Úvod > Aktuality > Národní muzeum otevírá památník Jana Palacha ve Všetatech

Národní muzeum otevírá památník Jana Palacha ve Všetatech

Vydáno 9. října 2019 Kultura
Ve Všetatech u Neratovic na Mělnicku otevírá ve středu 9. října Národní muzeum památník Jana Palacha v zrekonstruovaném rodném domě, kde strávil trahicky zesnulý studen UK své dětství. Součástí památníku je expozice, která ukazuje čin Jana Palacha v kontextu dějin 20. století.
Jan PalachVe Všetatech na Mělnicku otevírá Národní muzeum Památník Jana Palacha, který se upálil v roce 1969 na protest proti rezignaci lidí po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Expozice vznikla v jeho rodném domě, ve vedlejší nové budově si návštěvníci připomenou Palachův osud a dobu ve které žil multimediální formou. Promítat se zde bude i dokument, který připravila dokumentaristka Olga Sommerová.

palachův památníkMálokterý čin v českých dějinách 20. století vyvolal tak vášnivou a rozporuplnou odezvu jako smrt Jana Palacha. Akt, který provokuje, rozděluje společnost a také vyvolává řadu otázek. Platí to nejenom o době těsně po Palachově smrti v lednu 1969, ale opakovaně až do současnosti. Národní muzeum v roce 2015 vykoupilo chátrající objekt ve Všetatech a zahájilo práce na jeho přeměnu na důstojný Památník Jana Palacha. Před autory Památníku stál velmi nelehký úkol: zachytit a interpretovat hrdinský Palachův skutek, jeho vliv na osudy společnosti a samotné rodiny, citlivě včlenit Památník do prostoru Všetat a v neposlední řadě si poradit s komplikovaným prostorem domu. Autoři vytvořili nadčasový projekt, který vnímá Palachovo sebeupálení jako klín, který rozdělil společnost a hluboce zasáhl osudy celé rodiny. Současně ale projekt otevírá Palachův odkaz široké veřejnosti a vytváří z něj věc veřejnou.

památník PalachSoučástí Palachova památníku je také expozice, která velmi jednoduše, ale přitom emotivně ukazuje  hrdinský čin Jana Palacha. Na čtyřech interaktivních obrazovkách ukáže nejen rodinu, ve které Jan Palach vyrůstal, ale i jeho životní osudy. Důležitou součástí bude i reakce společnosti a státní moci na Palachův odkaz nejen v roce 1969, ale zejména v období normalizace a také po roce 1989. Na expozici autorsky pracoval jak tým Národního muzea, tak externí autoři Petr Blažek a Michal Ježek. Expozice ukáže zájemcům i několik předmětů spojených se smrtí Jana Palacha: aktovku, kterou měl u sebe v den svého sebeupálení, státní vlajku, kterou bylo přikryto jeho tělo po smrti, anebo posmrtnou masku od sochaře Olbrama Zoubka.
Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha ve Všetatech připomíná zoufalý čin studenta historie a politické ekonomie Filozofické fakulty UK, který se v roce 1969 upálil na protest proti rezignaci lidí po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea

Nenápadný pomník ve tvaru prohnutého kříže na zemi, je umístěn několik metrů od kašny před budovou Národního muzea na Václavském náměstí v Praze, kde se Jan Palach 16. ledna 1969 polil benzínem a zapálil.

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze

Pomník světoznámého výtvarníka a architekta s českými předky Johna Quentina Hejduka na památku upálení Jana Palacha si můžete prohlédnout na Alšově nábřeží v Praze.