brodu do Brna, a to v úseku mezi Tišnovem a Křižanovem.

Až do března 1945 pak továrna Diana vyráběla stíhačky Messerschmitt; v 633 metrů dlouhém tunelu u Dolních Louček se od konce léta 1944 montovaly trupy letadel, v 213 metrů dlouhém Lubenském tunelu se zhotovovala křídla a v třetím, 513 metrů dlouhém Níhovském tunelu se připravovaly plechové díly a další části letadel. V terénu a údolí říček Libochovky a Haldy dodnes objevíte nejenom stopy po budovách, ale i po narychlo vybudované úzkorozchodné železnici, která všechny provozy propojila.
 
Bývalá káznice na Cejlu v Brně

Bývalá káznice na Cejlu v Brně

Káznice na Cejlu byla v provozu mezi lety 1784 až 1956. Až do roku 1786 v ní byl umístěn sirotčinec. Poté budovy sloužily původně zamýšlenému účelu věznice, a to až do roku 1955, kdy byla postavena věznice v Brně -Bohunicích.

Bývalá podzemní továrna Diana u Tišnova

Bývalá podzemní továrna Diana u Tišnova

Diana GmbH byla podzemní továrna u Tišnova v údolí říčky Haldy a Libochůvky. Na území Protektorátu Čechy a Morava vyráběla stíhací letouny Messerschmitt Bf 109.

Horní zámek Panenské Břežany

Horní zámek Panenské Břežany

Jsou místa, kudy kráčely dějiny, a přesto se na ně poněkud zapomnělo. Jedním z nich je vcelku nevelký barokní zámek v Panenských Břežanech. Místo, které bude navždy spojeno se jménem geniálního architekta barokní gotiky Santiniho-Aichela, jehož rukopis je nesmazatelně vepsán do kaple sv. Anny.

Kobyliská střelnice na Praze 8

Kobyliská střelnice na Praze 8

Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Postavena byla již v letech 1889 – 1891, kdy byl vystavěn rozsáhlý areál ke cvičným střelbám, který měřil po obvodu až pět kilometrů.

Malá pevnost s Národním hřbitovem Terezín

Malá pevnost s Národním hřbitovem Terezín

Malá pevnost Terezín fungovala v letech 1940–1945 jako věznice pražského gestapa. Roku 1994 byla v Malé pevnosti otevřena nová stálá expozice o historii policejní věznice.

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.

Muzeum civilní obrany v Ústí nad Labem

Muzeum civilní obrany v Ústí nad Labem

V podzemí v Ústí nad Labem máte možnost navštívit nové Muzeum civilní obrany. Nachází se pod skálou, na které stojí výletní restaurace Větruše. Kryt byl vybudován v roce 1942 a má 500 metrů zpřístupněných chodeb a 250 metrů je původních štol.

Muzeum Policie ČR v Praze – bezpečnost versus kriminalita

Muzeum Policie ČR v Praze – bezpečnost versus kriminalita

Chcete zažít to správné dobrodružství kriminalistiky, poznat historii, vývoj a činnost bezpečnostních sborů na území bývalého Československa od doby jeho vzniku po současnost? Pak navštivte Muzeum Policie České republiky v areálu pražského Karlova.

Muzeum letecké bitvy nad Bílými Karpaty v Šanově

Muzeum letecké bitvy nad Bílými Karpaty v Šanově

Dne 29. srpna 1944 byl nad Šanovem sestřelen americký letoun B – 17 G. K této příležitosti bylo otevřeno i muzeum. Sbírka je soukromá. Majitelem nálezů je pan Michael Žitník. Velkou část sbírek našel v okolí Šanova už jeho otec.

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v obci Hrabyně na Opavsku nabízí expozici nazvanou Doba zmaru a naděje, která postihuje hlavní okamžiky II. světové války. V roce 2000 byl vládou prohlášen Národním památníkem II. světové války na území ČR.

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.

Naučná stezka Pardubicemi po stopách Silver A

Naučná stezka Pardubicemi po stopách Silver A

Naučná stezka vznikla v roce 2012 k příležitosti 70. výročí druhého stanného práva, které vyhlásili němečtí okupanti na území protektorátu Čechy a Morava. Cesta představuje návštěvníkům několik míst spojených s činností Silver A v Pardubicích a osudy hlavních aktérů.

Památník romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu

Památník romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu

Památník stojí na místě tábora, kde byly v období od srpna 1940 do listopadu 1950 internovány různé skupiny osob, které byly zejména z rasových, národnostních či politických důvodů vyčleňovány z většinové společnosti. Za II. světové války sloužil jako sběrný tábor pro moravské Romy.

Expozice Důl Richard v proměnách času v Litoměřicích

Expozice Důl Richard v proměnách času v Litoměřicích

Důl Richard je veřejnosti nepřístupný, v části je úložiště radioaktivního odpadu. Přesto se v Litoměřicích můžete podívat do expozice, která důl Richard představuje. Najdete ji v městském podzemí v Litoměřicích.

Muzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn

Muzeum koncentračního tábora podzemní letecké továrny Rabštejn

Poté, co byl 3. 12. 1941 vydán Hitlerův výnos "O zefektivnění zbrojní výroby", stalo se Rabštejnské údolí předmětem zájmu fašistické válečné mašinerie.

Nacistická podzemní továrna – sklad PHM u Jánské v Českém Švýcarsku

Nacistická podzemní továrna – sklad PHM u Jánské v Českém Švýcarsku

Podzemní továrna Rabštejn je soustava podzemních prostor vyhloubených v pískovcových skalách v okolí České Kamenice a Janské, které byly spolu s okolními povrchovými objekty za druhé světové války používány nacistickým Německem k válečné letecké výrobě.

Památník Oskara Schindlera ve Svitavách

Památník Oskara Schindlera ve Svitavách

Oskar Schindler se narodil ve Svitavách v roce 1908 a ve svém rodném městě byl znám spíše pod přezdívkou Schindler – gauner. Na konci druhé světové války se Oskar Schindler zasloužil o záchranu téměř 1200 Židů před jistou smrtí v polských táborech.

Pěší výlet na Radobýl – kopec s titulem nejsevernějších vinic v zemi

Pěší výlet na Radobýl – kopec s titulem nejsevernějších vinic v zemi

Kuželovitý tvar osamocené, čedičové hory Radobýl se tyčí v Českém středohoří na pravém břehu Labe, 3 km jihozápadně od středu Litoměřic. S horou je spjato jméno českého básníka Karla Hynka Máchy, kterému se návštěva Radobýlu, 27. 10. 1836 stala osudnou.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích

Rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích

V rodném domě Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích naleznete expozici, která připomíná tuto významnou osobnost – účastníka atentátu na Reinharda Heydricha. Prohlédnete si zde jeho osobní předměty včetně vojenské výzbroje a dopisů.

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se zapsal do České historie tím, že za II. světové války poskytl útočiště českým parašutistům, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Na křídlech za lva – Muzeum čs. letců RAF  ve Větrném Jeníkově

Na křídlech za lva – Muzeum čs. letců RAF ve Větrném Jeníkově

Na památku československých letců bojujících v RAF byla otevřena nová výstava Na křídlech za lva.

Další aktuality

1.8.
2021
Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Severozápadní Čechy | Příroda
31.7.
2021
Zákupy, Ploskovice a Konopiště: luxusní sídla Habsburků

Zákupy, Ploskovice a Konopiště: luxusní sídla Habsburků

Severozápadní Čechy | Památky
30.7.
2021
Jediný skalničkový skleník si prohlédnete v Teplicích

Jediný skalničkový skleník si prohlédnete v Teplicích

Severozápadní Čechy | Příroda
27.7.
2021
Exotické Rajské ostrovy naleznete v Děčíně

Exotické Rajské ostrovy naleznete v Děčíně

Severozápadní Čechy | Příroda