!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Opravená a otevřená: která muzea už jsou po rekonstrukci a kam se podíváte až za rok?
Opravená a otevřená: která muzea už jsou po rekonstrukci a kam se podíváte až za rok?
"> "> "> ">
Kultura

Opravená a otevřená: která muzea už jsou po rekonstrukci a kam se podíváte až za rok?

  • Vydáno30. října 2019
Znáte největší novinku letošního podzimu v Hradci Králové? Na začátku listopadu se po dvouleté rekonstrukci znovu otvírá Muzeum východních Čech. Najdete tu celou řadu novinek, například střešní terasu s vyhlídkou na město a nové výstavy. Kromě toho vám prozradíme, kde objevíte další nově otevřené expozice a kde naopak bude ještě nějakou dobu zavřeno.
Secesní budova Muzea východních Čech v Hradci Králové, stojící na Eliščině nábřeží na břehu řeky Labe, se znovu otevře v pátek 1. listopadu. V rekonstruovaných prostorech si prohlédnete pět výstav, novinkou bude také nový návštěvnický okruh v podobě střešní terasy s vyhlídkou na město a výrazně rozšířený a zmodernizovaný muzejní obchod.
 

Muzeum před sto lety a dnes

Pro Muzeum východních Čech šlo během jeho více než stoleté historie o první velkou rekonstrukci. Probíhala ve dvou vlnách: v letech 1999 až 2002 šlo hlavně o interiéry, ta právě končící se zaměřila především na plášť budovy. Nové nátěry oken, očištění cihlového zdiva a vnitřní výmalba sálů a vestibulů měly podle památkářů vrátit budově vzhled, který jí kdysi vtiskl její autor, architekt Jan Kotěra.

Pro muzeum je typické režné zdivo z lisovaných, částečně glazovaných cihel a průčelí se dvěma alegorickými figurami sedících žen. V době svého vzniku patřilo k největším budovám ve městě. Vynikalo i tím, že okolo byly volné, nezastavěné prostory: velká část města totiž tehdy existovala jen v regulačních plánech. A stavělo se hodně rychle: od května 1909 do září 1910, kdy byly dokončené práce na kopuli. Tečkou za celým projektem byla velká fontána, instalovaná před muzeem v červnu 1934.
 

Nové výstavy

Největším překvapením, které rekonstrukce muzea přinesla, je střešní terasa, z níž se otvírá nádherný pohled na historické centrum Hradce Králové. Většina návštěvníků si takový výhled užije poprvé. A na jaké výstavy se můžete ve znovuotevřené budově těšit? Hlavní výstava sezony vychází z obliby Hradecka mezi cyklisty. Jmenuje se Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole a až do poloviny února nabídne přehlídku velocipedů a kol všech tipů a velikostí. Zásadní okamžiky listopadových a prosincových dnů roku 1989 v Hradci Králové připomene výstava Kdo, když ne my, Kdy, když ne teď, která potrvá do 5. ledna 2020. Další menší výstavy nabídnou pohled do historie Přírodovědeckého muzea v Hradci Králové anebo na tajemství miniaturní sekery z 9. století, vykládané stříbrem a zdobené motivem letících ptáčků.
 

Národní muzeum v Praze: rok po rekonstrukci

Součástí loňských oslav 100. výročí od vzniku Československa bylo otevření historické budovy Národního muzea v Praze. Generální rekonstrukce trvala dvaačtyřicet měsíců a přinesla řadu novinek, poprvé se například můžete na Václavské náměstí a panorama města podívat z prosklené kupole. Mimochodem, do Národního muzea se od jeho znovuotevření přišlo podívat už 660 tisíc návštěvníků!

Právě teď tu probíhá několik výstav, například Tutanchamon RealExperience, kde si díky moderním technologiím vychutnáte reálný zážitek z dávné historie, anebo výstava Rytíři nebes věnovaná československým letcům ve Velké Británii. Novinkou je i Památník Jana Palacha ve Všetatech, který Národní muzeum slavnostně otevřelo začátkem října.

Tím novinky nekončí: v den výročí sametové revoluce by se měl otevřít několik let budovaný tunel pod Vinohradskou třídou, který umožní bezbariérový průchod mezi historickou budovou Národního muzea a novou muzejní budovou. V neděli 17. listopadu muzeum slavnostně otevře první stálou expozici, věnovanou českým a slovenským dějinám 20. století. Zahrne i události druhé poloviny 80. let minulého století, listopadové dny roku 1989 a období do voleb v červnu 1990.
 

Kde najdete nově otevřené expozice?

Ačkoli Muzeum východních Čech patří mezi znovuotevřenými institucemi k největším, rozhodně není jediné: už na jaře se po rekonstrukci otevřelo Městské muzeumHořicích. V červnu se po roční rekonstrukci mohli první návštěvníci opět podívat do Památníku generála Pattona – Patton Memorial PilsenPlzni a prohlédnout si novou expozici, mapující pohyb americké armády po evropských bojištích z Normandie až do západních Čech. Ve stejném měsíci skončila také rozsáhlá rekonstrukce pobočky Národního zemědělského muzea ve Valticích, která přinesla nové prostory i moderní expozice, věnované například tradičnímu jihomoravskému vinařství a krajině Lednicko-valtického areálu. K posledním novým přírůstkům muzejního světa patří nová expozice horolezectví, jediná svého druhu v Česku. Od září je k vidění v Muzeu Českého rájeTurnově, protože právě Český ráj patří mezi oblíbené horolezecké lokality.
 

Zavřeno nejen na zimu

Kavárna Muzeum Hradec Králové

Kavárna Muzeum Hradec Králové

Kavárna je od srpna 2017 z důvodu rekonstrukce uzavřena.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.

Výlet za nejkrásnějšími stavbami architekta Jana Kotěry

Výlet za nejkrásnějšími stavbami architekta Jana Kotěry

Tvůrce rozkročený mezi dobovou secesí a moderním funkcionalismem zanechal nesmazatelnou stopu v Hradci Králové i na jiných místech. Kde? To vám prozradí portál Kudy z nudy.

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Hradec Králové bývá nazýván "učebnicí architektury pod širým nebem". Procházkové okruhy jsou zaměřeny na jednotlivá období architektonického rozvoje města, na každé trase najdete informační stojany v uvedené barvě a první dvě trasy jsou doplněny ještě značkami na obrubnících chodníků.

Expozice Královské město nad soutokem

Expozice Královské město nad soutokem

Hradec Králové je místem s dlouhou historií, která nepostrádá dramatická období a zvraty. V nové expozici Muzea východních Čech v Hradci Králové jsou představeny nejstarší dějiny královského města od pravěku až do poloviny 18. století.

Další aktuality