Úvod > Aktuality > Památník J. A. Komenského ve Fulneku otevře novou expozici
Památník J. A. Komenského ve Fulneku otevře novou expozici
"> "> ">
Kultura

Památník J. A. Komenského ve Fulneku otevře novou expozici

Vydáno 21. dubna 2021
Památník Jana Amose Komenského v areálu bývalého bratrského sboru ve Fulneku je od roku 1962 národní kulturní památkou. Muzeum Novojičínska zde připravuje na září 2021 otevření nové expozice, která návštěvníkům představí Jana Amose Komenského tak, jak jej měli možnost poznat měšťané malého poddanského města na prahu třicetileté války.
komenskýAreál bývalého bratrského sboru, kde sídlí Památník J.A.Komenského prošel od roku 2020 zevrubnou rekonstrukcí. Budova byla nejen kompletně stavebně opravena, ale vznikla zde také zcela nová expozice. Ta by se měla (pokud to pandemická situace dovolí) otevřít v září 2021.
 
Expozice představí Jana Amose Komenského jako mladého šestadvacetiletého člověka, který přišel do Fulneku na prahu třicetileté války. Prostřednictvím intermediálních prvků (videomappingu, projekcí...) nabídne expozice emotivní zážitek z prohlídky. Nebudou chybět ani repliky dobových předmětů, jako jsou zbraně a oděvy.

památník komenský fulnekDalší část expozice v mezipatře budovy bude věnována liturgii a kancionálnímu zpěvu v Jednotě bratrské – některé písňové texty psal i sám Komenský. Stálá výstava rovněž připomene Komenského tvorbu. Ve Fulneku napsal spis Listové do nebe a pracoval také na mapě Moravy.
 
Památník Jana Amose Komenského se nachází v budově, v níž sídlila (1484–1621) jednota bratrská ve Fulneku. Při modlitebně existovala svobodná bratrská škola, zahrada, patrně i hřbitov a obydlí správce. V letech 1618-1621 byl správcem místního sboru Jan Amos Komenský a s jeho odchodem v roce 1621 sbor zanikl.
Památník J. A. Komenského ve Fulneku

Památník J. A. Komenského ve Fulneku

Ve Fulneku najdete expozici věnovanou jednotlivým etapám života učitele národů Jana Amose Komenského. Expozice je umístěna v areálu bývalého bratrského sboru s modlitebnou, bratrskou školou a zahradou z konce 15. století. Expozice je v rekonstrukci (otevření nové expozice v září 2021).