!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Objevte kouzlo předvánoční Plzně
Objevte kouzlo předvánoční Plzně
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Objevte kouzlo předvánoční Plzně

Vydáno 9. prosince 2020
Říká se, že na Vánoce vedou všechny cesty domů. Nechť vedou vaše cesty taky do Plzně, která je v předvánočním čase opravdu kouzelná! Užijete si zde provoněné vánoční trhy, tradiční adventní prohlídky městem i kouzlo interiérů od světoznámého architekta Adolfa Loose. Nalaďte se na předvánoční atmosféru Plzně, užívejte si společně strávený čas se svými blízkými a myslete na to, že Vánoce nejsou jen datum. Je to stav mysli!
Plzeň adventNa náměstí Republiky už svítí nazdobená vánoční jedlička, centrum města září díky bohatým dekoracím a slavnostně atmosféru dotváří troubení ponocného, koledy a projíždějící vánoční tramvaj. Cestující vozí na pravidelné lince 2 vždy v pracovních dnech, o víkendech pak na lince 4.

Slavnostně nazdobená jedle bělokorá, která zdobí plzeňské náměstí, vyrostla v soukromé zahradě v Kařezu na Rokycansku. Na stromku o ideální výšce 12-15 m je přes pět kilometrů kabelů s ozdobami. Většina z nich se na stromečku objevila už vloni, letos přibyly nové ozdoby s motivem sněhové vločky, který si vybrali sami Plzeňané v anketě města. Další vánoční stromky „vyrostly“ před radnicí na Slovanech, v Habrmanovo parku na Doubravce a na mnoha dalších místech v Plzni a okolí.
 

Adventní trh a plzeňské betlémy

plzeňský adventOblíbené adventní trhy se letos konají od 5. až do 23. 12. Náměstí obklopuje vánoční atmosféra, vůně svařeného vína, staročeského trdla a perníčků. A nechybí ani kolotoč! Až do předvečera Štědrého dne na trzích můžete v bezpečných rozestupech obdivovat řemeslné výrobky a čerpat inspiraci na ručně dělané vánoční dárky a dekorace. Okoukněte dřevěné jesličky a kupte si něco dobrého na zub s sebou. Nezapomeňte si něco přát u andělíčka a pokud budete procházet prostorem U branky, projděte si menší adventní trhy také tam.

plzeň advent betlémV Plzni každý rok ožívá hned několik betlémů. Ten největší, vyřezávaný betlém tvořený celkem 72 postavami, obklopuje prostor v těsné blízkosti vánočního stromku na náměstí Republiky. Věděli jste, že je prozatím bez Ježíška? Jedná se o novou tradici, kterou plzeňské biskupství započalo vloni. Za pozornost rozhodně stojí také Velký plzeňský betlém, který každoročně zdobí mázhaus plzeňské radnice, kde zůstává až do Tří králů. Zajímavé je, že ho lidé mohou rozšířit o svoji vlastní figurku ze dřeva, keramiky, plechu nebo textilu, a to o velikosti zhruba 22 cm, aby nebyla vyšší než jiné figurky. Pak ji stačí přinést a nechat do betlému zakomponovat. Je to tradice, která v Plzni funguje už více jak dvacet let. Za tak dlouhou dobu se betlém pořádně rozrostl a čítá už více než osm set figurek.

V Muzeu strašidel na náměstí Republiky můžete až do 18. ledna 2021 zavítat na výstavu papírových betlémů z celé České republiky. Ve sbírce padesáti historických i současných betlémů najdete mj. Alšův betlém, Ladův betlém nebo nový plzeňský betlém.
 

Ježíškova pošta a troubení ponocného

plzeň ponocnýJežíšek určitě ví, čím vás potěšit. Můžete mu to ale trochu usnadnit dopisem, přeci jen má těch objednávek hodně. Doporučujeme využít služeb vánočního pošťáka, který bude od soboty 12. prosince až do neděle 22. prosince úřadovat v mázhauzu plzeňské radnice a rozdávat speciální ježíškovská razítka. Zastihnete ho tam každý den včetně víkendů od 10 do 16 hodin. Další možností je schránka hned vedle stromečku na náměstí Republiky.

Odbila dvanáctá hodina! Chval každý dům Hospodina! Západočeská metropole má stejně jako další evropská města svého ponocného. Ale protože jsou letošní Vánoce přeci trochu jiné a není radno se shromažďovat, troubí letos ponocný tak trochu osaměle a bez předchozích ohlášek.
 

Adventní prohlídky předvánoční Plzní

plzeňské prohlídky adventNechte se provést historií Vánoc, vánočních zvyků a tradic na speciálních adventních prohlídkách předvánoční Plzní, které vás zavedou až do Západočeské galerie v Plzni na výjimečnou výstavu o plzeňské madoně Nad slunce krásnější. Prohlídky se konají od 10. prosince až do poslední adventní neděle.

Během procházky předvánoční Plzní se seznámíte s historií Vánoc, vánočních zvyků a tradic a dozvíte se i něco o plzeňských betlémech nebo pověrách spojených se štědrovečerní večeří. Příjemnou procházku vedenou průvodcem v historickém kostýmu zakončíte na právě zahájené výstavě „Nad slunce krásnější“.
 

150. narozeniny Adolfa Loose

adolf loosVýjimečný architekt Adolf Loos by letos v prosinci oslavil své 150. narozeniny! Narodil se 10. prosince 1870 v Brně. Plzeňáci ho ale berou tak trochu za "svého". Hned po Vídni totiž v západočeské metropoli vytvořil nejvíce svých unikátních realizací, které můžete navštvívit na komentovaných prohlídkách a využít k tomu dárkový poukaz na obě trasy jen za 330 Kč. Tak pane Loosi, všechno nejlepší, a nám všem šťastné a veselé!