!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Nejvyšší místa v Česku: kam vyšplhat lze a kam se zřejmě nikdy nepodíváte?
Nejvyšší místa v Česku: kam vyšplhat lze a kam se zřejmě nikdy nepodíváte?
"> "> "> "> "> ">
Příroda

Nejvyšší místa v Česku: kam vyšplhat lze a kam se zřejmě nikdy nepodíváte?

Vydáno 10. března 2020
Vzpomínáte na hodiny zeměpisu a víte, jak vysoká je nejvyšší hora České republiky? A víte, jak se jmenují a kolik měří nejvyšší vrcholy jednotlivých pohoří? Kde najdete nejvyšší kostelní věže, nejvyšší radnici a kde skutečně leží nejvyšší bod Česka? S pátráním vám pomůžeme na portálu Kudy z nudy.

Sněžka versus Praděd: nejvyšší pevný bod Česka 

Jako už tolikrát opět platí, že při výletech do rekordních výšek se rozhodně nudit nebudete. Postarala se o to samotná nejvyšší česká hora Sněžka.

Ve škole vám říkali, že leží v Krkonoších a dosahuje výšky 1 602 metrů? Z Krkonoš se sice neodstěhovala, ale geodetická měření ji v roce 2014 nechala poporůst na 1603,3 metrů! Lanová dráha Sněžka je v provozu denně od 8 do 18 hodin, a to až do 5. 4. 2020 - pak následuje jarní odstávka. Ověřte si však, zda opravdu jede, zvláště v horních partiích (Růžová hora - Sněžka) bývá silný vítr a lanová dráha proto na horním úseku nejezdí.

Oproti srázným úbočím Sněžky je její skalnatý vrcholek vlastně rovinka; prochází přes něj česko-polská hranice a ten úplně nejvyšší bod prý leží na polské části hory. Dnes už nelze vypátrat, koho jako prvního tudíž napadlo posunout nejvyšší pevný bod Česka do bezpečného vnitrozemí, na Praděd.

pradědNejvyšší hora Jeseníků měří 1 491 metrů; když k tomu připočtete 146 metrů vysoký televizní vysílač, zjistíte, že jeho špička dosahuje do výše 1 637 metrů, tedy výš než Sněžka. Tam se ale nikdy nedostanete; nejvyšším místem pro běžné návštěvníky na Pradědu byla, je a bude vyhlídková plošina 73 metrů nad zemí v nadmořské výšce 1 564 metrů. Ať už si o takových počtech myslíte cokoliv, Pradědu nelze upřít nejvýše položenou rozhlednu v zemi, odkud bývá za ideálních podmínek vidět až na Krkonoše a Vysoké Tatry. Vyhlídka je otevřená celoročně a denně, vstupenka s využitím výtahu stojí 80 Kč.
 

Nejvyšší věže v Česku

Buková horaStačí se podívat na seznam nejvyšších věží a zjistíte, že Praděd sice má svá prvenství, ale tamní vysílač nejvyšší rozhodně není. První místo drží 223 metrů vysoký vysílač Buková hora na stejnojmenném kopci u Verneřic mezi Ústím nad Labem a Děčínem. Buková hora s vysílací věží je výraznou dominantou Českého středohoří, tyčí se na pravém břehu Labe nad Malým Březnem a Těchlovicemi, z jižní strany je nejbližší obcí Zubrnice.

Žižkovská věžVěž není přístupná veřejnosti, a tak není divu, že mnohem známější je ta na druhém místě, Žižkovská věž Praze. Díky poloze na jednom z nejvyšších míst hlavního města nabízí luxusní rozhled, a to jak z panoramatické restaurace Oblaca a šestihvězdičkového jednopokojového hotelu ve výšce 66 metrů, tak z vyhlídkové kabiny ve výšce 93 metrů. Vysílač slouží i jako svérázná galerie pod širým nebem, šplhají po něm černá miminka výtvarníka Davida Černého.

Třetí příčku obsadil 195 metrů vysoký vysílač Cukrák na Jílovišti, čtvrtou rozhlasový a televizní vysílač v Ostravě-Hošťálkovicích a teprve pak na pátém místě je již zmíněný Praděd.
 

Nejvyšší kostelní a jiné věže v Česku

katedrála bartolomějeNejvyšší kostelní věž v Česku má plzeňská katedrála sv. Bartoloměje. Měří 103 metrů a nebýt požáru, měla by dnešní severní věž své jižní dvojče; mimochodem nápad, že by se dostavěla, se v Plzni objevuje s železnou pravidelností už stovky let. I tady je ale třeba brát čísla s jistou rezervou; kamenná část věže pod velkoryse protaženou špicí měří „pouhých“ 65 metrů a vyhlídka je ještě o pět metrů níž.

Jsou z ní sice vidět vrcholky Šumavy, ale ještě lépe je uvidíte z 82 metrů vysoké Černé věžeKlatovech, která má vyhlídkový ochoz přibližně ve výšce 50 metrů. Mimochodem, jde o vůbec nejvyšší městskou věž u nás, která městu sloužila k obraně a zároveň do dálky zvěstovala jeho prosperitu.

olomouc václavCelkem 101 metrů má druhá nejvyšší kostelní věž katedrály sv. VáclavaOlomouci, třetí místo s 97 metry drží věž katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Hned za ni se řadí 96 metrů vysoká Spanilá věžTovačově, stavba výjimečná tím, že nejde o kostelní věž ani o vysílač, ale věž místního zámku. Zbývá ještě zmínit nejvyšší radniční věž; tou je 86 metrů vysoká věž Nové radniceOstravě. Na vyhlídkovou terasu ve výšce 73 metrů vás každý den po celý rok vyveze výtah.
 

Hory pro nadšené turisty a místa jen pro diváky

Pokud rádi chodíte po horách, na řadu míst ověnčených nějakými „nej“ se pohodlně dostanete po svých. Mezi oblíbené výletní cíle patří nejvyšší vrcholky různých pohoří, tedy Králický Sněžník (1 423 m), Plechý (1 378 m) coby nejvyšší vrchol české části Šumavy i Lysá hora (1 323 m) v Beskydech, Velká Javořina (970 m) v Bílých Karpatech či dva Smrky – jak ten s nadmořskou výškou 1 125 m v Rychlebských horách, tak druhý Smrk (1 124 m) v Jizerských horách. Na Klínovec (1 244 m), nevyšší vrchol Krušných hor, se dá dokonce vyjet autem anebo lanovkou, lanovka vede také na Ještěd (1 012 m). Téměř až na Velkou Deštnou, nejvyšší vrchol Orlických hor s nadmořskou výškou 1 115 m, zase vede pohodlná asfaltka, kam vyjedou na kolech i děti.

Naopak pouze pohledem se můžete kochat při pohledu na rozhlasové vysílače. Vůbec nejvyšší stavby v Česku jsou dva 355 metrů vysoké kotvené stožáry pro středovlnné vysílání u Českého Brodu, 348 metrů vysoký vysílač Krašov na Plzeňsku a jeho dvojče, o pár metrů nižší televizní vysílač Kojál na Brněnsku.
Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Labský vodopád v Labském dole

Labský vodopád v Labském dole

Krkonoše jsou hlavní vodopádovou oblastí v České republice. Nachází se zde množství vodopádů, dosahují úctyhodných výšek. Díky čtvrtohornímu zalednění se v Krkonoších vyvinuly nejvyšší vodopády České republiky, které se někdy dokonce objevují v přehledech nejvyšších vodopádů Evropy.

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Rozhledna Praděd na nejvyšší hoře Moravy

Nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku je Praděd (1 492 m). Na jeho vrcholku stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Horní plošina vysílače je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.

Pančavský vodopád v Krkonoších

Pančavský vodopád v Krkonoších

Nejvyšší vodopád v České republice, s výškou 148 m, se v několika stupních řítí skalnatým srázem z hrany Pančavské louky na dno Labského dolu. Nachází se v Krkonošském národním parku, přibližně 1 km jižně od Labské boudy.

Krkonošský národní park - kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park - kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Televizní věž Žižkov - Tower Park Praha

Televizní věž Žižkov - Tower Park Praha

Žižkovský vysílač je jednou z pražských dominant a současně nejvyšší pražskou stavbou. Věž vysoká 216 metrů byla postavena v letech 1985-1992 podle plánů architektů Václav Aulického a Jiřího Kozáka. Díky náročné rekonstrukci vás veškeré prostory osloví nevšedním stylem a designem.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Další aktuality

25.11.
2020
Ski areál Mladé Buky přichystal pro lyžaře novou lanovku

Ski areál Mladé Buky přichystal pro lyžaře novou lanovku

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty
24.11.
2020
Znáte celorepublikový Czech Skipass?

Znáte celorepublikový Czech Skipass?

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty
16.11.
2020
Labská bouda v Krkonoších slaví 45 let existence

Labská bouda v Krkonoších slaví 45 let existence

Krkonoše a Podkrkonoší | Ubytování