Úvod > Aktuality > Orlický maraton se letos přesouvá na Šerlich
Orlický maraton se letos přesouvá na Šerlich
"> "> "> ">
Zimní sporty

Orlický maraton se letos přesouvá na Šerlich

Vydáno 30. ledna 2020
První únorový víkend, tedy 1. až 2. 2. 2020 ožije okolí Deštné v Orlických horách již po 36. oblíbeným Orlickým maratonem. Letos se z důvodu nepříznivých sněhových podmínek přesunul závod výše do hor, na Šerlich. Tam napadlo v posledních pár dnech několik centimetrů nového sněhu a aktuální stav tratí organizátorům dovolil prodloužit trať tak, aby se nejdelší trasa dostala na původních 40 km! Je libo čtyřicet kilometrů klasicky, nebo si dáte raději dvacetikilometrové kolečko, kde si lze vybrat mezi volnou a klasickou technikou? Náročná trasa dá pořádně zabrat, jen těžko se na ní najdou místa, kde by si závodníci mohli dovolit trochu odpočinku. Pro méně zdatné běžkaře je na Orlickém maratonu připravena 10 km trasa.
Orlický maratonPrvní únorový víkend je v Deštném v Orlických horách vyhrazen tradičnímu Orlickému maratonu. Závod se svou trasou a profilem řadí mezi náročné podniky, které na oplátku nabízejí účastníkům i přihlížejícím pěkný sportovní zážitek. Letos organizátoři upravili trasy okolo Šerlichu, kde napadl dostatek nového sněhu.
 
Závodníky, kteří přijedou na Orlický maraton, čekají tratě v nádherné přírodě Orlických hor. Podle schopností můžete vybírat z trasy hlavního závodu na 40 km – velice krásná, náročná trať, která závodníky prověří po všech stránkách nebo poloviční distance, která nemá tak velké převýšení.

Orlický maratonNa trasách vedoucích okolo Šerlichu napadlo v posledních pár dnech několik centimetrů nového sněhu. Aktuální trasy se prodloužily o úsek vedoucí kolem Homole. Půlmaratonci tak ujedou 20 km na jednom okruhu a po jeho objetí zamíří do cíle. Maratonci se na rozcestí Pod Jelenkou otočí, dvakrát obkrouží okruh vedoucí kolem Homole a Koruny a pak se vrací do cíle. Na rozcestí Pod Jelenkou bude také občerstvovací stanice, závodníci na 20 km se tedy mohou občerstvit dvakrát, závodníci na 40km trase čtyřikrát. Závodníci na nejkratší trase dvakrát obkrouží Velkou Deštnou a dohromady tak najedou 12 km.
 

V sobotu 20 km, v neděli 40 km

Orlický maratonZázemí závodu bude na Šerlichu, registrace a výdej čísel však bude probíhat v Deštném (jídelna ZŠ Deštné v Orlických horách). Mezi oběma místy bude jezdit autobus, který je pro závodníky i doprovod zcela zdarma.

Startovat se tedy bude z Šerlichu. V sobotu 1. 2. startují závodníci Orlického půlmaratonu na 20 km volnou technikou ve 12:30 hodin. V neděli 2. 2. se jede od 9:00 hodin celých 40 km klasickou technikou. V 9:20 startují borci na půlmaraton 20 km klasickou technikou a v 9:45 se rpzjedou závodníci na 12 km opět klasickou technikou. Po závodě na vás bude čekat občerstvení v podobě teplého jídla přímo v zázemí závodu, těšit se můžete na místní poctivý gulášek. Pro závodníky nedělní klasiky je v cíli kromě medaile přichystaná i sladká odměna.
Masarykova chata na Šerlichu – za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Masarykova chata na Šerlichu – za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Svojí polohou, dostupností i nadmořskou výškou je Šerlich ideálním výchozím místem k nejzajímavějším místům Orlických hor – na Velkou Deštnou, do národní přírodní rezervace Bukačka, k Šerlišskému mlýnu, dále na Sedloňovský černý kříž, nebo na Vrchmezí.

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Vrch Šerlich v Orlických horách

Vrch Šerlich v Orlických horách

Vrch Šerlich (1027 m) leží v hlavním hřebenu Orlických hor. Je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů Orlických hor. Původně zde stávala horská osada Schierlichhäuser, která vznikla koncem 17. století.

Další aktuality