Úvod > Aktuality > Nevystrkujte nos ze dveří, venku obcházejí tajemné postavy adventu!
Nevystrkujte nos ze dveří, venku obcházejí tajemné postavy adventu!
"> "> "> ">

Nevystrkujte nos ze dveří, venku obcházejí tajemné postavy adventu!

Vydáno 4. prosince 2019 Kultura
Že na začátku prosince chodí Mikuláš se svou pekelně andělskou družinou, to ví i malé děti. Znáte ale další tajemné postavy adventu? Třeba bíle zahalené lucky, barborky, klovcové báby nebo ambrože? A víte, že ještě mnohem děsivější než čerti je potvora jménem krvavá peruchta?

Kdo přichází s adventem?

Strašpytlové je vytuší v každém stínu, nebojsové je nevidí vůbec, to je známá věc. Přesto každý prosinec ožívají tak jako kdysi, zlehka našlapují před dveřmi a klepáním na okna se dožadují vstupu. Pootevřete dveře a dobře se rozhlédněte, ať konečně víte, co číhá v zasněžených dvorcích a koutech! Slovo advent pochází z latinského výrazu adventus, což znamená příchod. Samozřejmě míněn je hlavně příchod Ježíše Krista a Vánoc, jenže temný prosinec, kratičké dny a předlouhé noci vylákaly na svět spoustu dalších zajímavých postav.

Mikulášem, Barborami i poněkud tajemným Ambrožem se můžete potkat třeba na Svatomikulášské obchůzce, která se koná v sobotu 7. prosince v Muzeu lidových stavebKouřimi. V 11:30, 13:30 a ve 14:30 hodin začne lidová hra Komedie o sv. panně mučedlnici Barboře, kterou připravil soubor Malá divadelní kumpanie Kraje kouřimského. Čas Barborek správně přicházel ještě před Mikulášem, a to v předvečer svátku svaté Barbory (tedy 4. prosince), kdy jednotlivá stavení obcházely dívky či ženy v bílých šatech se zahalenými obličeji, v rukou s košíčky a zvonečky. Hodným dětem rozdávaly jablíčka nebo oříšky, pro ty zlobivé mívaly po ruce metličku.

Na rozdíl od Mikuláše Barborky nikdy nechodily samy, počet se lišil podle regionálních zvyklostí: dvě, tři, šest, jak kdy a jak kde. Klid nenastal ani po Mikuláši, protože 7. prosince přišel čas pro Ambrože. Zvyk, který se zdaleka neudržoval všude a většinou vymizel už před několika desítkami let, byl spojený s honěním dětí kolem kostela. Za soumraku 7. prosince se u kostela objevil Ambrož, muž v bílé košili, s černou čepicí a zakrytým obličejem, v ruce s koštětem polepeným bílým papírem a uzlíkem cukroví. Občas nějaký pamlsek upustil, tím přilákal drobotinu a pak ji koštětem proháněl kolem kostela.
 

Postrach jménem Lucky

LuckyLuckami se můžete potkat na výstavě Lidové Vánoce v Polabí, na zámku Veltrusy anebo "naživo" 14. a 15. prosince ve Valašském muzeum v přírodě v Rožnově při tradičním jarmarku. A buďte rádi, že je potkáte jenom ve skanzenech a ne u vás doma, protože o jejich návštěvu byste určitě nestáli!

Tajemné bílé postavy zvané Lucky dřív chodívaly po staveních až před Štědrým dnem, aby „upily noci“, později své aktivity přesunuly ke dni svaté Lucie na 13. prosinec. Zlobivé nebo hodné děti Lucky neřeší, vyžadují jediné: aby byl váš dům jako ze škatulky. A také hlídaly, zda ženy během adventu dodržují zákaz předení a tkaní. Pokud přistihly hospodyni u kolovratu, odnesly jí kužel, pokud při draní, rozfoukaly jí peří. Po jejich návštěvách se prý nezdárné domácnosti proměnily v kůlničky na dříví.
 

Nejstrašnější z nejstrašnějších: peruchta

perchta v kouřimiZ čertů, Ambrože a Lucek mohly mít děti legraci, ale opravdový děs vyvolávaly zlé bytosti, tedy klovcové báby a bytost zvaná krvavá peruchta. Klovcové báby jsou vylepšené Lucky; podobně jako ony neřeknou ani slovo, jen mumlají nebo tiše syčí – kdo by se jich nebál? V jižních Čechách nebo Pojizeří mívaly dlouhé „čapí“ nosy, ale jejich náplň práce se od běžných Lucek v ničem nelišila.

Před peruchtou bylo radno mít se na pozoru. Má šerednou masku s velkými zuby, kožich a v rukou třímá krvavý nůž a vědro. Na Štědrý den dopoledne prý chodí kontrolovat dětem bříška, jestli dodržují půst (a neptejte se jak, jistě na to přijdete sami). Vypustit peruchtu mezi ostatní celkem vlídné hrdiny prosincových podvečerů si organizátoři adventních akcí troufnou jen někde, a tak na ni musíte mít štěstí – anebo smůlu?
Předvánoční jarmark na Veselém Kopci

13.12.
Předvánoční jarmark na Veselém Kopci

Již tradiční předvánoční jarmark se uskuteční na Veselém Kopci druhou adventní neděli.

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb Kouřim

Muzeum lidových staveb shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech. Nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. V průběhu roku se ve skanzenu konají rozmanité národopisné pořady.

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem

V současné době je v muzeu celkem 33 objektů, z toho 7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly. V zařízených interiérech a v dlouhodobých i sezónních národopisných výstavách je předváděn život venkovského lidu ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století.

Advent v Ratibořicích i v Babiččině údolí

3.12.
6.12.
Advent v Ratibořicích i v Babiččině údolí

Při prohlídce adventně a vánočně vyzdobených zámeckých interiérů v Ratibořicích vás průvodci seznámí s adventními a vánočními zvyky, které se dodržovaly na panském sídle v 1. polovině 19. století. Za životem na venkově se pak vydejte do Babiččina údolí, kde najdete slavnostěn vyzdobenou světničku.

Další aktuality

11.8.
2020
10 míst, kde se budete bát

10 míst, kde se budete bát

Střední Čechy | Památky